Afgrijselijke moederfiguur Aerdenhout in last Lees mee niet de boekenredactie Ik maak graag een grap die anderen niet linden kunnen OP HET NACHTKASTJE recensies De Ameri kaanse schrijver Paul Theroux is bekend vanwege zijn fabuleuze reisverhalen over de meest onher bergzame plekken van de aardbol. Voor Moeder land (Atlas Contact, €28) verkende hij een heel ander territorium: dat van 'een' familie uit Cape Cod die stomtoevallig precies op zijn eigen disfunctio nele familie lijkt. Met dezelfde kleinzielige, geldbeluste, akelige vetzakken van broers en zussen, die er bij wijze van spreken om vragen op de hak genomen te worden. Met hun achter bakse trucs om de ik figuur uit het boek (Jay) buiten te sluiten en achter te stellen. Het resultaat is een hilarische klaagzang, maar ook een psychologi sche zoektocht naar de reden voor de diepgewor telde afkeer die Jay voelt voor zijn moeder, die hij desondanks trouw bezoekt. Een oersterke vrouw (ze wordt stokoud, over de 100 jaar) die ver deelt en heerst, die haar kinderen sluw tegen elkaar uitspeelt. Die alleen goedkope, gedeukte blik ken koopt in de super markt, maar wel een van haar dochters een huis geeft en andere kinderen alleen zelfgebakken koek jes. Dat leidt onherroepe lijk tot ruzies. Als je in zoveel verschillende tin ten de duistere krochten van een persoonlijkheid kunt beschrijven, dan ben je een heel grote. En dan is de dikte (624 pagina's) geen enkel probleem. Wat een schrijver. Wat een boek. Wat een afrekening. —Ellen den Hollander In zijn Saan- tjer- boeken legt Peter Römer vaak op de eer ste pagina's ergens een lijk neer. Dat is in de thril ler En nu ik! (A.W. Bruna, €20), een coproductie met zijn vrouw Annet Hoek, wel anders. Daar valt de eerste dode pas als nog slechts enkele tientallen pagina's te lezen zijn. Een thriller kun je het nauwe lijks noemen. Eerder een vermakelijke zedenschets over een familie in crisis in het mondaine Aerden hout: vader Johan gaat nat met beleggingen, moeder Pien moet met yogalessen bijverdienen, zoon Rick handelt in verkeerde pil letjes. Gymleraar Edmond helpt Pien in haar yoga- studio. Maar deze oude bekende brengt geen rust. Integendeel. Peter Kuijt „Het lijkt me niet. Het is natuurlijk mijn keuze uit een enorme hoeveelheid tekst, het boek bevat minder dan 1 procent van wat er in mijn dagboek staat. Ik denk dat de rest niet interessant genoeg is voor andere mensen. „Aanvankelijk was ik met dit boek iets anders van plan. Als ik een stukje dag boek voorlees en mensen moeten erom lachen, bewaar ik het in een apart mapje, Dagboekstukjes die het doen. Mijn idee was dat ik alleen die stuk jes zou uitzoeken, dan was het maar half zo dik geweest. Maar toen ik al die stukjes achter elkaar terug las, was ik bang dat ik zou overkomen alsof ik mezelf een boek lang feliciteerde met hoe gevat ik ben. Mijn redacteur zei: 'Waarom voeg je geen din gen toe die niet per se grappig zijn?' Dat hebben we toen maar gedaan." „Nog niet. Ik ken wel een paar mensen die er niet in wilden, maar ze staan er toch in. En ik heb ook wel mensen horen zeggen: 'Weet je nog van toen, hoe geweldig dat was, staat dat er niet in?' „Ik zat afgelopen winter in het vlieg tuig, achterin de business class. Er stapte een vrouw in die zei: 'Zit jij daar even goed. Dat is een geweldige plek om naar mensen te kijken.' En ik zei: 'Dat zou kunnen, maar wij in de business class rekenen jullie in de economy class na tuurlijk niet echt mee als mensen.' Mijn vriend Hugh schrok zich te pletter, de vrouw zelf moest erom lachen, maar een andere vrouw vond het écht niet kunnen. Zulke dingen schrijf ik graag op." „Dat weet ik niet. Ik begon op een dag in 1977 met dat dagboek. Ik wist nog niet dat ik er zo lang mee door zou gaan, of dat ik schrijver zou worden. De eerste zeven lezen Ruud Roodhorst: Mijn geliefde boekhandel Man Petra Hartlieb - ik heb een zwak voor boeken over boekwinkels en ook deze is weer smullen. Ellen den Hollander: lene miene mutte van M.J. Arlidge - lekker boek voor aan het zwembad. Moeder land Roman EN NU IK! ROMER HOCK En nu ik! Thriller Denk u dat dit dagboek toekomstige biografieën overbodig maakt? Zijn er al boze reacties? Wanneer besefte u dat u niet alleen voor uzelf schreef? Succesnummer 'Ik dacht: laat ik eens kijken of ik iemand met mijn schrijfsels aan het lachen kan krijgen.' 161 zaterdag 12 augustus 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80