'Ik ben niet schuldig, maar ben juist de klokkenluider' II mtmm 5 €469 €599 €229 Bij de voormalige Keuringsdienst werkten veel vakidioten MiïT Ik kan wel stoppen. Ik heb de neiging om in een hoekje te gaan zitten janken Sissi, Strauss en Sachertorte Historisch Wenen Historisch Krakau Drielandenreis, Nauders Zuid-Polen en Krakau www.dejongintra.nl/busreizen laar. „Zo lang inspecteurs ook maar het veld in blijven gaan om te controleren of de papieren klop pen met de werkelijkheid." Daar komt bij dat het controle systeem vooral is gebaseerd op bekende risico's. En dat is de makke, zegt Leen van Ginkel, manager van het Wageningse on derzoeksinstituut voor voedselvei ligheid Rikilt. „De prikkel is niet zo groot om te kijken naar nieuwe potentiële problemen." Zo wor den eieren en vlees op een hoop stoffen getest, zoals antibiotica en dioxines. Maar, tot het uitbreken van de eiercrisis, niet op het insec ticide fipronil. „Als je er niet naar zoekt, zul je het ook nooit vin den." missie die de uitbraak onderzocht. Het resultaat: meer dan 70 doden. Niet alles bij de NVWA is echter slechter geworden, vindt adviseur Schuttelaar. „Het toezicht is nu meer gericht op risico's. Vroeger trok de Keuringsdienst van Waren tijdens winkelbezoeken her en der eens een potje sperziebonen open. Dat heeft niet zoveel zin meer, die zijn in elke supermarkt hetzelfde. Nu kijkt de inspectie in de fabriek of de machine die de boel moet steriliseren goed werkt." De NVWA kijkt vooral of be drijven hun eigen controlesyste men goed op orde hebben. Een goed uitgangspunt, vindt Schutte- Paardenvlees Sinds de paardenvleesaffaire, waarbij stiekem goedkoop paar- denvlees werd verkocht met een etiket van het veel duurdere rund vlees, is er volgens Schuttelaar meer aandacht voor fraude. „Dat is positief." Bovendien besloot het kabinet na het schandaal om een geplande bezuinigingsronde op de NVWA terug te draaien. Het kabinet heeft aangekondigd dat er een onderzoek naar de eier crisis komt, waarbij ook het func tioneren van de NVWA onder de loep wordt genomen. Een relativering: van het gif in de eieren zijn geen mensen ziek geworden. Ons voedsel is veiliger dan ooit, benadrukken alle des kundigen. „In de jaren 70 waren er veel ernstigere schandalen. Er zaten toen veel meer bestrijdings middelen, dioxines en zware metalen in ons voedsel", zegt Schuttelaar, in die tijd werkzaam bij de Consumentenbond en Milieudefensie. Bovendien is het een illusie dat de NVWA alles kan controleren, zegt Van Ginkel van Rikilt. „In voedsel duiken altijd weer stoffen op die we nog niet kennen, of alleen in een andere toepassing." Het grootste voedsel- gerelateerde risico, zegt hij, heeft de consument in eigen hand. „Mensen eten te vet, te zout, te veel suiker. Daar is de grootste ge zondheidswinst te halen." Busreizen Shortbreak Berlijn zaterdag 12 augustus 2017 Een regelrechte nachtmerrie. Daar is Nick Hermens (28) uit Mill naar eigen zeggen in be land. Justitie en de Neder landse Voedsel- en Waren Au toriteit (NVWA) beschouwen hem als een hoofdverdachte in het schandaal rond de gif eieren. Ten onrechte, stelt Hermens. Rob Berends Harm Graat „Ik word kapotgemaakt. Ik heb nooit in fipronil gehandeld. Ik ben juist de klokkenluider. Maan den geleden al heb ik de NVWA getipt. En nu nagelen ze mij aan de schandpaal." Pro-farma heet het bedrijf dat Hermens sinds een jaar of drie runt in het Brabantse Mill. Hij handelt in bestrijdings- en schoonmaakmiddelen voor de agrarische sector. „Ik lever zelf alleen aan nertsenhouders. Ik heb twee zzp'ers die de varkens- en rundermarkt bedienen. We doen niks met pluimvee." De NVWA vermoedt dat Pro- forma óók handelde in fipronil. Op etiketten van producten die donderdag in Lunteren in beslag werden genomen, dook de naam Pro-farma op. „Daar is een logi sche verklaring voor", stelt Her mens. Hij wijst beschuldigend naar zijn ex-zakenpartner Pa trick R. Deze Belg wordt er al langer van verdacht met diens bedrijfje Poultry Vision fipronil te hebben geleverd aan Chick- friend uit Barneveld. „Na de breuk is Patrick de naam Pro- farma blijven gebruiken. Ik heb daar met een advocaat tegen gevochten." Het verklaart volgens hem waarom zijn bedrijfsnaam is ge vonden op verdachte goederen. Justitie verdenkt Hermens ervan dat hij juist samenwerkte met zijn ex-compagnon. Een woord voerster van het OM stelt dat hij, net als de twee bestuurders van Chickfriend, wordt verdacht van 'het in gevaar brengen van de volksgezondheid'. Na de breuk stuitte Hermens naar eigen zeggen op explosief mailverkeer tussen Patrick en Chickfriend. „Ik had daar nog toegang toe. In die mails blijkt dat Patrick fipronil leverde aan Chickfriend." Hij wil de mails niet laten zien. De Millenaar zegt een anonieme tip te hebben verstuurd naar de NVWA. „Via een webformulier heb ik anoniem bij de NVWA aangegeven wat ik wist. Daarna hoorde ik maanden niets." Een afschrift van de tip zegt hij niet meer te hebben. Op 24 juli kreeg hij een telefoon- —Nick Hermens tje van zijn vrouw. „Ze zei: er staan hier vijf mannen voor de deur die het huis willen doorzoe ken. Een week later ben ik vie renhalf uur door de politie ver hoord. Daar heb ik verteld: ik ben jullie klokkenluider." Tot zijn verbazing stonden justitie en NVWA afgelopen donderdag weer voor zijn deur. „Mijn goede naam is aangetast. Ik kan wel stoppen. Ik heb de neiging in een hoekje te gaan zitten en hard te janken." 8-daagse busreis Reiscode: efwen04 8-daagse busreis of 6-daagse vlieg-busreis Reiscode: ehwen08 vanaf 479*p-P- 8-daagse busreis of 6-daagse vlieg-busreis Reiscode: efkau02 vanaf 489 p p 8- of 10-daagse busreis Reiscode: ebnau03 ebnau02 vanaf 529 p.p. 1 O-daagse busreis Reiscode: ebszc02 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds niet wil bijten Een 'eigenwijze knar' van de Keuringsdienst van Waren in specteert in 1958 een Amster damse zuivelhandel, foto hollandse HOOGTE/NEDERLANDS FOTOMUSEUM —Marcel Schuttelaar (adviseur) volgende keer weer! 4- of 5-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Reiscode: efber20 efber03

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5