'Bru United' hunkert naar herinrichting DwO'15 heeft ineens 70 vrijwilligers erbij 8 Tentoonstelling Fa£ade nog tot 5 november IÉ Do beeldententoonstelling Fagade in Middelburg nodigt uit tot aanraken, klimmen, self ies maken. Publieksvriendelijk, dat is het woord. „De haven is de kapstok waar alle plannen aan worden opgehan gen", wijst raadslid en oud-pro jectontwikkelaar Jan Bij de Vaate op bestaande rapporten om het dorp op te poetsen. De 'boulevard van de Grevelingen', lees ik overal. Hoezo? Waar dan? Dat concept is nooit serieus vorm gegeven, met als gevolg dat alle jassen nu op de grond liggen." De lokale bevolking was don derdagavond massaal uitgelopen, benieuwd naar het voorstel uit de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland om de aanslepende herinrichtingsplannen vlot te trekken. In het overvolle dorps huis moesten mensen zelfs ge noegen nemen met een staan plaats achterin. „Bru United", concludeerde Marleen van Kooten tevreden over de enorme op komst ondanks de vakantieperi ode. Van Kooten en Bij de Vaate trekken namens de raad de kar voor de facelift van het centrum. Ze zijn het eens geworden met toonaangevende ondernemingen in het gebied en een projectont wikkelaar over een ingrijpende opknapbeurt van de belangrijkste aders in het dorpshart. De omgeving rond de Albert Heijn en de voormalige Keverga rage wordt volgens de plannen veranderd in een plein met kleine winkels en appartementen. Het gezondheidscentrum wordt ver bouwd en uitgebreid met een ruimte voor de bibliotheek en eveneens woongelegenheid. En aan het einde van die as moet de muziektent plaatsmaken voor nog een complex met winkels en een appartement rond het Kerkplein. De grootste zorg van omwo nenden bleek donderdag het be houd van de bestaande - grofweg tweehonderd - parkeerplaatsen in het centrum. Daar wordt rekening mee gehouden, verzekerde Bij de De 'boulevard van de Grevelingen', lees ik overal. Hoezo? Waar dan? Vaate, in het nieuwe verkeerscir culatieplan dat nog volgt. Scepsis was er bij een enkeling over de vele winkeltjes waarin de plannen voorzien. „Overal gaan winkels dicht en staan ze leeg. En wij gaan er hier doodleuk bijbouwen. Voor wie?", aldus Aart de Zeeuw. Bij de Vaate wees naar de vlotte invul ling van een vergelijkbaar ont werp in de Zierikzeese Maarstraat en verwacht geen probleem. Het initiatiefvoorstel wordt in september in de gemeenteraad besproken en kan nog worden aangepast. Bij de Vaate gaat ervan uit dat de ondernemers dit najaar hun definitieve planconcept pre senteren en uiterlijk in 2019 met de bouw kan worden begonnen. „We hebben 450 leden en 125 vrij willigers, maar je komt er altijd te kort", vertelt secretaris Antoinette van Soelen. Niet zo verwonderlijk dat daarom vrijwilligers als speer punt werden gekozen. De vereni ging kreeg hulp van Chris Bras, verenigingsondersteuner en in dienst bij de gemeente Borsele. „Samen hebben we een plan op gesteld", zegt Van Soelen. Alles is in kaart gebracht. Wat zijn de taken van de vrijwilligers, welke vacatures zijn er en hoeveel uur ben je eraan kwijt. Vervolgens is deze informatie naar de leden gegaan en hebben bekende vrij willigers van de club leden gebeld die nog niet actief zijn. Dat leverde 70 positieve reacties op. „De meeste mensen willen zich niet structureel binden, maar willen wel wat doen en dat vinden wij al heel fijn", zegt Van Soelen. „Er zijn best veel dingen die je een- of tweemaal per jaar moet doen. Maar we hebben ook iemand ge vonden die de ledenadministratie wil doen en twee nieuwe leden voor de evenementencommissie." Help! Naast de persoonlijke benadering is op advies van Bras ook gekozen voor een positieve benadering. Niet de kreet 'help! we zitten te springen om mensen in de kan tine', maar kijken wat mensen leuk vinden. „Het uitgangspunt is: ken je leden. Weet waar de