As een ander het mè begriept. Lopen op taluut and en slik verboden 10 ZE GESTRAND VRACHTSCHIP Ongewild werd het containerschip Jupiter een toeristische attractie. Duizenden mensen gingen een kijkje nemen op de dijk bij Streektaal Het Hroöt Neder lands Dictee is ter ziele gehae en di bin mensen, die di ard om treure. Cultu reel Erfgoed schient t'r verlore te haen. Nou, ik vinde 't nie erg, wan ik was as deelnemer a lang afgeaekt. Vroeger vond 'ik het nog wè wat, a was mien dictee vol fouten...! Mè de leste jaeren wiste ze nie oe gek en vreemd ze woorden saemen moeste voege of op- zoeke in een meer dan 'Dikke Van Dale'. De zinnen waere meer puzzels dan algemeên beschaefd Nederlands. Alleên nog geschikt vö taai-geleerde en nie te vergeten men sen uut Belgisch Vlaanderen! Ik moest ineêns dienke an dat dictee toen ik, nae afloop van de voetbalwedstrijd Nederland- Luxemburg dat noemde ze een 'do or die'-wed- strijd.Di volgt d'r a gauw wi eên..!) een joen vol in beeld kwam mee een soort karton in z'n anden wi opstoeng: 'Wesley, mag ik jou shirt?' Was 't ie mand uut groep achte, of een brugklasser? Ik wete 't nie, mè ik vroeg me af oevee Nederlanders dat noe zö opgeschreve zouwe ebbe. Het ventje ao d'r echt z'n best op gedae, mè het is toch echt hin 'jou shirt' mè 'jouw shirt'. Dat soort taalfouten zouwe me eigenlijk nie mi moete maeke. Beroepsmaetig ebb'ik dan aoltied wi de neiging om het wirom van dat woord uut te leien, mè ik wete dat zöies zinloos is (bezittelijk voornaemwoord.Het peil van het gewone taalgebruuk op papier zakt de leste tied nè een bedienkelijk niveau. En dan dienk ik nog nie eêns an de 'turbo-taal', die ik wè es leze op m'n mobieltje. Di kom je 'ffweg' (even weg) en 'ook4you' (ook voor jou) mee onderd anvullingen tegen. As 't mè begrepen oordt. De regels kwiet Neê, het wemelt tegenwoordig van fouten in vee geschreve taal. Asof ze nooit leerkrachten haod ebbe, die ze 't ulder goed anleerde. Ooit.Op mien facebook-nieuws kom ik verhalen te gen, zelfs van oud-leerlingen, die het dienke- lijks goed geleerd ebbe, mè bliekbaer de regels kwiet bin. Voral de d's en t's blieke op goed geluk gebruukt te oren. Dat 'gebeurd' en 'gebeurt' aole- bei bestae en de computer dirom hin rood streepje laet zie, is zömè eên voorbeeld. Soms ebb'ik nog de neiging om m'n roöie naekiekpenne te pakken. Ik ondekte zelfs in het nieuwe liedboek vö de kerken een fout, die ik op die plekke nie vö moge lijk houwen ao (bladzij 187: 'ik wordt afgeweerd'). Oevee mensen ebbe dat gecontroleerd? Dirom is 't toch zö jammer dat het dialect ver- dwient. Wan dan schrief je woorden zöas je die zelf zeit. En een ander mag dat gerust anders doe, je maekt dan nooit een fout.Ik zeie bijvoor beeld: 'Nè ruus' en een ander 'Ni ruus'. Aolebei goed! Bie mien staet het zunnetje laohe op strange, bie andere staet diezelfde zunne of zonne leêhe of laehe op 't strand. As het mè opgeschreven is zöas me het zelf zeie, dan kan niemand ons wat doe! Helaas, de joengere generaties doen nie mi an dialect, ze gebruke alleên nog vee leênwoorden uut andere talen, talen dichtbie en talen uut verre oorden. En ze kieke nie op een fout meer of min der. As een ander het mè begriept..! An mien ohen doet het nog zere as ik 'hij behan deld' en 'het gebeurd' zie stae. Mè misschien is dat over een aantal jaeren hlad nie mi fout geschreve en doe niemand mi een dictee dinsdag 15 augustus 2017 Bath loopt over door stranding containerreus In deze rubriek be lichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijden in het Walchers. Be luister de gespro ken rubriek op pzc.nl/streektaal. Het immens grote containerschip Jupiter heeft zich voor de kust van Bath in het slik geboord, fotomarcelledavidse Sommige belangstellenden lappen waarschuwingen van de politie aan hun laars, fotoginopress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38