21 ADO DEN HAAG stuurde me altijd videobanden van Studio Sport. Zo hoefde ik m'n cluppie niet te missen." Terug aan wal, gaat John aan de slag bij een transportbedrijf. „Als vrachtwagenchauffeur. En ja, dat betekende wéér veel van huis. Zondagmiddag op weg, pas zater dagavond terug. Dus ook toen geen bezoekjes aan het stadion." John wordt een vaste luisteraar van Langs de Lijn. „Dat kon je toen nog overal in Europa ontvangen via de midden golf. Zat ik daar in m'n ca bine in m'n eentje te schreeu wen als ADO had gescoord." Remco lacht. „Dat doet-ie nog steeds hoor. Hij is écht bloedfana- tiek." Bij hem duurde het veel langer voordat hij besmet raakte met het ADO-virus. Niet zo gek als je be denkt dat hij al op zesjarige leeftijd met z'n ouders meeverhuisde naar Zeeland. „Mijn vrouw wilde dich ter bij haar Zeeuwse familie zijn", zegt John. „En omdat mijn baas net een bedrijf in Rilland had overgenomen, gingen we eerst daar wonen." Twaalf jaar geleden streken de Gielisjes uiteindelijk neer in Bors- sele, om 'nog dichter bij m'n schoonfamilie te zijn'. Het bete kende voor Remco opnieuw wennen aan een andere om geving. Waarbij hij ook op zoek ging naar een eigen identiteit. Die was met zijn Haagse wortels snel gevonden. „Toen ze op school vroegen voor welke club ik was, had ik natuur lijk makkelijk- net als de ande ren-voor Ajax ofFeyenoord kunnen kie zen. Ik wilde wat anders. Dus zei ik maar ADO." Sindsdien zit de club in z'n hart. Toch duurde het tot 2010 totdat hij een keertje in het stadion kwam. „Ik wilde eindelijk wel eens een kijkje ne men. En ook m'n va der vond het leuk weer eens te gaan. Ze ker omdat ze net in het nieuwe stadion in het Forepark speelden." Wat z'n eerste wedstrijd was, kan Remco zich niet meer herinneren. „Maar ik was meteen verslingerd aan de sfeer. Die is fenomenaal." Sindsdien is hij niet meer uit het stadion weg te slaan. Op wedstrijddagen ma ken vader en zoon er een echt uitje van. „We zorgen altijd dat we op tijd bij het stadion zijn", zegt John. „Ze ker een uur van tevoren. Soms zijn de deuren nog niet eens open." Bij de 'worstenman' voor de ingang kopen ze stee vast een broodje beenham, waarna ze hun plekje op de tribune opzoeken. Natuurlijk zitten ze in vak O, waar de meest fanatieke aanhang te vinden is. „Het hele stadion zit, maar in vakken N en O is het de hele wedstrijd staan en zingen", zegt Remco. „Die sfeer, dat fanatisme, dat vinden we echt prachtig." Vader en zoon Gielisse laten zich daarbij zelfbepaald niet onbetuigd. „Ja, we schelden, schreeuwen, tieren en juichen wat af', bekent John. „We staan altijd redelijk vooraan, zodat we indien nodig ook de scheidsrechter wat kunnen toeroepen. Maar altijd op een grappige manier, hoor. Vaak moet die scheids er zelf om la chen." Als ADO-supporter wordt regel matig een beroep op je incasse ringsvermogen gedaan. Dus ja, tussen de Zeeuwen hebben John en Remco het soms zwaar te ver duren. „Iedereen is hier voor Ajax ofFeyenoord", zegt Remco. „Dan ben je wel eens het middelpunt van spot. Maar dat deert me niets. En de keren dat ze van Ajax ofFey enoord winnen, is het tijd om te rug te lachen." En met dat lachen zit het komend seizoen wel snor, denken de twee optimisten. „Het wordt anders dan vorig jaar", zegt Remco stellig. „Als de spelers de lijn van de afge lopen maanden door kunnen zet ten, eindigt ADO als achtste." Zijn vader is wat gereserveerder. Hij hoopt op een plek 'bovenin het rechterrijtje'. Remco heeft met name hoge verwachtingen van de ADO laat ik niet in de steek. We blijven gaan. Tot we onze laatste adem uitblazen teruggekeerde Lex Immers en Dennis van der Heijden. „Die kunnen iets extra's brengen." Rouwig om het vertrek van spits Mike Havenaar is hij allerminst. „Ik denk dat het de meest luie spe ler is die ik ooit heb gezien. Die heeft z'n shirtje nog nooit hoeven wassen, nooit een druppeltje zweet verspild." Chinees spekken Sowieso is het komend seizoen anders dan andere jaren. John zal de tocht vanuit Borssele naar Den Haag steeds vaker alleen moeten afleggen: zijn zoon heeft zijn sei zoenskaart noodgedwongen opge zegd. „Ik werk voor een bedrijf dat afValolie van grote zeeschepen af- Chinees te spekken." O ja, die Chinees. Wat vinden ze in Zeeland van de onrust rondom de investeerder van ADO? „Het is natuurlijk een rare constructie, maar het is echt veel te makkelijk om Wang overal de schuld van te geven", zegt John. „Ook het be stuur heeft het niet handig ge speeld door elke keer de confron tatie te zoeken. Zo help je de club niet verder." Het wordt volgens hem 'de hoogste tijd' dat een groep lokale ondernemers opstaat die geld in de club wil investeren. „Maar ja, die roep klinkt al jaren. We hebben eigenlijk al niet meer het geloof dat dat ooit zal gebeu ren." Dus maken ze er maar het beste van, daar in vak O. Gisteravond moesten de supporters het echter zonder het fanatisme van vader en zoon Gielisse doen. Remco zat weer op zee, John kon onmogelijk al om 20.00 uur in het stadion zit ten. „Het is vakantie, hè. Dat bete kent vaak tot zeven uur, half acht doorwerken. Ik kan het bedrijf niet zomaar in de steek laten." Maar de club hoeft niet te wanho pen. Over twee weken, tegen Hee renveen, schalt de luide stem van John weer door het ADO-stadion. En op 17 september, tegen Ajax, is ook Remco weer van de partij. Komt er ooit een tijd dat ze op de fiets naar het Forepark kunnen? John lacht. „Kijk eens om je heen", zegt hij wijzend naar het groene dorpsplein. „Nergens vind je het zo rustig als hier." Maar, geeft hij toe, soms is het wel érg rustig. En in de Haagse regio komt hij nog steeds graag. „Dus nee, ik sluit niet uit dat we ooit te- rugverhuizen. Hoe dan ook, ADO laat ik niet in de steek. We blijven gaan. Totdat we onze laatste adem uitblazen." tapt. Daarvoor zit ik om de week een week lang op een bootje. Daarmee pendel ik op en neer tus sen Zeebrugge en Rotterdam." En ja, week op, week af aan boord be tekent dat hij lang niet altijd meer de wedstrijden van ADO kan be zoeken. „Ook afgelopen jaar was het al vaak krap. Ik heb helaas al zoveel wedstrijden moeten mis sen dat ik op een gegeven dacht dat ik die kaart alleen had om die zaterdag 12 augustus 2017 zit AD O in het bloed Vader en zoon bij de kerncentrale, foto johan van der heijden -John Gielisse (60)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57