God was ooit een vrouw. Zeldzaam grappig tok" yyOOD recensie De Amerikaan David Sedaris (60) heeft ook in Nederland een grote schare fans. Collega-schrijver Ingmar Heytze is er een van. Hij sprak met Sedaris over zijn zojuist verschenen dagboeken. jaar hield ik het voor mezelf en dat was wel zo verstandig, omdat het in het begin gewoon niet erg goed geschreven was. „De allereerste keer dat ik iets voorlas dat ik zelf had geschreven, was dat uit mijn dagboek. Ik zat op de kunstacade mie en op een gegeven moment moest iedereen iets vertellen over wat hij had gemaakt. Maar ik had echt niks te zeggen over mijn schilderijen. Ik dacht: laat ik eens kijken of ik iemand hiermee aan het lachen kan krijgen. „Toen ik wist dat ik mensen kon berei ken en dat ik het leuk vond om voor te lezen, ben ik erop gaan letten dat alles wat ik de moeite waard vond, ook in het dagboek terechtkwam. Later werd het bronmateriaal voor mijn andere boeken." „Misschien wel een beetje. In Londen zag ik freerunners bezig op de gevel van concerthal The Barbican, ze sprongen op een behoorlijke hoogte van een railing naar een platform. Als zo'n sprong zou mislukken, zouden ze een val van vijf, zes meter maken. Ik heb daar een hele tijd staan kijken. Ik be doel, iemand voor je ogen dood zien vallen... hoeveel beter wil je het hebben voor je dagboek? Dat is een viersterrendag! En hoewel er niemand doodviel, heb ik er toch over geschreven omdat ik het zo uitzonderlijk vond. Ik let beter op, omdat ik denk: dit is leuk om later voor te lezen. „Als ik voorlees, eindig ik al tijd met een paar stukjes dag boek. Er is niets zo leuk als een stukje dagboek voor het eerst voorlezen en ontdekken dat het werkt. Elke dag als ik mijn bed uitstap, denk ik: dit kan de dag zijn dat ik weer iets goeds mee maak. Wie weet? Misschien word ik vandaag wel door een hond gebeten!"ll i S3 schrijver leest Als ik schrijf, lees ik... Op dit moment lees ik... Wat ik altijd nog wil lezen... Wat ik maar niet uitkrijg, is... magazine 17 DE ENGELSE SPION Een Britse prinses sterft en alleen meesterspion Gabriel Allon kan de moordenaar opsporen. (HC, €7,50) DE VIJAND Huurmoordenaar Victor werkt nood gedwongen voor de CIA. Het wordt een puinhoop. (Boekerij, €17,50) ZODIAC In het thrillerdebuut van Sam Wilson wordt iedereen beoordeeld op zijn sterrenbeeld. (THB, €20) EERSTE ZIN De bekentenis van de leeuwin, Mia Couto Hier staat de geestigste auteur uan de wereld U klinkt alsof het dagboek de kern van uw schrijverschap is, alsof uw leven en schrijven er samenkomen. Op maandag 25 september presenteert David Sedaris zijn Dagboeken 1977-2002 in Carré, Amsterdam. Gestolen voorwerpen Dagboek Van David Sedaris moet u alles lezen. U moet alleen niet beginnen met Gesto len voorwerpen (Lebowkski, €25). Dit dagboek is niet voor iedereen. Het is niet speciaal spannend, his torisch belangrijk of ont hullend. De jonge David leeft aan de zelfkant. Hij heeft saaie baantjes, scharrelt door het leven en houdt zichzelf op de been met drugs. Hij is ongelukkig in de liefde en schrijft dat vertede rend onderkoeld op. Hij hangt wat rond op de kunstacademie en vraagt zich af waarom hij zoveel mensen kent die gevonden dieren in het vriesvak bewaren. Ondanks alles weet hij op de een of andere manier in zichzelf te ver anderen. Tussen de re gels door lees je hoe een van de grootste hu moristen van dit mo ment DAViD SEDARiS GESTOLEN VOOR WERPEN DAGBOEKEN 1977-2002 m zichzelf leerde schrijven - door op elke blad zijde zijn eigen persoon op het spel te zetten. Verplichte kost voor fans, dag boekschrijvers met lite raire aspiraties. En verder eigenlijk mis schien tóch voor ieder een. l.H. Van Jeroen Windmeijer verscheen recent Het Pauluslabyrint. vooral boeken die met het christendom te maken hebben. Jezus fascineert me, maar ook andere bij belse figuren. Ode aan het universum van James Mullaney, over sterrenkijken als spirituele ervaring. De goddelijke komedie van Dante. Ik ben er een paar keer in begonnen maar wil het nog eens echt goed lezen. Omdat het een lang gedicht is, leest het niet makkelijk. Maar het is heel erg mooi. De duivelsverzen van Salman Rushdie. Ik heb zo'n tweehonderd bladzij den gelezen maar weet nog steeds niet waar het over gaat. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81