:)r.^k Politie gaat over tot saboteren cybercrimineel 5 dagen Veluwe**** A.f,, .,- 5 fejgg 'i-Vu c<r - --«r: Jk^s '"^s-ys-zri*.* -*•; P,,l§: 4v*S»flïï De politie heeft het stel de afgelopen weken intensief gehoord. Want hoe kan het dat zij Joey alleen achterlie ten in de brandende hitte? En waar maakten zij de ochtend van 8 juli ru zie over? Klopt het dat ze tijdens hun kampeernacht in de bergen drugs hadden gebruikt? En hoe belandde Björn de volgende dag met verwon dingen in het ziekenhuis? De grootste vraag is misschien nog wel: waarom leken de twee zich in de weken na de verdwijning van Joey nauwelijks druk te maken om zijn lot? De Turkse politie hoorde tiental len getuigen en kwam tot de conclu sie dat het verhaal van Björn en De- rya zou kunnen kloppen. Zij ver klaarden dat ze Joey achterlieten, omdat hij naar huis wilde en niet het pad wilde volgen dat Björn en Derya op dat moment bewandelden. Alle drie dachten ze de beste oplossing te weten om snel water te vinden. Als dat klopt, moet Joey hopeloos verdwaald zijn. Hij liep juist niet richting de bewoonde wereld, maar hij wandelde verder het onbegaan bare gebergte in. Weg van de drukke autoweg bij Silifke, weg van de kam peerplaats, weg van zijn leven. Zijn eerste vakantie buiten Nederland - waarin hij samen met Björn en Derya in Zuid-Turkije een huis zou bouwen - werd meteen zijn laatste reis. Nederlandse rechercheurs, die sa menwerkten met de Turkse politie, hebben de afgelopen weken rekening gehouden met allerlei scenario's. Zo zijn er door de recherche in Twente veel personen uit de omgeving van Joey gehoord, om conflicten in Ne derland of een misdrijf uit te kunnen Joey liep niet richting de bewoonde wereld, maar hij wandelde verder het onbegaanbare gebergte in sluiten. Dat onderzoek leverde niets op. Daarom hield de politie altijd in het achterhoofd dat Björn en Derya onschuldig zouden kunnen zijn. Het avontuur van het Haaksbergse trio riep weliswaar vragen op, maar de reis kon ook worden beschouwd als een ondoordachte trip van een stel naïevelingen. Onder meer het over haaste vertrek op 30 juni - met een gammel busje en te weinig geld om een huis te bouwen - zou dat scena rio kracht bij zetten. Verhoren De sectie op het lichaam van Joey wordt allesbepalend: is er tóch sprake van een verdachte doodsoorzaak, dan kunnen Björn en Derya rekenen op zware verhoren door de Turkse poli tie. Tot de uitslag van de sectie be kend is, mag het Haaksbergse stel Turkije niet verlaten. Ze verblijven op dit moment in het centrum van Silifke. Ondertussen blijven de Neder landse speurhonden van stichting Signi in Turkije. De drie honden en hun Nederlandse begeleiders kwa men zaterdag aan in het gebied. Ze zijn nog niet in actie geweest, maar hopen vandaag of morgen alsnog rond de vindplaats van Joey aan het werk te mogen. Niet meer om te zoe ken naar een lichaam. Maar wel om spullen of sporen te vinden die mis schien meer vertellen over de laatste momenten van de 21-jarige Haaks bergenaar, die er een paar maanden geleden nog van droomde om een succesvol meubelmaker in Twente te worden. Door het platleggen van malafide websites, het blokkeren van reke ningnummers, naamregistratie en het kraken van gijzelsoftware maakt de politie de criminelen het werken onmogelijk. De politie kiest voor deze methode, omdat het vin den van daders moeilijk en tijdro vend is, terwijl het kinderlijk een voudig en lucratief is om als inter- netcrimineel aan de slag te gaan. De laatste jaren werd al geëxperi menteerd met het verstoren van ac tiviteiten van internetcriminelen. Nu is het standaard voor de cyber- crimeteams