11 ^sj| Antwerpen mf-jr.-"* Het is even na negenen als Peter Gottheil uit Rilland met zijn hond Juul zijn ochtend wandelingetje maakt op de dijk langs de Dumoulinweg. „Ik had het schip al zien varen. Niks bijzonders. Ze varen altijd deze richting op voordat ze een scherpe bocht naar links moeten maken." Maar het 366 meter lange contai nerschip Jupiter van de China Ship ping Line mist de Bocht van Bath. In plaats van het steven te wenden, boort de groene reus zich met zijn rode neus in de zachte bodem van de Westerscheldeoever. „Ik hoorde een hard dof geluid. Toen zag ik dat het schip rechtdoor was gevaren en zich had vastgeva- ren. Het was hoog water, dus ik dacht, 'die trekken ze wel los'. Maar dat ging dus niet." Bergingsschepen schieten snel te hulp. Lijnen worden vastgemaakt en drie schepen duwen tegen de wand van het schip om het te stabi- leren. De autoriteiten laten al snel weten dat het risico op kantelen ge ring is. Maar het zal wel even duren voordat een poging gedaan kan worden om de Jupiter vlot te trek ken. Pas om acht uur 's avonds is het weer hoog water. Gottheil en zijn gezin hebben er een dagje uit van gemaakt. En hij is niet de enige. Als het nieuws zich verspreidt komen mensen met de auto, op de motor of met de fiets naar Bath om het groene gevaarte met eigen ogen te aanschouwen. Het is ideaal weer voor een scheepsstranding als uitje. Klap stoeltjes mee, zonnebrand, een koelbox met proviand en de verre kijker in de aanslag. Zeeuwse, Vlaamse en Brabantse accenten mengen zich in de rij voor de ijscokar van Kees Griep uit Krab- bendijke. „Ik zou vandaag naar Domburg gaan. Maar ik kreeg alle maal berichtjes op mijn telefoon dat ik hierheen moest komen", zegt Kees. Het is voor Kees een stekkie bij het Praathuisje op de dijk ge worden in plaats van het duin. En de zaken gaan goed. Ik kreeg allemaal telefoonberichtjes dat ik hierheen moest komen Als zoals het hoort speculeren al die stuurlui aan de wal over de oor zaak van de stranding. Het moet wel een mankement zijn. Onmoge lijk dat een loods die bocht zou mis sen, is de conclusie op de dijk. Het Antwerps havenbedrijf geeft ze ze gelijk. „Een mechanisch defect, geen menselijke fout", laat een woordvoerster via de site van de Vlaamse omroep VTM weten. Langzaam maar zeker zakt het water en komt de voorkant van de Jupiter droog te liggen. „Dat schip is écht heel groot", zegt Tristan uit Zwijndrecht die met Nanta uit Bath en Robin uit Rilland een kijkje bij het schip heeft genomen. Net als tientallen anderen zijn ze over het drooggevallen slik naar het schip gelopen. Af en toe fluit de politie ze letter terug. „Levensgevaarlijk", laat de politiewoordvoerder via Twitter weten. Maar de verleiding is groot. De waarschuwingen weerhouden anderen er niet van scheepje-tik te spelen. Als rond drieën het tij be gint te keren staan inmiddels poli tiemannen onder aan de dijk om mensen tegen te houden. Bath loopt in de middag over door de grote belangstelling. Is het op de smalle polderwegen richting het dorp al voorzichtig manoeuvre ren, in Bath zelf loopt het compleet vast. De Veiligheidsregio maant via sociale media mensen om het dorp te mijden. Tegen de avond wordt het zo druk dat burgemeester Piet Zoon besluit de wegen richting en langs de dijk af te sluiten. Als de slepers even na achten in stelling zijn ge bracht begint het duwen en trek ken gadegeslagen door vele hon derden, misschien wel duizenden mensen. Vanaf de Belgische grens tot voorbij Rilland wordt de poging om de Jupiter vlot te trekken beke ken. Even na negenen verschijnt een politiehelikopter boven de men senmassa op de dijk. De oproep om weg te gaan wordt bijna direct over stemd door luid applaus. De Jupiter is los. De uittocht uit Bath kan be ginnen. SHIPPINGn UN locatie vastgelopen schip dinsdag 15 augustus 2017 SD Theo Giele Bath -IJscoman Kees Griep Veel mensen maken een uitje van het vastgelopen schip, foto johan van der heijden Mogelijk de jongste ramptoerist bij het schip, foto johan van der heijden Een enkeling durft het schip aan te raken, fotomarcelledavidse TïV'-' IJscoman Kees Griep zou naar Domburg gaan, maar Bath bleek een betere plek. fotomarcelledavidse Politiemannen houden het publiek op afstand, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66