Na 20 jaar trouwe dienst stort sonde Cassini op Saturnus Binnen 1 dag weer veilig in bad? senZup EUWS 11 BEL 0800 - 0468 'Grande Finale' Cassini bijvoorbeeld. Maar vandaag staan ook foto's van Kim Jong- un en Donald Trump op een van de computerschermen. De wacht van dienst volgt het nieuws over de twee via de web site van de Washington Post en de nieuwsuitzending van Fox News. Op een tv aan het plafond verschijnen de woor den 'nucleaire dreiging' in beeld. Een raket die in Noord- Korea wordt afgevuurd, doet er naar schatting twintig mi nuten over om Hawaii te bereiken. Het kost ongeveer vijf minuten om de lancering op te merken en de koers van het projectiel te berekenen. Als de zwarte telefoon in Honolulu rinkelt, duurt het drie a vier minuten voordat alle sirenes loeien en via radio, tv en mobiele telefoons alarmberichten zijn verspreid. „Dan is er dus nog maar een minuut of tien over om een gebouw in te komen, een parkeergarage bij voorbeeld, of als dat niet kan, plat op de grond te gaan lig gen," rekent rampencoördinator Clairmont voor. Aloha Het leven in Hawaii gaat ondanks die wetenschap door: de stranden zijn nog even paradijselijk, het 'aloha' klinkt ont spannen als altijd. „We zijn nogal laid back hier", zegt Flo Kaopua (36), touroperator bij Waikiki Beach en moeder van drie dochters die ze probeert weg te houden van het nieuws. „We zijn wel wat gewend: orkanen, tsunamidrei- ging. En we zijn altijd een doelwit geweest, omdat we zo belangrijk zijn voor het leger. Maar ik kan me niet herinne ren dat het zo ver ging als nu." Waar gouverneur Ige de afgelopen weken ook kwam, hij kreeg overal vragen over de Noord-Koreaanse dreiging. De lokale overheid beantwoordt geregeld ongeruste telefoon tjes. In een online peiling van de Honolulu Star-Advertiser, het lokale dagblad, gaf de helft van de stemmers vorige week aan bezorgd of extreem bezorgd te zijn. Voor Matt LoPresti was de oorlogsretoriek uit Washington en Pyong yang reden zijn noodvoorraad nog eens te controleren. Hij schat dat hij voor zes weken voedsel in huis heeft - voldoende voor het hele gezin. Maar LoPresti, namens de Democraten lid van het lokale Huis van Afgevaardigden, is er niet gerust op dat het genoeg is om een aanval te door staan. Hij schreef in het voorjaar een wet met het verzoek aan de staat Hawaii om atoombestendige schuilplaatsen aan te wijzen. Tot in de jaren 80 bestond een overzicht van be tonnen gebouwen met kelder waar burgers in het geval van een kernaanval terechtkonden. Ze waren uitgerust met me dische voorzieningen en voedselpakketten. LoPresti wil ze in ere herstellen. „Het is de taak van de overheid om voor bereid te zijn op het ondenkbare." LoPresti is in de archieven uit de Koude Oorlogsjaren ge doken. Hij heeft het schuilplan van de stad Honolulu uit 1986 gevonden. Het ligt nu op zijn bureau in het Capitool, bedrukt met de drie alarmerende driehoekjes die destijds symbool waren van existentiële angst voor De Bom. Soms vraagt een inwoner van Honolulu hem nu om een lijstje van destijds aangewezen veilige gebouwen in zijn wijk. „Frustrerend en triest is het. Hawaii is een van de vreed zaamste plekken op aarde - en kijk wat we ermee doen." De sonde is twintig jaar actief ge weest. Nu is de brandstof op waar door Cassini onbestuurbaar wordt. Het gevaarte, dat de omvang heeft van een bestelbus, suist mo menteel over het wolkendek op 1.600 kilometer van Saturnus. Het bitterkoude hemellichaam staat tien keer verder van de zon dan de aarde en is vooral bekend om zijn fraaie ringen. Ze bestaan uit ontelbare brokjes van vooral ijs, die elk apart als een miniatuurmaantje hun eigen baan rond de planeet be schrijven. Na een reis van 6,5 jaar bereikte Cassini de planeet Saturnus op 1 juli 2004De sonde