II 10 Wat te doen als Kim Jong- un echt raketten afschiet op Amerikaanse eilanden in de Stille Oceaan? Hawaii bereidt zich voor en haalt boeken uit de Koude Oorlog onder het stof vandaan. Voor één keer is Toby Clairmont blij dat het leger in Hawaii nooit iets weggooit. In de archieven heeft Clairmont, hoofd van de dienst die bij rampen en noodsi tuaties in actie komt, de nucle aire noodplannen uit de Koude Oorlog gevonden. Dikke boekwerken over hulp verlening en bescherming tegen radioactiviteit, voor het geval de Sovjet-Unie dreigementen waar zou maken. Hij heeft in de afgelopen maanden alles afgestoft en doorgenomen. „Sommige elementen zijn nog steeds bruikbaar. De technische aspecten van een kernraket zijn niet veranderd." Met behulp van de draaiboeken uit de Koude Oorlog bereidt Hawaii zich voor op het ergste. Hoofdstad Honolulu ligt op zo'n 7.500 kilometer van Pyongyang - een afstand die het Noord-Kore- aanse leger vermoedelijk kan overbruggen met een kernraket. Of het ook lukt die op de gewenste plaats te laten ontploffen is onduidelijk, maar Ha waii besloot eerder dit jaar dat het daar niet op wil wachten. Het lanceerde vorige maand als eerste Amerikaanse staat een informatiecampagne om burgers te leren wat ze moeten doen in het geval van een kernaanval. Nu president Trump en de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un verwikkeld zijn in een ver bale knokpartij - 'blaffende honden', noemt Clair mont hen - beginnen crisiscoördinatoren op het vasteland Hawaii te bellen voor advies. Clairmont kreeg vertegenwoordigers van Californië, Oregon, Alaska, Nevada, de staat Washington en zelfs Mas- sachusets aan de duizenden kilometers verderop gelegen oostkust aan de lijn - allemaal zijn ze be zorgd en willen ze weten hoe ze hun burgers kun nen voorlichten zonder paniek te veroorzaken. Experts zijn het erover eens dat het onwaarschijn lijk is dat Kim Jong-un uit zichzelf Amerikaans grondgebied aanvalt. De Noord-Koreaanse leider weet dat de Amerikanen dan niet zullen rusten voordat alles waar hij voor staat vermorzeld is. Maar voor het geval dat, vertelt Hawaii de 1,4 mil joen bewoners van de eilandstaat dat ze onmiddel lijk naar binnen moeten gaan als het luchtalarm loeit. Kies liefst een gebouw met dikke betonnen muren, en ga naar het midden van het pand, is het advies. Kijk niet naar de flits wit licht die te zien is bij een nucleaire ontploffing, en zorg voor een ou derwetse radio - smartphones werken na een kernexplosie niet. Elke inwoner zou een noodpak- ket met voedsel voor twee weken in huis moeten hebben, om indien nodig dagenlang te kunnen schuilen. „Aan de Koude Oorlog hebben we het idee overgehouden dat iedereen doodgaat bij een nucleaire aanval en dat het dus geen zin heeft je voor te bereiden", zegt Clairmont. Maar complete vernietiging is in het geval van het relatief mieze rige kernmacht je Noord-Korea niet aan de orde. „We schatten dat 90 procent van de bevolking overleeft." En dus kun je maar beter klaar zijn voor de na sleep zonder elektriciteit, voedsel en infrastruc tuur, was de boodschap van gouverneur David Ige in een eerste Facebook-live sessie. (Zijn tip: pinda kaas voor de proteïnen in het overlevingspakket.) Over enkele weken gaan de waarschuwingsbro- Na een alarmering is er een minuut of tien over om een gebouw in te komen chures de deur uit, vanaf november wordt maan delijks een speciale sirene getest. „We wachten daarmee tot mensen goed weten wat het betekent, zodat we niemand angst aanjagen en de test zin heeft", legt Clairmont uit in de situation room van de crisisdienst, gevestigd op de veiligste plek van Hawaii: een bunker in een uitgedoofde vulkaan, onder 3,5 meter beton en 4,5 meter grond, achter 1,5 meter dikke muren. Als het ooit zover komt dat Kim Jong-un Hawaii bestookt, rinkelt hier de telefoon. Het analoge zwarte toestel, verbonden met de controlekamers van het Amerikaanse leger, staat op een bureau in een kamertje net buiten de situation room. Twee mensen monitoren hier 24 uur per dag dreigingen voor Hawaii. Orkanen, aardbevingen en tsunami's, dinsdag 15 augustus 2017 Karlijn van Houwelingen Honolulu rampencoördinator Toby Clairmont Inwoners van Hawaii bereiden zich voor op een mogelijke raketaanval door Noord-Korea. In een bunker, onder metersdik beton, houdt een cri sisteam permanent de dreigingen voor Hawaii in de gaten, fotodreamstime

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10