beloofd gedaan 12 Het is vandaag precies 100 dagen geleden dat Macron werd gekozen als president van Frankrijk. Floe staat hij ervoor? „Alles draait maar om één man." 100 DAGEN DE BELOFTES Als in 100 dagen Macron één ding duidelijk is geworden, dan is het wel dat het succes van de president in heel belangrijke mate afhangt van zijn entourage, zijn belang rijkste adviseurs. Neem het voorbeeld van Alain Tourret, Kamerlid van Macrons partij La République en Marche. De Normandiër betaalde onlangs 16.000 euro terug aan het parle ment. Hij had onder meer een te levisie, filmkaartjes en golfpartij- tjes betaald uit zijn maandelijkse bijlage als parlementariër, het potje waaruit slechts professionele uitgaven mogen worden gedaan. Zijn declaraties bleken deels il legaal, en dat was niet alleen pijn lijk voor Tourret, maar ook voor president Macron. Tourret was na melijk de adviseur van de presi dent bij het onderwerp: strijd te gen corruptie in de politiek. Het is nu ruim drie maanden ge leden -100 dagen om precies te zijn - dat Emmanuel Macron werd gekozen als het nieuwe staats hoofd van Frankrijk. Hij had geen politiek verleden, en dus ook geen vuile handen. Hij beloofde ver nieuwing, wat geloofwaardig klonk omdat hij zei 'links noch Alleen Jacques Chirac scoorde in 1995 nóg slechter na ruim drie maanden rechts' te zijn. De waarheid blijkt weerbarstig. In zijn eerste too da gen zijn al vier ministers en de op perbevelhebber van het leger op gestapt, na beschuldigingen en botsingen. Sterker nog, de presi dent botste ook al met zijn pre mier. Vorige maand zei premier Edouard Philippe dat de beloofde belastingverlagingen werden uit gesteld tot 2019. De lege schatkist liet hem geen keus. Hij was nog niet uitgesproken of Macron corri geerde hem: „Die belastingver lichting komt er gewoon per 2018", zoals beloofd tijdens de verkie zingscampagne. Macrons regering kondigde on- verwacht aan te bezuinigen op de huursubsidie, waarna de president zijn ministers zou hebben toege beten: „Wat een enorme stommi teit!" In zijn eigen partij, La Répu blique en Marche, wordt geklaagd over de autoritaire leiding. En in de parlementsfractie wordt nogal eens geblunderd, omdat Kamerle den de regels niet kennen. Zo'n 100 dagen na Macrons ver kiezingsoverwinning zijn de opi niepeilingen onbarmhartig. Zijn populariteit is in drie maanden tijd gekelderd - en dan ook nog eens sneller dan bij zijn voorgan gers Francois Hollande en Nicolas Sarkozy. Nog maar 54 procent van de Fransen zei eind juli tevreden te zijn over Macron. „Alleen Jacques Chirac scoorde in 1995 nóg slech ter, drie maanden na zijn verkie zingsoverwinning", schreefLe Journal du Dimanche, die de peiling publiceerde. Er loopt een rode lijn door alle incidenten van de afgelopen maanden. Emmanuel Macron wil graag alle touwtjes in handen heb ben en merkt dat dat niet altijd kan. Dat wringt en dat schuurt. Autoritair Macron speelt de baas. Hij is een hands-on-manager. Hij beslist, zijn ministers voeren uit en het parlement is volgens critici 'een kudde schapen'. „Alle macht is ge concentreerd in de handen van Macron. Het is autoritair", stelt de voormalige socialistische presi dentskandidaat Benoït Hamon. Politicoloog Frédéric Sawicki: „De LREM-partij is bijna op mili- Zijn grote angst is dat mensen denken dat hij niet doet wat hij heeft beloofd taire wijze georganiseerd, alles draait maar om één man. Net zoals vroeger de Communistische Partij dat deed." Die stijl begint zich nu te wre ken. Want de tijd van een klein, overzichtelijk én te beheersen campagneteam tijdens de verkie zingsrace, is voorbij. Sinds 7 mei heeft Macron mede werkers en communicatieadvi seurs op elke verdieping van het Élysée, ministers en staatssecreta rissen op alle departementen, en een partij met honderdduizenden aanhangers in het hele land. Dan sluipt er weieens een col lega tussendoor die op fraudu leuze wijze een televisie koopt en is er weieens een minister die 'een enorme stommiteit' begaat. „Dé grote angst van Emmanuel Macron is dat mensen denken dat hij niet doet wat hij heeft beloofd, net als zijn voorgangers", weet een betrokkene. Vandaar zijn hang naar een autoritaire stijl - maar dat is de illusie van de almacht. Als Macron wil slagen, beloftes wil waarmaken, en geen 'normale' president wil zijn, is er maar één simpele remedie: beleid maken dat resultaat boekt, dat de Fransen vooruit helpt. Noodtoestand moet worden opgeheven Macron beloofde een wet om fraude en belangenverstrengeling in de politiek te voorkomen. Die wet is, in afgezwakte vorm, aange nomen. Macron gaat, zoals hij beloofde, de noodtoestand opheffen, maar pas na hem eerst nog eens ver lengd te hebben tot november. Intensief overleg met Angela Merkel Het parlement heeft ermee inge stemd dat Macron per decreet - dus buiten het parlement om - li berale hervormingen kan door voeren, zoals hij wilde. De hervor mingen zelf zijn nog in de maak. Macron voert, zoals aangekon digd, intensief overleg met Angela Merkel en heeft de hervorming van de EU - in overleg met Berlijn - hoog op zijn agenda staan. Maar net zoals bij zijn ontmoetingen met Trump en Poetin, zijn con crete resultaten nog niet geboekt. dinsdag 15 augustus 2017 Macron wil almachtig zij n Frank Renout Parijs Le Journal du Dimanche —Betrokkene De Franse president Emma nuel Macron heeft graag de touwtjes in handen, fotosafp Macron liet tijdens zijn verkie zingscampagne zijn 'sportieve kant' zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12