heeft sindsdien een schat aan data verzameld. Zo zijn op nog geen 1.200 kilometer afstand van Titan, een van de manen van Saturnus, talloze foto's gemaakt die vervolgens succesvol naar de aarde werden verzonden. Cassini voerde de Europese ruimtesonde Huygens mee naar Ti tan, die er in 2005 een zachte lan ding maakte. Het is nog steeds de meest afgelegen plaats in het zon nestelsel waar ooit een landing is 8 Cassini ontdekte onder meer dat Saturnus ijsdeeltjes de ruimte in blaast uitgevoerd. Een van de fascinerend ste ontdekkingen deed Cassini in 2005. Enceladus, een andere maan van Saturnus, bleek ijsdeeltjes en waterdamp de ruimte in te blazen. Wetenschappers vermoeden dat er diep onder het bevroren oppervlak een oceaan van vloeibaar water zit dat via barsten en spleten door dringt tot aan de oppervlakte. Ook de observatie van een wolkje in december 2010 kreeg applaus in het vluchtleidingscentrum. Een paar maanden later was de wolk uitgegroeid tot een zware storm over een oppervlakte van 4 miljard vierkante kilometer. Eerder dit jaar maakte Cassini voor het eerst een duikvlucht tus sen de planeet en haar ringen door. De vluchtleiders waren bang dat daar zo veel stof rondzweefde dat het de ruimtesonde fataal zou wor den. Cassini vliegt 122.000 kilome ter per uur en dan is zelfs een bot sing met een korreltje gevaarlijk. Om zichzelf wat te be schermen tegen eventuele insla gen, vloog Cassini met zijn grote antenne naar voren gericht. Het ruimtevaartuig bleef uiteindelijk ongeschonden en maakte tussen de ringen door verbluffende opnamen van zowel de aarde als de maan. Toch heeft Cassini, een project van Europese en Amerikaanse ruimtevaartorganisaties, een aantal vragen nog niet kunnen beant woorden. Zo is nog onduidelijk hoe lang een dag precies duurt op Sa turnus. De onderzoekers stellen dat het grofweg 10,5 uur is, maar had den het graag exact geweten. Nu Cassini in de atmosfeer van Saturnus duikt, krijgt het ruimte vaartuig te maken met de zwaarte kracht. Waarschijnlijk moeten de stuwraketten aan om te voorkomen dat het gevaarte ongecontroleerd begint te tuimelen. De leiders van de missie houden hoop dat de sonde volgens plan de resterende banen zal afleggen, voor hij op 15 september aan z'n einde komt. Of, zoals de vluchtleiders het zeggen: 'een grande finale beleeft'. O Sf/»e Oceaan dinsdag 15 augustus 2017 Noord-Korea Saturnus] 2 Nieuwe baan RVI BRON: NASA HET KAN MET HET UNIEKE DEUR-IN-BAD SYSTEEM VAN SENZUP, BINNEN 1 DAG GEPLAATST! Comfortabel en veilig baden? Het kan met het deur-in-bad systeem van senZup. Binnen 1 dag plaatsen we het deurtje in uw eigen bad en hoeft u nooit meer over de hoge badrand te stappen. En dat is wel zo veilig. Naast het deur-in-bad-systeem heeft senZup nog veel meer oplossingen om uw badkamer veilig te maken. Bel 0800 - 0468 voor meer informatie of vraag de gratis brochure aan. S Past in ieder bad V 100% waterdicht, 5 jaar garantie V U behoudt uw eigen bad V Eenvoudig schoon te maken of kijk op www.senzup.nl In zijn nieuwe baan duikt kunstmaan Cassini 22 keer in het 2.400 kilometer grote gat tussen Saturnus en haar ringen. 1 Oude baan langsgingen 3 Laatste^» Kunstmaan verdwijnt in atmosfeer Saturnus Hawaï (VS) De ruimtesonde Cassini is be gonnen aan zijn zelfmoordmis sie op de planeet Saturnus. Het onbemande ruimtevaartuig vliegt tijdens een duikvlucht in steeds kortere banen rond de planeet om uiteindelijk in de at mosfeer vernietigd te worden. Gerben van 't Hof Rotterdam AUS zelfstandig vitaal Benieuwd naar al onze badkameroplossingen? q -j Onze klantenservice staat u graag te woord. Bel 0800 - 0468. Afstand: 7.500 km Oosteinde 6, Barendrecht Tel. 0800 - 0468 www.senzup.nlKlantenvertellen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11