'In succes blijven hangen is levensgevaarlijk' Uw eigen kinderen waren nog te klein, maar een hele generatie kent u als Erik Engerd van de Strate- makeropzeeshow en J.J. de Bom, roemruchte programma's die in het collectief geheugen zitten. „Doordat er bijna geen televisie was. Dan is het makkelijk om tot dat geheugen door te dringen. Kijk, de Stmtemaker werd uitgezonden terwijl op het andere net koorzang was van de NCRV. Met alle respect voor koorzang, maar je moet dan wel erg religieus zijn om niet naar de Stratemaker te kijken. „Klokhuis was ook een roemrucht pro gramma hoor, vergis je niet. We hadden jaren met zes- a zevenhonderdduizend kijkers. In de Stmtemaker en J.J. de Bom speelde en zong ik alleen. Bij Klokhuis was ik veel meer betrokken bij de tot standkoming van het programma, had functies achter de schermen. Dat is beroepsmatig interessanter." „Ja, heel lang. Daar had ik een hekel aan, maar mijn oudere broer zei dat hij dat raar vond. 'Je bent acteur en je hebt een rol gespeeld waar mensen tien jaar later nog over spreken. Dan moet je toch gewoon heel trots zijn?' Toen dacht ik, ja, laat ik het maar zo bekijken. Maar diep in mijn hart denk ik nog steeds: er was op het andere net gewoon niks te zien, en zo moeilijk was die rol niet. „Ik heb inmiddels op tv en in het thea ter zoveel andere dingen gedaan. Die had ik niet kunnen doen als ik tien jaar was doorgegaan met Erik Engerd. Het is een belangrijke leidraad voor mij geweest: bij successen ophouden, en ze meenemen naar nieuwe dingen. In succes blijven hangen is levensgevaarlijk. Nooit gedaan. „Erik Engerd was een populaire figuur die ik nog jaren had kunnen uitventen, maar ik heb hem buiten de studio nooit zich uit pratend. „Oude dame aan de kust, dat vind ik toch wel een mooie column van mezelf, een van de betere. Aha, daar is het." En leest vervolgens het hele verhaaltje voor, met zijn karakteristieke donkere stem. „Zo'n vrouw die haar stand ophoudt, met een bontje om de hals en een vaag blauw drankje op haar tafeltje aan de boulevard... een soort verwantschap voel ik met zo'n dame. Een beetje een scharre laar, net als ik. Het heeft te maken met dat je jezelf niet helemaal serieus neemt. Een schijnwereld ophoudt. Mijn bridgeboek heet ook Een goede speler is niet eerlijk. gespeeld. Ik heb geen winkel geopend, geen stuiver verdiend. Omdat ik niet aan dat soort leven wilde wennen, aan dat soort geld. Dat was niet goed voor hoe ik verder wilde met het toneel. Ik ambi eerde een langjarige carrière, ik wilde geen Swiebertje worden. Dus toen het programma stopte, vond ik dat niet erg." Hij richt zijn grote lijf op om - op verzoek - te zoeken naar zijn boek De scharrelaar, een mix van gepubliceerde columns en gebeurtenissen uit zijn dagelijks leven. Hij gaat langs de boekenkast en de stapel tjes op de salontafel, ondertussen voor U bent vast heel lang nageroepen: 'Hé, Erik Engerd!' 121 zaterdag 12 augustus 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76