2 |i 14 WEE Hij woont in twee werelden: Gambia en Zeeland. Stefan Mes. Een bevlogen Zeeuw. Met hart en ziel zet hij zich in voor gehandicapte kinderen in Gambia. „Maar ik speel zeker geen wereldverbeteraartje." n PORTRET STEFAN MES Ik werk nog steeds in de zorg als ik in Nederland ben. Vol liefde en overgave 'ogeltjes kwinkeleren en de zon schijnt. Een heerlijke dag op de minicamping bij Kou- dekerke. Een paard briest achter de haag. Stefan Mes (52) geniet op z'n gemakje van een muesli-ontbij- tje onder de luifel van een caravan. De voorman van Foundation Boukarabou, een stichting die zich inzet voor gehan dicapte kinderen in Gambia, is een ka rakteristieke verschijning. Haar in een staartje en een relaxte oogopslag, die ook een zekere felheid verraadt. „Vroe ger had ik een kort lontje. Ik kan me nu beter beheersen. Maar ik kan nog wel heel direct zijn. Dat voelt soms kwet send, terwijl ik niemand pijn wil doen." Stefan woont op de camping tot ok tober. Dan vertrekt hij weer naar Gam bia, waar hij zich met hart en ziel inzet voor zijn 'familie' daar. „Ik zeg altijd dat ik twintig kinderen heb. Eén biologi sche zoon in Nederland en de anderen daar. Zij voelen ook als mijn kinde ren." Op Facebook geeft Stefan een in kijkje in zijn leven in Gambia, aan de hand van foto's, teksten, citaten en spreuken. Gambia is zijn thuis van eind oktober tot mei. Grinnikend: „Ik krijg wel eens de reactie, 'zo heb je weer een spreukje'." Een gesprek met een bevlo gen man aan de hand van zijn teksten. „Ik ben geboren in Eindhoven. Op mijn veertiende verhuisden we naar Middel burg. Mijn vader is Middelburger, zoon van Antoine Mes van de pianofabriek. Wij kwamen altijd al op camping Oranjezon. Het voelde dus als thuisko men. Mijn moeder heeft de kiem ge legd voor mijn stichting Boukarabou. Ik keek als jochie van een jaar of acht met haar naar een uitzending van So- cutera. Over kindjes in Afrika. Met hongeroedeem. Uitgemergeld. Ik voelde mama's verdriet en ik vroeg haar naar de oorzaak. Zij zei toen; 'Hier kan iedereen helpen. Maar die kindjes. daar kan ik niet bij. Ik kan alleen van ze houden'. Dat is denk altijd blijven hangen." „Ik ben de laatste van dertien kinde ren. Vier broertjes en een zusje zijn overleden aan een spierziekte. Hoewel ik ze nooit gekend heb, noem ik ze altijd. Mijn ouders hebben ook pleegkinderen gehad. 'Iedereen doet er evenveel toe', was hun filosofie. Liefde is niet bloedge- bonden. Dat is de essentie voor mij. Je kunt iedereen liefhebben." „Ik had altijd moeite met leren. Dys lexie. Ik ben twee keer blijven zitten in de eerste klas. Haha, welk kind blijft nou zitten in de eerste klas? Maar ik vond de juf wel leuk en leren boeide mij niet. Ik zat met m'n gedachten in de wereld buiten. Lekker spelen, de na tuur. Niet de boeken. Dat was op de lts niet anders. Ik heb dat diploma uitein delijk gekregen. Ze dachten vast 'het is wel een aardige jongen en hij is nu al achttien'. Ik ben toen door Europa gaan reizen en werkte her en der." Grinnikend: „Als buizenlegger in Duitsland. Lullenlegger noemden ze dat ook. Buis erin en buis eruit gelei den. Ook nog op een booreiland in de Oostzee. Later bij een loodgietersbe- drijf in Colijnsplaat en als pannenkoe kenbakker in Dishoek. Ik heb nog een record gebakken. In de 700. Je bakte met een hele rij pannen en twee han den tegelijk. Leren kan ik wel, bleek la ter. Ik heb twee opleidingen in de zorg gedaan. En in één keer gehaald. De laat ste op Der Boede. Je moet dus blijven proberen." „Ik werk nog steeds in de zorg als ik in Nederland ben. Vol liefde en over gave. Ik ben ook contactclown. Die in teractie met mensen, vaak demente rende ouderen, vind ik fantastisch. Prachtig als je ze een reactie kunt ont lokken. Het gaat er niet direct om ie mand aan het lachen te krijgen met gekke bekken trekken of een ballonne tje. Je bouwt dat contact langzaam op. Via een speelgoedhond, muziek, lang zaam dichterbij komen." Hij staat op en stapt naadloos in de rol van Charles, zijn alter ego als clown. Op zijn hurken, zachte stem en kleine gebaren. „Als je dan op een gegeven moment van ie mand, ver verzonken in zichzelf, hoort 'o, wat mooi'. Ja, dat is ontroerend." „Alles doet ertoe en het één kan niet zonder het ander. Wat je ook doet, het heeft altijd een gevolg. Niks is nieuw hè. Ik hoef God niet uit te dragen. Ik hoef geen dialoog of debat te voeren over hoe het moet. Dat weet ik ook