44 6 COLUMN RENÉ DIEKSTRA Alma Sterk Mieke Hendriks Reistijd: 18 uur en 25 minuten Afstand: 14.170 km Amersfoort De zomer is dé tijd om dierbaren op te zoeken die elders op de wereld wonen. Mieke Hendriks (41) woont in Australië en bezocht onlangs haar moeder Alma Sterk (64) in Amersfoort Bijna alles viel samen. Haar moeder gaf een feest, haar vader werd 65 jaar en haar schoonmoeder 80: fotograaf Mieke Hendriks had afgelopen maand ge noeg redenen om met haar gezin vanuit het Australische Perth naar Nederland te reizen. Mieke: „Het was supergezellig en superfijn om ieder een weer te zien en te spreken; zeker omdat ik hier twee jaar geleden voor het laatst was. Mooi om te zien dat onze kinderen, die in Australië zijn geboren, gewoon in de armen van de opa's en oma's rennen. Zij vinden het ook fantastisch in Nederland." Ook voor haar moeder Alma Sterk waren het bijzondere weken. Doch ter Mieke woont bijna negen jaar in Australië, dus koestert ze de momen ten samen. Alma: „Voordat Mieke verhuisde, woonden we bij elkaar om de hoek in Amersfoort. Een kopje thee, het gewone dagelijkse leven met elkaar, dat mis je opeens. Maar we hebben ook tegen elkaar gezegd dat we niet ongelukkig moeten wor den van het gemis." Dat is ook niet gebeurd. Maar als dochter Mieke weer in Nederland op duikt, is de vreugde bij Alma wel ex tra groot. Zeker als partner René en de in Australië geboren kleinkinde ren Storm (7) en Noli (6) meereizen. Alma: „Ik probeer zelf ook zo vaak mogelijk naar Australië te gaan. Dat is weliswaar een monsterrit voor me, ook omdat ik niet zo mobiel ben, maar als we elkaar zien, hebben we direct weer quality time." Ook dit keer was dat het geval, met een speciale reden. Alma: „Na een ernstig ongeluk, diverse operaties én heel veel hulp van familie en vrien den heb ik gezegd dat ik ooit, als de operaties achter de rug zijn, een groot feest wil geven om iedereen te be danken. Dat proces is nog niet ten einde, maar toch vond ik het tijd om dat feest te geven. Het was prachtig, heel bijzonder ook met al die vrien den en familieleden die me de afgelo pen jaren hebben geholpen. En voor mij was het geweldig dat Mieke en haar gezin er ook bij waren." Rouw Die mooie herinneringen blijven. In middels is Mieke alweer terug in Perth. Alma: „Als Mieke is vertrok ken, ben ik daar een paar dagen niet vrolijk van, het voelt dan als rouw. Ik bedoel: we genieten zo van elkaar en dan is het er opeens niet meer." Toch geniet moeder Alma van alles wat er wél is. „Mieke is heel sociaal, meelevend en communicatief. Je hoort ook vaak genoeg van ouders en kinderen die wél bij elkaar om de hoek wonen, maar geen goede relatie hebben. Dan heb ik dit liever." Het belangrijkste vindt moeder Alma: „Mieke is met partner en haar kinderen in Australië gelukkig, in alle opzichten. En ik snap het ook heel goed: als ik in Australië op be zoek ben, geniet ik ook van de relaxte sfeer, alles ademt take your time, alles is ruim. Als de financiën het zouden toelaten, zou ik een huisje in de buurt van Perth kopen en daar drie maanden per jaar verblijven." Een definitieve verhuizing van Nederland naar Australië zit er echter niet in. Alma: „Daarvoor houd ik te veel van mijn zoon en zijn gezin en mijn familie en vrienden hier in Amersfoort." Het is al een vakantie of wat geleden, maar de manier waarop ik op de lachspieren van ande ren werkte, schuurt af en toe nog. We hadden in Spanje in een vakantiepark een bun galow gehuurd. Op een och tend, bij het smeren met aftershavecrème, wordt op de deur geklopt en geroepen: 'Mister Djekstra, telefon in reception.' Snel schiet ik kle ren aan, roep 'I am coming' en spoed me naar de recep tie. De receptionist kijkt me bij binnenkomst met een blik vol verba zing aan en wendt die dan snel af, terwijl een brede glimlach op zijn gezicht verschijnt. Ik vind het een merkwaardige reactie. Maar tijd erbij stil te staan heb ik niet, want hij reikt me de telefoon aan. en alleen via vaste lijnen wil bellen. Terwijl ik in gesprek ben, komen twee meisjes binnen, ik schat ze een jaar of 14, gevolgd door een vrouw, hun moeder waar schijnlijk. Het voorste meisje kijkt mij aan en ter wijl haar wenkbrauwen om hoog gaan, stoot ze het an dere meisje aan. Dan begin nen ze allebei, met een schuine blik naar mij, te gie chelen. Zo'n bijzondere ver schijning ben ik nu ook weer Ze beginnen met een schuine blik naar mij te giechelen niet en het lijkt me onwaar schijnlijk dat de meisjes mij van mijn krantenfoto her kennen. Ik beëindig het ge sprek, geef de telefoon aan de receptionist en vraag: 'What's so funny?' 'What's so funny?', roept een van de meisjes giechelend alsof dat zo duidelijk is als wat, ter wijl ze haar moeder op mij wijst. Die kijkt nu ook half lachend, half medelijdend, in mijn richting. Gepikeerd loop ik de receptie uit. Wanneer ik de bungalow weer binnenloop en mijn vrouw begint met 'wie was dat aan deschiet ook zij in de lach. 'Ben je zó naar de receptie gegaan?', roept ze uit. 'Ja', antwoord ik geïrri teerd, 'wat is daar nou voor bijzonders aan.' 'Kijk zelf maar in de spiegel', zegt ze. En dan zie ik het ook. Ik heb de doorzichtige plastic douchemuts met witte elas tieken rand, die ik altijd op zet als ik aftershavecrème opdoe, nog op. Ik zie er op merkelijk maf uit. 'En wat hebben ze bij de receptie ge zegd?', wrijft ze spottend een bak zout in de wonde: 'Mister Djekstra, waarom doet u een condoom om uw hóófd?' Ik heb de receptie een aan tal dagen gemeden. Toen ik de moeder weer tegen kwam zei ze op een manier die duidelijk bedoeld was als een sympathieke pleister op mijn gevoel van schaamte: 'U moet maar zo denken, zoiets overkomt je geen tweede keer.' Ik hoop het maar. Voor mijn zelfbeeld was één keer leuk genoeg. dinsdag 15 augustus 2017 GO Enkeltje Perth zit er niet in Leo van Marrewijk Psycholoog René Diekstra buigt zich deze zomer over de menselijke geest. Deze week: giechelende meisjes. Aan de lijn een familielid dat geen mobiel gebruikt, Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50