1 4 Hoe kon het de inspectie, zelfs na een tip, ontgaan dat één op de vijf eierboeren plots een wondermiddel had tegen de onuitroeibaar gewaande bloedluis? Onbegrijpelijk, vinden oud-inspecteurs. 1J NVWA EIERSCHANDAAL De inspecteurs kwamen toen veel vaker bij boeren op het erf chijnbaar ineens dook het overal op in eieren: de verboden luizen en vlooien- verdelger fipro- nil. Maar dikke kans dat al meer dan een jaar fipronileieren in de supermarkten lagen. Zo lang spoten de bloedluis- bestrijders van Chickfriend uit Barneveld hun nieuwe wonder middel waarschijnlijk al in kip- penstallen. Dat had de toezicht houder op de voedselveiligheid kunnen weten. Al in november kreeg de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) een anonieme tip dat flpronil in stal len werd gebruikt, bleek deze week. Maar die tip werd niet nage trokken. Want, zo stelde de hoog ste baas van de NVWA: „Er was geen enkele aanwijzing dat fipro- nil ook in eieren zou kunnen zit ten." Gerard Sieswerda hoorde die uitleg hoofdschuddend aan. „Als je weet dat fipronil mogelijk in stallen wordt gebruikt, weet je ook dat het via de kip in het ei kan ko men", zegt de voormalig regionaal directeur van de Keuringsdienst van Waren, de voorloper van de NVWA. „Dat dit niet onderzocht is, bevreemdt mij. Ik kan niet an ders zeggen." Blunder Paul Peters, oud-hoofdinspecteur Levensmiddelen bij de inspectie, spreekt van 'een ongelooflijke blunder'. „Dat fipronil slechts ma tig giftig is, neemt niet weg dat je na zo'n tip wel moet onderzoeken of het in eieren zit. Het is immers een bekend middel, dat al jaren lang bij honden en katten wordt gebruikt." De NVWA krijgt er, zoals na elk voedselschandaal, momenteel ste vig van langs. Boeren, consumen tenorganisaties en politici verwij ten de inspectie slap optreden, waardoor het fipronilschandaal volledig uit de hand heeft kunnen lopen. De schade voor de hele eier- sector in Europa loopt inmiddels in de honderden miljoenen euro's. Pieter van Vollenhoven uitte vorige week in deze krant zijn zorgen over de voedselveilig heid in Nederland. De voedsel- waakhond maakt een potje van het toezicht op ons eten, stelde de praktijkhoogleraar risicomanage ment aan de Universiteit Twente. De NVWA had niet genoeg man kracht om achter de fiproniltip aan te gaan, schreef het kabinet deze week aan de Tweede Kamer. Bij de inspectie komen talloze tips bin nen. Die allemaal natrekken zou alleen kunnen met 'een veelvoud van de huidige capaciteit'. De NVWA is 'kapot bezuinigd', concludeerde onderzoeksjourna list Marcel van Silfhout in zijn boek Uitgebeend. De NVWA is een product van twintig jaar fusies van verschillende inspecties en toe zichthouders, waaronder de vroe gere Keuringsdienst van Waren en Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees. Elke reorganisatie ging gepaard met verlies van ba nen. Het aantal inspecteurs is vol gens Van Silfhout gedaald met minstens 70 procent. Momenteel werken er 2.600 mensen bij de NVWA. Die zijn niet alleen belast met het bewaken van de veiligheid van ons voedsel, maar ook van alle consumentenproducten, de ge zondheid van dieren en planten, het dierenwelzijn én de handha ving van de natuurwetgeving. Ter vergelijking: de Belastingdienst heeft ruim tien keer zoveel mede werkers. Kennis Behalve mankracht is er met alle reorganisaties bij de geplaagde toezichthouder ook veel kennis verloren gegaan, stellen de oud inspecteurs. Als in de pluimvee sector ineens een nieuw wonder middel opduikt tegen een onuit roeibaar geachte plaag, moet de in spectie dat volgens hen opmerken. In zijn tijd zou dat wel gebeurd zijn, vermoedt Peters. „De inspec teurs kwamen toen veel vaker bij boeren op het erf. Het waren echte vakspecialisten, die wisten wat in hun sector speelt." Bij de voormalige Keurings dienst van Waren werkten veel 'vakidioten', zegt Marcel Schutte laar, adviseur van voedingsbedrij ven. „Eigenwijze knarren. Bedrij ven sidderden als ze zo'n inspec teur met een koffertje binnen za gen komen." Dirk Meijer, die meer dan 30 jaar bij de inspectie werkte, was zo'n eigenwijze knar. „Ik kreeg van mijn baas weieens te horen: Dirk, jij bent zo verdomd eigenwijs, maar daarom heb ik je ook aange nomen. Een inspecteur moet voet bij stuk houden. Ook als hij in een lastige situatie komt. Die onafhan kelijkheid is in het geding in de manier waarop de NVWA nu ge organiseerd is." Viel de oude Keuringsdienst van Waren onder het ministerie van Volksgezondheid, nu is het minis terie van Economische Zaken hoofdverantwoordelijk voor de NVWA. Dat leidt ertoe dat niet al tijd de voedselveiligheid voorop staat, volgens Van Vollenhoven, maar geregeld de economische be langen van de landbouw en voe dingsindustrie. „Helaas is de in spectie in de praktijk geen voed- selwaakhond, maar een verleng stuk van het economisch beleid." Zo onthulde NRC onlangs dat kri tische keurmeesters in slachthui zen de mond wordt gesnoerd. Een dierenarts in dienst van de NVWA die aan de bel trok en misstanden in het slachthuis filmde, werd overgeplaatst. Het slachthuis bleef ongemoeid. Geitenboeren De Qjkoortsepidemie is het meest pijnlijke voorbeeld. Om hun pri vacy te bewaken, werden de adres sen van besmette geitenbedrijven niet gepubliceerd. Het belang van de geitenboeren woog zwaarder dan het beschermen van de om wonenden, concludeerde de com- zaterdag 12 augustus 2017 GO v Niet alleen de veiligheid van eieren valt onder de verantwoor delijkheid van de NVWA. De organisatie wordt ook geacht re gelmatig te keuren in vishandels en restaurants, foto'sanp&hh Een waakhond die maar Annemieke van Dongen Utrecht —Paul Peters (ex-hoofdinspecteur) y f a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4