niet." „Mijn werk in Gambia is mijn passie. Daar liggen mijn hart en ziel. Mensen die een vaststaande mening hebben over wat wij daar doen, kan ik niet om turnen. Er is bij sommigen een soort Afrika-moeheid. Maar je kunt geen ver gelijking maken tussen kinderen hier en kinderen daar. Dat mag niet uitmaken. Kinderen doen er overal ter wereld toe." „Ik spéél geen wereldverbeteraartje. Het is bloedserieus. Geen farce. Ons werk in Gambia moet ook blijvend zijn. Vandaar dat we met een stappenplan van vijftien jaar werken. Dan moet een project self supporting zijn. Sneller is niet realis tisch. Daar zijn mensen blij als ze van daag te eten hebben. Morgen zien ze wel weer. Wij investeren in de toekomst. Vrijwilliger zijn is niet vrijblijvend. Je hebt een verantwoordelijkheid naar de mensen. Naar het dorp. Ons project. Na tuurlijk zijn er tegenslagen. Zo is daar keihard aan een dam gewerkt. We dachten dat we alles gecheckt hadden. Zwakke plekken, gaten door ratten. Er is een buitendelta aangelegd om zout water buiten te houden en een binnen- delta om zoet water binnen te houden. De dijk is verhoogd. Het leek goed ge lukt te zijn, tot ik bericht kreeg dat er aan de zijkant water langs de dijk sij pelde. Steeds harder. Toen bleek dat een krokodil zijn 'huis' had gegraven onder de mahonieboom op de dijk. Wég, al dat werk weg. Dan kun je bij de pakken neerzitten, maar je moet door. Dus ook dit maar weer aanpakken. Zo gaat het ook in het leven." Glimlachend; That's how the cookies crumble." „Ik weet inmiddels wel; ben wie je bent. Niet hoe anderen je zien. Sta posi tiefin het hier en nu. Daar heb ik ook wel moeite mee gehad. Ik ben geschei den en wilde daarna bewust een tijd single zijn. Ik hou ontzettend veel van vrouwen. En dan gaat het me niet zo zeer om de seks. Diepgang in een rela tie vind ik belangrijk. Genegenheid ook. Ik vind het fijn om vastgehouden te worden en vast te houden. Die knuf fel is heel fijn. Ik wil een ander voelen, letterlijk en figuurlijk. Ze zeggen we ieens tegen me 'jij houdt maar van ie dereen'. Ja, dat klopt." „Wij zijn in staat tot zoveel meer als we ons daarvoor open willen stellen. Dan ontdek je een schat. Einstein zei bijvoorbeeld 'we gebruiken maar tien procent van onze intellectuele vermo gens en ook maar tien procent van onze emotionele vermogens'. We kunnen dus zo veel meer." „Ik kan wel huilen ja. Daar schaam ik me niet voor. Huilen is een uiting van emoties, gevoelens. Ik kan ontroerd ra ken door mooie dingen om me heen. Mijn Afrikaanse 'familie' in het Gambi- aanse dorp Bajagarr met zo'n negen honderd dorpsbewoners, bijvoorbeeld: van de 78 families heb ik er denk ik 53 families bezocht. Ik huil ook om het trieste lot van gehandicapte kinderen daar. De stichting wil die kinderen een veilig plek bieden. Gelegenheid om zichzelf te ontwikkelen. Zodat ze een zelfstandig bestaan kunnen opbouwen of de juiste zorg krijgen." „Privé is er veel veranderd en dan wordt al gauw alles anders. Door de verkoop van mijn huis annex gasten verblijf, waarvan de inkomsten naar mijn Gambiaanse 'familie' gingen, moest ik noodgedwongen andere mo gelijkheden zoeken. Ik heb nu een hou ten chalet in Arnemuiden en dat ver huur ik. De opbrengst gaat naar de stichting. Geld en bezit, daar heb ik niets mee. Ik heb zelfs een hekel aan geld. Alles wat ik heb, gaat daar heen. Het is voor mij heel moeilijk om ande ren om geld te vragen. Maar de stich ting heeft dringend geld nodig. Daarom ga ik ook mijn eigen vierdaagse lopen. Vier dagen vijftig kilometer. Iedereen kan me sponsoren." „Ik hoor wel eens 'Stefan, je leeft in een Utopia'. Misschien. Maar daar ligt mijn hart. Daar zie ik ook toekomst." zaterdag 12 augustus 2017 GO Ik hou van Annemarie Zevenbergen "I v ...Het leven is een mooie verzameling van tijdelijke ervaringen. Deze unieke collectie is van onschatbare waarde... ...Weet je, doe het gewoon en je zult zien dat het goed komt. (En wel doen hè)... ...Wie het leven niet ziet als één ge heel, is waarschijnlijk blind voor alle gevolgen van zijn handelen... - Stefan Mes ...Door al de 'drukte' en omvattende 'wijsheden' lopen we voorbij aan de mens die er werkelijk toe doet... ...Als tranen woorden zijn die het hart niet kan uitspreken, waarom huilen we dan gewoon niet vaker... ...Elke uitdaging in het leven vergroot je eigen inzicht, en zo ook wat jij te bieden hebt...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50