zraria II JjLlJdjyfffJZJfJ. fjJ Zonne-energie nog gevaarlijk door reflectie E 17 De stroom die de luchthavens van de Schiphol Group verbruiken is vanaf volgend jaar volledig groen. Eneco, de leverancier, had nooit zon grote klant die alleen maar groene elektriciteit van Nederlandse bodem afneemt. V2ÏÏ Schiphol Amstèrda PANELEN Het is cruciaal dat het bedrijfsleven als grootste energie verbruiker verduurzaming omarmt stad met 100.000 inwoners, Delft of Venlo bijvoorbeeld. Bovendien geeft de lange looptijd van het contract Eneco de zekerheid die nodig is om te investeren in mega- windparken. Het energiebedrijf is on der meer partij in de parken die de ko mende jaren voor de Zeeuwse kust worden gebouwd. Eerder sloot de Rotterdamse leve rancier ook al een grote deal met de NS, dat zijn treinen sinds begin dit jaar op groene stroom laat rijden. Qua ver bruik is de NS nog veel groter dan Schiphol. Vijf keer zo groot ongeveer, omdat ook alle treinen - in tegenstel ling tot vliegtuigen - op elektriciteit draaien. De stroom van de NS is echter niet geheel Nederlands. Een deel komt uit het buitenland. Dat is bij Schiphol en de andere luchthavens niet zo: de airco draait vanaf volgend j aar op hon derd procent Hollandse wind. Pionier En niet alleen de airco. „Op vliegvel den gaat ook veel stroom naar verlich ting", zegt Nijhuis. „Niet alleen in de terminals, je moet ook denken aan de verlichting van de landingsbanen. Vergis je niet, die moet tamelijk fel zijn, dus dat kost veel stroom. Daar naast zijn steeds meer voertuigen bij ons elektrisch, om de stikstofuitstoot te minimaliseren. We zijn al CO2- neutraal, maar dit is echt een stap ver der." Eneco-directeur De Haas noemt Schiphol 'een pionier', en dat soort be drijven is volgens hem broodnodig. „Het is voor de energietransitie cruci aal dat het bedrijfsleven - veruit de grootste verbruiker - verduurzaming omarmt." Meer groene stroom Beide partijen kiezen er bewust voor om zo snel als mogelijk, vanaf 2020 dus, alleen nog maar stroom van nieuwe parken te betrekken. Daardoor onttrekt Schiphol geen stroom van het bestaande duurzame energienetwerk en leidt de deal daadwerkelijk tot een toename van het aanbod van groene stroom in Nederland. Het eerste park dat stroom aan Schiphol levert is windpark Vianen, vanaf januari 2018. Het is overigens niet zo dat de elektriciteit van dat park via een kabel rechtstreeks naar de luchthaven loopt. 'Vianen' levert ge woon aan het Nederlandse stroomnet, waar Schiphol het er een eindje ver derop aan onttrekt. Via zogenaamde Garanties van Oorsprong, die Schip hol van Eneco koopt, reserveert de luchthaven de stroom die in Vianen wordt opgewekt. wordt opgewekt door Nederlandse windmolens. De eerste twee jaar is die elektriciteit deels nog afkomstig van bestaande windparken, vanaf 2020 wordt alleen nog vanuit nieuwe windparken geleverd. Het contract dat beide partijen slo ten is vijftien jaar geldig. Ook de an dere vliegvelden die bij de Schiphol Group horen - Eindhoven, Rotter dam-Den Haag en Lelystad - vallen onder de overeenkomst. Zeeuwse kust De afspraak is om meerdere redenen speciaal. Het is een van Eneco's groot ste klanten die alleen maar Neder landse groene stroom afneemt. Schiphol verbruikt 200 Gigawatt- uur per jaar, een hoeveelheid die ver gelijkbaar is met het verbruik van een De verwarming hoeft niet heel vaak aan op Schiphol. Met al die lijven dicht op elkaar - ongeveer 65 miljoen per jaar - loopt de temperatuur vanzelf wel op. „We moeten vooral koelen", zegt Schiphol-directeur Jos Nijhuis. „De lichaamstemperatuur van mensen is 37 graden, dat is een heel verschil wat je moet overbruggen", vult Jeroen de Haas, directeur van energiebedrijf Eneco, aan. Om de temperatuur aangenaam te houden moet de airco dus aan, en de airco verbruikt stroom. Groene stroom, vanaf volgend jaar. Sterker nog: Schiphol gebruikt vanaf dan alleen nog maar stroom die 8-daagse najaarsreis Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein 8-daagse najaarsreis Gardameer, Verona en Venetië 8-daagse najaarsreis Florence, Pisa en Elba daagse najaarsreis Venetië 8-daagse najaarsreis Drautalin Karinthië (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! dinsdag 15 augustus 2017 op Hollandse wind De overeenkomst die Schiphol en Eneco sloten, betreft alleen windenergie, maar beide partijen sluiten niet uit dat een deel van de stroom in de toekomst ook van de zon komt. „We hebben natuurlijk een enorme opper vlakte", zegt Nijhuis. „Driedui zend hectare, daar kun je wel iets mee. Maar nu is het nog las tig, omdat de huidige generatie panelen licht reflecteert. Dat is gevaarlijk bij het landen." Jos Nijhuis Sander van Mersbergen Schiphol Vertrekdatum: 23 oktober 2017 8-daagse najaarsreis Sonthofen in de Beierse Allgau Vertrekdata: 14,23 oktober 2017 Vertrekdata: IA, 23 oktober 2017 Vertrekdatum: 14 oktober 2017 Vertrekdatum: 14 oktober 2017 Vertrekdata: 14, 23 oktober 2017 Brochure en boekingen: Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kamer Acl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17