Analoge tv is straks passé Actiecomité in de maak op Zwin College Paaldansen Geen spoor van dader sabotage centrale Doel 2 Nooit gebeurde er iets, maar op de 27e editie van de Burghse Dag ging het dan toch fout: twee paarden sloegen op hol. Zes mensen raakten gewond. Wat betekent dit voor andere paardenevenementen? BURGHSE DAG NA HET ONGEVAL Commentaar Volgend voorjaar gebeurt het onvermijdelijke: Delta zegt het analoge televisie- en radiosignaal vaarwel. Alles wordt digi taal. Hoewel de bevolking van Zeeland slechts licht is ge groeid, maken de Zeeuwen elk jaar meer en intensiever gebruik van de digitale snelweg. Afgelopen jaar zag provider Delta, marktleider in Zeeland, het dataverkeer van haar klanten met 40 procent groeien. Vooral videodiensten als YouTube en Netflix zijn populair. Dat vreet capaciteit op de kabel. Een analoog tv-signaal neemt drie tot zes maal meer ruimte in beslag dan digitale tv. Het lijkt dus logisch dat Delta door de groeiende internethonger zijn netwerk uitbreidt en tegelijkertijd afscheid neemt van analoge televisie. Het is misschien voor een aantal klanten even wennen, maar de tech niek schrijdt nu eenmaal supersnel voort. Zo ging het met de gram mofoon, de cassetterecorder, de cd-speler en daarna de blueray- speler. Ze werden vroeg of laat antiek. Inmiddels wordt bijna alles gestreamd, muziek bijvoorbeeld veelvuldig via Spotify. Delta schroeft (ook daarom) de internetsnelheden op. Vanaf deze maand al 50 tot 80 Mb/s in het basispakket. Volgend jaar biedt het bedrijf fasegewijs zelfs een snelheid tot 1 Gig/s aan. Dat is duize lingwekkend snel en meer dan concurrenten kunnen leveren, zegt de provider. Dat is prettig voor Zeeuwse klanten. Inmiddels kijkt ook ruim 80 procent al digitale televisie met smartcard. Naar schatting hebben nog 20.000 klanten analoge tv. Voor Delta ligt er nu de taak om de analoge kijkers zo goed mo gelijk en tegen zo laag mogelijke kosten te helpen bij de overstap naar digitaal. De provider begint dit najaar een klantonderzoek en zet een campagne uit. Het wil voorkomen dat voorjaar 2018 bij klanten de televisie plots op zwart gaat. Dat lijkt een juiste aanpak. Naar schatting hebben nog zo'n twintigduizend klanten analoge tv Onder leiding van dagvoorzitter en Tweede Kamerlid Joyce Vermue komen verschillende sprekers aan het woord. „Daarnaast hopen we mensen te vinden die zich willen inzetten in een actiegroep", vertelt Peter Verploeg, lid van de medezeg genschapsraad van het Zwin Col lege. De school in Oostburg verkeert in erg zwaar weer: zonder Rijks hulp dreigt sluiting. Een handteke ningenactie loopt al. „We willen die uitbreiden, zodat we rond Prinsjesdag 40.000 handtekenin gen hebben", zegt Verploeg. „Dat Zodat we rond Prinsjesdag 40.000 handtekeningen hebben aantal heb je nodig om een onder werp op de landelijke politieke kaart te zetten." Andere ideeën en suggesties zijn meer dan welkom, zegt Verploeg. „We zoeken ook de aansluiting met de andere drie mid delbare Zeeuws-Vlaamse scholen. We moeten samen optrekken." ALMANAK Wat mismoedig kijkt die Mid delburgse vrouw naar haar be nen en armen. Vol schrammen en krassen. „Ik voel me net alsof ik een wedstrijdje paaldansen rond een gigantische cactus heb gedaan", zucht ze tegen een col lega. Die bekijkt haar met opgetrok- ken wenkbrauwen. „Ja, je zit in derdaad onder de krassen", con stateert haar vakgenote be zorgd. „Wat heb jij dan gedaan?" Er tekent zich nog net een glimlachje af op het gelaat van de gehavende Middelburgse. „Ik heb niets gedaan joh. Maar ja, die jonge kat die ik sinds kort heb..." Oevers straks natuurvriendelijk Auto's botsen in Vlaketunnel Delen N658 dicht voor nieuw asfalt ZOUTELANDE Kunst aan de Kust viert jubileum Jan-Leen Boot, voorzitter van de Fok- en Menvereniging Schouwen- Duiveland, stond er met zijn neus bovenop toen 'het' gebeurde. Het is gezellig, herinnert hij zich. Mooi weer, druk. Op de grasvlakte van de Hoge Burg staan rond een uur of twee zo'n vierhonderd man rondom het met palen en touw af gezette stuk waarop zich de de monstratie 'Vliegend Tapijt' zou af spelen. Achter twee paarden - koudbloedigen, 'koel in de kop', sta biel in gedrag en uitstraling - is een constructie van balk, tapijt, touwen en haken bevestigt. Kinderen gaan op het tapijt zitten en laten zich voorttrekken: hobbeldebobbel over het gras en soms rollebollend er vanaf. Zo is het al vele edities ge gaan, zonder problemen. Maar van daag blijft één van de paarden ach ter een paaltje haken - en schrikt. Gelukkig zitten er nog geen kinde ren op het tapijt als het duo op hol slaat. Medeorganisator