en - experts van de po litie, die sinds kort in elke eenheid zijn te vinden - het laatste cyber- crimeteam wordt op dit moment actief. „Alleen zoeken naar de dader is niet genoeg", zegt Theo van der Plas, programmadirecteur digitali sering en cybercrime. „De onder zoeken duren lang en misschien kom je er wel nooit achter, bijvoor beeld als de oplichters zich in een callcenter in India of Nigeria bevin den. Ondertussen kunnen wel heel veel slachtoffers gemaakt worden." Zo ging het ook bij de versprei ding van ransomware, de software die een computer gijzelt tot blok kades na betaling worden opgehe ven. De Nederlandse politie werkte samen met onder meer Europol en McAfee om de sleutels beschikbaar te stellen die een computer kunnen ontgrendelen, zonder dat er gedokt hoeft te worden. In totaal liepen de verspreiders van de ransomware zo 8 miljoen euro mis. Het initiatief voor de sabotage- aanpak van gijzelsoftware is ge nomen in Nederland. Inmiddels werken meer dan honderd instan ties mee en worden de sleutels nu in tientallen landen gebruikt. Bij een andere vorm van cyber crime, internetoplichting, werden rekeningen geblokkeerd waarvan bekend is dat oplichters ze gebrui ken. Zo wordt het onmogelijk ge maakt om via Ideal geld over te maken naar verdachte rekeningen. „Banken en Marktplaats werken daaraan mee", zegt Van der Plas. Toch vervangt het verstoren van activiteiten het zoeken naar daders niet. Naar internetoplichting, waar bij bijvoorbeeld goederen na beta ling niet worden geleverd, zijn in 2016 340 onderzoeken gedaan. Die leidden naar 500 verdachten. Van der Plas: „Daar zitten mensen bij die met internetoplichting hun brood verdienen." Tussen de daders lijken veel ver schillen te zitten, hoewel onder zoek nog geen eenduidig beeld geeft. „We zien dat het soms gaat om 16- of 17-jarigen die vanuit hun slaapkamer geld willen verdienen, maar ook 'oude' boeven - inbrekers bijvoorbeeld - begeven zich nu op het internet. Zij weten dat de pak kans laag is en het rendement hoog." Er zijn mensen die met internet oplichting hun brood verdienen Het blijkt kinderlijk eenvoudig om aan de slag te gaan, bijvoorbeeld met malware die criminelen in staat stelt bankgegevens te stelen. „Die software is te downloaden." Op het darkweb, het deel van het internet dat is afgeschermd voor zoekmachines, is zelfs een helpdesk aanwezig voor kwaadwillenden met een softwareprobleem. „Tegen betaling kan je zo'n 24 uursservice volledig anoniem raadplegen, zodat je online wordt geholpen. Een beetje computerkennis is al genoeg om aan de slag te gaan." 4 dagen Moers (DE) 3 dgn Gent centrum www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-235969370cpg 4* Van der Valk dinsdag 15 augustus 2017 - •,v. v*vr%*H,'v-" -"■ A Bij een droge rivierbedding nabij de Turkse stad Silifke is gisteroch tend het lichaam gevonden van Joey Hoffmann, fotosanp&hh verdwaald? A Joey Hoffmann. FOTO'S FACEBOOK De politie jaagt niet meer alleen op cybercriminelen, maar gaat ook steeds vaker over op sabo tage van hun activiteiten. Carla van der Wal Den Haag —Theo van der Plas (politie) 4* Van der Valk Hotel Moers (8,1) 3* Monasterium PoortAckere (7,6) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. late check-out J+/150 Gratis gebruik van wifi y150 Gratis parkeren en wifi Betaal pas bij aankomst! ""•y.a. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 4 nachten in 4* Van der Valk Leusden - Amersfoort (8,2) 4 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi en stadsplattegrond Aankomsten t/m december. Betaal pas aankomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5