197.000 3 Stervende mier krijgt nog even een extra portie vechtlust 1.090.000 S* Jr. 5|" van de Nederlanders past zijn reisgedrag aan aan crises en portemonnee 7 'v Het is tegenwoordig het hele jaar raak. Waar in vroeger tijden de grote vakantie dan wel de bouwvak voor de meeste mensen de enige gelegenheid was om weg te gaan, zijn er nu de meivakantie, de skivakantie, de herfstvakantie, de midweek, het weekendje, het lange weekend. We hebben meer tijd, we hebben meer geld en we hebben meer ver voersmogelijkheden. Inmiddels heeft de Nederlander zo'n 140 vrije dagen per jaar. Daar zit ten de 52 weekenden bij, de feestda gen en de vakantiedagen. Hiervan gebruiken we er gemiddeld 20 voor vakanties. De buitenlandganger ver plaatst zich bij voorkeur met de auto (7,5 miljoen mensen), daarna is het vliegtuig favoriet (5,9 miljoen) en vervolgens de bus (444.000) en de trein (197.000). En we blijven het liefste in Europa. Iets meer dan 5 mil joen mensen trokken vorig jaar naar de Middellandse Zee, een dikke 11 miljoen vonden hun weg in de rest van Europa en anderhalf miljoen rei zigers gingen intercontinentaal, met name naar de VS en Azië. Italianen, Hongaren en Spanjaarden zijn voorzichtiger en zuiniger dan wij Ons vakantiegedrag verandert wel iets, maar niet veel. Er is minder be langstelling voor landen die we we gens terreur- of andere dreiging niet helemaal vertrouwen (Turkije, Israël, Egypte). En waar 35 procent van de Europeanen zijn reisgedrag aanpast aan crisis en portemonnee, laat slechts 19 procent van de Nederlan ders zich hierdoor leiden. Italianen, Hongaren en Spanjaarden zijn wat dat betreft een stuk voorzichtiger, of zuiniger. Van hen kiest de helft een goedkopere vakantiebestemming. Dan is er ook nog iets veranderd in de soort landgenoot die je tegenkomt in het buitenland. Het zijn namelijk de 55-plussers die het meest op vakantie gaan: in 2015 meer dan een derde van het totaal. En door de vergrijzing wordt dat alleen maar meer. Over drie jaar is bijna 20 procent van onze bevolking ouder dan 65. De laatste prognose luidt als volgt. In 2020 gaat ruim 82 procent van de 16,1 miljoen Nederlanders gemiddeld drie keer per jaar op va kantie. Dat zijn 40 miljoen reisjes, waarvan 22,5 miljoen korte en 27,5 miljoen lange. Dus wie zich stoort aan Neder lands gezelschap tijdens de vakantie kan het best niet naar Europa gaan en al helemaal niet naar Duitsland, Frankrijk of de Middellandse Zee. Zoek een bestemming die ongeschikt is voor ouderen en jongeren, liefst met een wat onzeker politiek of soci aal klimaat, negeer all-inclusive-aan- biedingen en korte hotelvakanties (zeer populair) en probeer iets te plannen buiten de vele vakantieperi odes om. Maar ook dan is er helaas nog geen garantie. De Nederlander is altijd en overal op pad. dinsdag 15 augustus 2017 GO De springbalsemien is uit de gratie. keuriger. Zij hebben soms maar één specifieke plan tensoort als voedselbron, wat ze kwetsbaar maakt voor uitsterving. De grote klokjesbij is bijvoorbeeld vol ledig afhankelijk van klokjes- bloemen. Biologen hopen dat als je springbalsemien weghaalt, er andere planten voor terugkomen. Ook plan ten die bij de kwetsbare, kieskeurige bijen op het menu staan. Zo kan het dus gebeuren dat een plant die populair is bij bijen wordt uit geroeid om bijen te helpen. Bizar hè? Fijne dag! Corlijn Bioloog Carin Röst kruipt in de huid van de mier. Als kind kon ik uren met mieren spelen. Ik liet ze los in een krui wagen die ik vulde met aarde, stenen, water en takjes en bekeek hoe ze door elkaar krioel den. Mieren kunnen al leen leven in een grote groep. Je vindt nooit één mier in je tuin. Zie je er eentje lopen, dan heb je er zeker weten een hele hoop. Een mierenkolonie mag dan een wirwar lijken, de or ganisatie is tot in de puntjes geregeld. Elke mier heeft zijn eigen taak. Werksters gaan op zoek naar voedsel, bouwen aan het nest of zorgen voor de larven. De koningin maakt met de mannetjes de nakomelingen. Hun teamwork gaat ver. Als een mier ziek wordt, sluipt hij weg uit de kolonie om dood te gaan. Zo voorkomt hij dat hij andere mieren aansteekt. Voordat hij de benen neemt, wordt hij nog even extra vechtlustig naar mieren uit andere nesten. Hij strijdt met zijn laatste krachten voor zijn kolonie. Volgende week: de krekel. In 2020 gaat ruim van de 16,1 miljoen Nederlanders drie keer per jaar op vakantie Nederlanders gaan naar Frankrijk tijdens de zomervakantie Nederlanders boeken een intercontinentale vakantie, met name naar de VS en Azië Nederlandse buitenland- gangers verplaatsen zich per trein hfi - -V f -• - 7:"" 7 Gv 7 '7 'V' f*L 3/*. En jawel: het is dat meisje uit het studentenhuis om de hoek in Amsterdam. Waargebeurd (3): je bent op een van de mooiste plek ken van Australië, de kalk stenen rotsen voor de kust die ooit met z'n twaalven waren, maar in middels de Zeven Apostelen he ten, en na een inspannende klim naar boven verwacht je van alles, een verkoelende wind, een prach tig uitzicht, misschien een grote vis die beneden voorbij zwemt, maar niet een kale man met een Feyenoord-shirt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47