24 ZE In het atelier zv ging stiekem met haar naar een open dag van de kunstacademie in Brugge. Op basis van het werk dat ze kon laten zien werd ze meteen toegelaten. In 1989 studeerde ze cum laude af. En zo werd ze wat ze altijd wilde worden. Ze schildert, fotografeert, maakt installaties en ontwerpt meubels. In de studio in Othene is een staalkaart van haar werk te zien. Groot formaat schilderijen, sentatieruimte, waar ze haar klan ten op afspraak ontvangt. Speciaal voor het bezoek van 'de krant' heeft ze haar handen laten wappe ren: alle kunstwerken staan en hangen precies op de goede plaats, kwasten en verftubes zijn wegge ruimd. En ze heeft haar blouse ge streken. Een kunstenaar - ze bena drukt het meerdere keren - is een zelfstandig ondernemer: je bent kunstenaar en manager tegelijk. De creativiteit kwam al vroeg. Karen werd geboren in Vlissingen en groeide op in Oostburg. Van jongs af aan was duidelijk dat ze uitzonderlijk goed met potlood en verf overweg kon. Hoe graag ze ook wilde, haar ouders zagen geen heil in de kunstacademie. De huis houdschool in Schoondijke, die zou een veilige toekomst bieden. Daar onderkende tekendocente Henriëtte Fierens haar talent en zoals 'I'll rise', waarin een verze gelde briefis verwerkt. En installa ties. Het paneel waar twee handen uitsteken heet 'Who's pulling the trigger?', het verwijst naar recente terreuraanslagen. De geometrisch gevormde stoelen en de tafel maakte ze tijdens haar opleiding in Brugge. Haarvader hielp daar bij, daarom is het naar hem ge noemde meubilair 'Odile' niet te koop. De bewerkte paspop in de hoek gaat door het leven als 'The Pianoman'. Het is natuurlijk niet allemaal halleluja in haar creatieve bestaan. Ze wil geen oude koeien uit de sloot halen. Maar dat er in 2008 een gemeentelijke opdracht van anderhalve ton voor twintig bui tenmuurschilderingen op het laat ste moment niet doorging, bracht haar wel kortstondig in een 'schil derdepressie'. Hoe anders is het nu. Ze zegt: „Ik heb het gevoel dat ik op doorbre ken sta, alles gaat ineens in een stroomversnelling." Met haar op geborsteld aluminium gedrukte foto 'Cancelled' is ze genomineerd voor de prestigieuze Grote Paul Award 2018 - genoemd naar foto graaf Paul Huf (1924-2002). Vanaf september is ze in het kader van cultuureducatie in Zeeland op vijftig scholen gedetacheerd: „Daar kan ik mijn passie voor kunst op kinderen overbrengen. Ik heb er speciaal op mijn vijftigste mijn rijbewijs voor gehaald. Dat ik kinderen enthousiast mag maken, ze kan begeleiden in hun creatieve proces, daar ben ik nog het meest trots op." Voor informatie over studio en werk: www.studioisenddesign.nl De zon piept door dedak- koepel. Een welkome bijdrage aan de toch al uitgelaten sfeer. Het gaat goed met Karen van de Kerk hove in Othene, het door nieuw bouw ingesloten buurtschapje bij Terneuzen. De kunstenares woont er al bijna twintig jaar en heeft er een studio in een verbouwde op slagruimte. Witte wanden en vloer, licht van boven en opzij, uit zicht op een stukje weiland dat nog niet aan de 'nieuwbouw- schoenendozen' is opgeofferd. Atelier is in dit geval niet de juiste benaming. De opslagruimte werd twee jaar geleden als studio ingericht - met dank aan verhuur der Jan Wisse, die haar al die jaren volgde. Die studio is voor Karen van de Kerkhove (1967) een pre- zaterdag 12 augustus 2017 Karen van de Kerkhove in haar studio in Terneuzen. fotoscamileschelstraete Dit is een serie over Zeeuwse kunstenaars en hun werkplek. Vandaag: Karen van de Kerkhove in Terneuzen. Creativiteit komt toch boven The Pianoman Cancelled Who pulled the trigger? Met poes Zus Odile Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60