Mossel meer in de schijnwerpers tijdens Mosseldag Yerseke 8 Gerard Smallegange: oude schuren zijn te redden Aanleiding is de sloop van een drie honderd jaar oude gemetselde Vlaamse schuur in een polder bij Zaamslag. „Ook die had gered kun nen worden",aldus Smallegange, „als op tijd maatregelen waren ge nomen." Dat is gemakkelijker ge zegd dan gedaan, realiseert hij zich. Het boerenbestaan is geen vetpot en oude schuren zijn voor een mo derne landbouwer vaak een blok aan het been. Hij kan er weinig mee. „Je kunt er ook een nieuwe be stemming aan geven", werpt Smal legange tegen. Voorbeelden van boerenschuren die worden hergebruikt, schudt hij zo uit zijn mouw. In La Solitude bij Nisse zijn appartementen gemaakt voor cliënten met een verstande lijke beperking van Arduin. Instel ling voor psychiatrische zorg Zeeuwse Gronden heeft de Kraag hoeve bij het Zeeuws-Vlaamse Spui in gebruik. Stichting Het Zeeuwse Land schap ontfermt zich ook over histo rische boerderijen, omdat ze siera den zijn voor het landschap. De hoeve van Van der Meulen bij 's- Heer Abtskerke is zo gered. Boerde rij Veldzigt bij Wolphaartsdijk is sinds 2016 van Het Zeeuwse Land schap. De schuur wacht nog dit jaar restauratie, waarbij de Postcodelo terij financieel een hand toesteekt. En particulieren, vooral van bui ten de landbouw, zijn er actief mee bezig. De eigenaar van een sloopbe drijf uit Heinkenszand heeft De Je kunt er ook een nieuwe bestemming aan geven Roode Hoeve bij Kwadendamme van de grond af weer opgebouwd. De familie Boogerd heeft een boer derij aan de Koning Willem III-weg bij Zaamslag volledig gerestau reerd. Waar het kan, verleent Smal legange advies als vrijwillig be stuurslid van de Boerderijenstich ting Zeeland. Marjan van den Bos, één van de maaksters in 2012 van een documentaire over de verhui zing van een boerenschuur van Zaamslag naar 's-Gravenpolder, zei laatst in deze krant juist zo'n stich ting te missen. Als lichtend voor beeld noemde zij de Stichting Be houd Hoogaars die oude Zeeuwse schepen beheert en restaureert. Smallegange was onaangenaam verrast door de oproep van Van den Bos. De Boerderijenstichting Zee land mag dan zelf geen boerderijen beheren en restaureren, ze zet zich wel al jaren in voor behoud van oude Zeeuwse boerderijen. Met succes en zonder succes, zoals nu bij Zaamslag. Smallegange maakt daar weinig woorden meer aan vuil. „Dat is een droevig verhaal." Mosseldag in Yerseke is een begrip. Jaarlijks goed voor zeker 30.000 be zoekers uit binnen- en buitenland. Komende zaterdag (19 augustus) is het weer zover. „En dit jaar is het uitgebreider", zegt René van de Guchte. „We willen alle zaken rondom de mossel meer aandacht geven." Dat gebeurt op vele manieren. Zo is het hele groeiproces van de mos sel te zien. Van zaadje tot in de pan en kok Pim van Engelenburg laat zien hoe je snel een mosselmaaltijd op tafel kan zetten. „Ook de onder zoeksinstituten uit Yerseke zijn aanwezig. Ze laten zien met welke onderzoeken ze bezig zijn en het NIOZ bakt chips van zeewier. Roem van Yerseke is er met de hat chery (het broedhuis, red.) en je kan alles te weten komen over de nieuwe manier van 'off bottom' oesterkweken en de mosselzaad in- vanginstallaties." Excursies Daarnaast bieden diverse bedrijven rondvaarten en excusies aan. Kaar ten daarvoor zijn vooraf te bestellen via de website Yersekepromotie.nl. Mosseldag houdt ook tradities in stand. Zoals de grote braderie met ongeveer 400 kramen en een mos selplein waar je een bak gekookte mosselen kan kopen. „Nieuw is dat Het hele groeiproces van de mossel is te zien je nu ook via de website alvast tickets kan kopen voor een portie mosselen. Dan hoefje minder lang in de rij te staan." De vlootschouw (meevaren op een mosselkotter) is er ook weer en tijdens de vlootschouw zeilen his torische schepen langs de haven en dijken. Mosseldag wordt traditio neel afgesloten met vuurwerk. Parkeren Om alle bezoekers met auto een plekje te kunnen geven zijn op meerdere plekken parkeerterreinen ingericht. Bezoekers moeten daar voor wel een kleine bijdrage beta len. „Dat geld hebben we hard nodig voor de organisatie. Alleen al voor de veiligheidsmaatregelen