van het paar- denevenement Ron Brink staat op dat moment in de feesttent, die aan één zijde helemaal open is. „De paarden kwamen de hoek om, half steigerend de mensenmassa in, ge dreven door hun vluchtinstinct." Strobalen en terrasstoeltjes vóór de tent remmen enigszins hun vaart. Paarden reageren sterk op men sen; wanneer die angst uitstralen en paniekerig reageren, is dat voor paarden een bevestiging dat er iets mis is. Als paardenfokker en -trai ner weet Brink wat hem te doen staat: kalmte en controle uitstralen, de paarden onderscheppen, de tuigdelen uit elkaar halen en de paarden van elkaar afzonderen. „Het zijn vlucht- en kuddedieren. Als er één schrikt en vlucht, re ageert de ander daarop en gaat meerennen." Brink weet het kopstuk vast te pakken. Rondom de paarden staat op dat moment 'een overmacht aan paardenmensen' die direct inspe len op de situatie. Ook Jan-Leen Boot is er bij. „Ik zag ze recht op ons afkomen", zegt de voorzitter van de Fok- en Menvereniging Schouwen- Duiveland. „Heel kort was er pa- Net als de Wet van Murphy: alles wat fout kan gaan, zal een keer fout gaan niek, maar het lukte me om het an dere paard bij zijn hoofdstel te pak ken." Eén ding weet hij zeker: „Wij gaan dit voorval eens goed evalue ren. Samen met de Power Horse Competitie, de Stichting Burghse Dag en de fok- en menverenigin gen. Maar in de praktijk geldt ook de Wet van Murphy: alles wat fout kan gaan, zal een keer fout gaan." Na drie jaar is er nog geen dader gevonden voor de sabotage van de kerncentrale Doel 4 in augustus 2014. Een werknemer, althans dat wordt vermoed, liet toen opzette lijk 65.000 liter smeerolie weglo pen, waardoor de turbines van de kerncentrale zwaar beschadigd raakten. Doel 4 lag een half jaar stil. Later spraken de instanties van een terreurdaad, ook al vond de sa botage plaats buiten de reactor. De nucleaire veiligheid was dan ook niet in gevaar. Later kwamen ze daar op terug. Het zou ook een on geluk kunnen zijn waarvoor de da der zich zo erg schaamt dat hij de kaken stijf op elkaar houdt. Alle 65 werknemers die op 5 au gustus 2014 - de dag van de sabo tage - in de reactor waren, zijn in dertijd uitgenodigd voor een ver hoor met een leugendetector. Van hen gingen 40 medewerkers daarop in. Deelname was niet ver plicht. Engie Electrabel, exploitant van de kerncentrale in Doel, de Belgi sche nucleaire toezichthouder Fanc, het Federaal Parket als ook de Dienst voor de Veiligheid van de Staat hebben onderzoeken inge steld. Na drie jaar is er echter nog geen dader gevonden. dinsdag 15 augustus 2017 n Het oprichten van een actieco mité dat overal aan de bel trekt om aandacht te vragen voor de benarde situatie waarin het mid delbaar onderwijs in Zeeuws- Vlaanderen verkeert. Dat is het hoofddoel van de bijeenkomst die vanavond wordt gehouden in het Zwin College in Oostburg. Martijn de Koning Oostburg - Peter Verploeg, Zwin College De bijeenkomst in de aula van het Zwin College is voor iedereen toe gankelijk en begint om 19.30 uur. Tip? redactie@pzc.nl KOEWACHT Waterschap Scheldestro- men begint deze week met de aanleg van na tuurvriendelijke oevers langs de Fort Ferdinan- dusweg bij Koewacht. Zo'n oever zorgt voor een geleidelijker overgang van water naar land, waardoor flora en fauna meer kans krijgen. Het werk, dat uitgevoerd wordt door EVS, is naar verwachting medio sep tember gereed. De kos ten zijn 150.000 euro. A IVI BUUAISICE VLAKE Vanwege een ongeval in de Vlaketunnel op de snelweg A58 in de rich ting van Vlissingen is gis terochtend een rijstrook afgesloten geweest. Rond 10.50 uur werden beide rijstroken vrijgege ven. Er zouden rond 10.15 uur drie auto's op elkaar zijn gereden. Een ambu lance was ter plaatse om hulp te verlenen. Over de toedracht van het onge val was nog niets be kendgemaakt. THOLEN Op twee stukken van de N658 op Tholen wordt vanaf volgende week maandag gewerkt. Een deel van de Broekseweg (tussen de Krabben- kreekweg en de Bartel- meetweg) en een ge deelte van de Oude Zee dijk (tussen de Johanna Mariaweg en de Veiling- weg te Sint Annaland) krijgen een nieuwe asfalt- laag. Het werk duurt tot 16 september. Het ver keer wordt omgeleid. Het driedaagse evene ment Kunst aan de Kust viert zijn tienjarig jubi leum. De route met 70 exposanten op 28 loca ties voert door Zoute- lande, Meliskerke en Krommenhoeke. Open op donderdag 14.00- 18.00 uur, vrijdag en za terdag 11.00 -18.00 uur. Niet op zondag zoals vermeld in de krant. Een knol op Ondine van der Vleuten Burgh-Haamstede -Jan-Leen Boot, voorzitter Frank Balkenende Doel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57