zijn we heel veel geld kwijt", zegt Van de Guchte. IN DE REGIO Lezing over (streek)zilver Schrijfcursus MIJN DORP, MIJN STAD Dinsdag dinsdag 15 augustus 2017 SD Eigenaar moet willen én kunnen Het is wel degelijk mogelijk oude Zeeuwse boerderijen te redden, maar de eigenaar moet dat ook willen én kunnen. Gerard Smal legange uit Nisse, kenner bij uit stek van Zeeuwse boerderijen, voelt zich geroepen dit nog eens onder de aandacht te brengen. Harmen van der Werf Nisse -Gerard Smallegange, boer De mossel krijgt dit jaar meer aandacht tijdens Mosseldag in Yerseke. „We hebben een mos sel seafood experience inge richt aan de Ankerweg", zegt René van de Guchte van Yer seke Promotie. Melita Lanting Yerseke - René van de Guchte Het volledige programma van Mosseldag Yerseke op 19 augus tus is te vinden op promotieyer- seke.nl ZIERIKZEE De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duive- land houdt morgen, woensdag, in sa menwerking met het Stadhuismu seum een lezing over Nederlands zil ver en streekzilver in Zierikzee. Spreker is Gemke W.M. Jager, kunst historicus en expert op het gebied van (Nederlands) zilver. Zij was ruim dertig jaar werkzaam in het Nederlands Zil vermuseum Schoonhoven. In deze lezing wor den de verschillen en de karakteris tieke onderdelen van het streeksie- raad inzichtelijk ge maakt. Ook komt een aantal speci fieke technieken ter sprake en wordt er een film over het vervaardigen van een Zeeuwse knoop getoond. Bezoekers zijn om 19.30 uur welkom in het Stadhuismu seum, Meelstraat 6 in Zierikzee en de toegang is vrij. VLISSINGEN Elizabeth van den Dries, schrijfster van onder andere de roman 'Ik lief je', geeft morgen, woensdag, een mini-cursus schrij ven in Vlissingen. De cursus duurt ongeveer twee uur. De bijeenkomst vindt om 10.30 uur plaats bij Boekhan del 't Spui. NEW MODEL ARMY IN 'T BEEST GOES Podium 't Beest in Goes opent het theaterseizoen zaterdag 26 augustus met een optreden van New Model Army. De Britse band uit Bradford treedt voor het eerst op in Zeeland en staat bekend om hun politiek geladen nummers met invloeden uit folk, punk, rock en metal. De band is ver noemd naar het gelijknamige revolutionaire leger van de En gelse militair Oliver Cromwell. Kaarten voor het concert kosten 20 euro en zijn zowel in de voorverkoop als aan de deur verkrijgbaar. Deur open om 20.00 uur, aanvang 20.30 uur. fotojochenmelchior BROUWERSHAVEN Grote of Sint Nico- laas kerk, 13.30- 16.30 uur: Expositie; Tonnenmagazijn, 18.30-22.00 uur: Repetitieavond Muziek Apollo Brassband, 20.00- 22.00 uur: Boog schieten dames; BRUINISSE Brusea, 13.00-17.00 uur: Museum ge opend en expositie Over de paling!; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Slot Haamstede, 19.00-21.00 uur: Bezoek Slot en mo numentale bos; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 uur: Familierondvaart en 13.45 uur: Natuur- rondvaart; DREISCHOR Streek- en land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00- 17.00 uur: Wissel tentoonstelling 'Aardappel'; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Koersbal en soos, 20.00- 22.00 uur: Toneel groep Ygenweizen; NIEUWERKERK Theetuin de Stok roos, tussen 11.00- 20.00 uur: Speuren door het maisdool- hof; OOSTERLAND De Oosterhof, 19.30 uur: Zumba dansen; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartver eniging Smijt Maar Raak; Watersnood museum, 11.00 en 13.00 uur: Familie rondleidingen; 11.30-16.00 uur: Knutselworkshops; RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 10.00- 12.00 uur: Poppen huistentoonstelling; Centrum, 14.00- 18.00 uur: Wood works mobiel; Dorpshuis, 19.15- 20.15 uur: Yoga Steffine; SIRJANSLAND Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Schilder club, 19.15-20.15 uur: Gymclub; ZIERIKZEE Gasthuiskerk, 13.30-16.30 uur: Open Kerkdagen; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00- 17.00 uur: Expositie Arie Roon; Stad huismuseum, 11.00- 17.00 uur: Tentoon stelling Zilver van Kaft tot Kaft; VVV Nieuwe Haven, 10.30-12.30 uur: Stadswandeling met monumentbe- zoek; De vervallen schuur in Zaamslag wordt gesloopt, foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63