inte resses liggen. Misschien fotogra feert iemand graag en wil hij wel foto's maken. Dat is heel erg leuk voor op Facebook of de site", zegt Bras. „Doe je iets wat je leuk vindt, dan houd je het langer vol." Meer vrijwilligers betekent ook dat de bestaande vrijwilligers ont last kunnen worden, wat minder vaak hoeven opdraven. „En het voordeel is dat het bestuur zich al leen met besturen bezig kan hou den en niet ook nog eens moet bij springen in de kantine, tenzij hij of zij dit leuk vindt natuurlijk." dat op het uitgestrekte been is gaan zitten. „En het is warm en hard", constateert ze. Jammer dat Visch haar niet kan horen. In de begeleidende tekst bij zijn werk laat hij noteren dat in zijn werk 'al les gericht is op zintuiglijke erva ring'. Voorbijgangers die het beeld op het lager gelegen pleintje zien zitten, vragen zich af of het een man of een vrouw is. Een vrouw, zo luidt het eindoordeel, vanwege de ronde vormen en de brede heu pen. Op de Koningsbrug richting sta tion staat de kunststof boom van Anne de Vries. Voor de meeste treinreizigers is het de eerste ken nismaking met Facade. Gezinnen drommen om de boom, waarin een verre van vriendelijk masker is verwerkt. Fotogeniek, zeker, zo kun je nog eens een selfie naar het thuisfront sturen. Zoals de familie Roosendaal uit Rotterdam. Vader Arjen, zoons Joppe en Cas en dochter Nynke, ze omarmen het kunstwerk dat de titel Face Free dom heeft meegekregen. Dat de boom met één van zijn takken een dikke middelvinger lijkt op te steken, ontgaat hen. De beschadigde bast zien ze daarente gen wel. Het gevolg van al te en thousiaste boomklimmers, die met hun acties stukken schuim rubber hebben afgebroken. Thom Schaar van het CBK on derkent het probleem. Uit voor zorg heeft de kunstenaar al één van de laagste takken niet aange bracht. Schaar: „Natuurlijk hou den we bij de plaatsing van de werken rekening met vandalisme. De boom staat op een heel erg pu blieke plek. We dachten dat het daardoor wel mee zou vallen met de beschadigingen. Maar kennelijk maakt het mensen niks uit als an deren zien dat ze in de boom klim men." Het gerucht dat de opgesto ken middelvinger van de boom na de 'aanrandingen' door de kunste naar extra dik is gemaakt, kan Schaar niet bevestigen: „Die vin ger was er van het begin af aan." In 2012 vond de eerste editie van de beeldententoonstelling plaats. Ook toen werden er kunst werken beschadigd, zoals de bloe menkiosk die toen op de Konings brug stond. Schaar schat de toen malige schade op enkele duizenden euro's en ver wacht dat het dit jaar niet veel anders zal zijn. Eigenlijk had de stalen kooi op één van de kop- einden moeten staan. Dan was hij zes meter hoog geweest. Maar dat idee van kunstenaar Joep van Lies hout vond geen genade in Middel burg. De constructie werd op één van de lange zijden neergelegd op het Koorkerkplein. Nog altijd twee meter hoog. Van Lieshouts kooi onder de Lange Jan is bij kinderen veruit het populairste object van de kunst manifestatie Faqade in de Zeeuwse hoofdstad. Vijftien kunstenaars uit binnen- en buitenland hebben op uitnodiging van het CBK Zeeland (Centrum voor Beeldende Kunst) beelden langs een stadswandelroute geplaatst. Die zijn daar tot 5 november te zien. Een zonnetje maar niet superwarm; dan we melt het van de toeristen in Middelburg. Dat was gisteren het geval. Zo gauw kinderen de kooi van Van Lieshout in het oog krijgen, willen ze erin en erop klimmen. Aart Keijzer is één van de vaders die kijkt hoe zoon Enzo bovenop het gevaarte klimt. Ge vaarlijk? Keijzer woont en werkt in Natuurlijk houden we rekening met vandalisme Paraguay en is over voor familie bezoek. Hij ziet geen pro bleem „Het is hier in Ne derland allemaal zo net jes, zo af. Heel anders dan in Paraguay, waar deksels van de riool- putten in de straat ontbreken." Net om de hoek bij de Nieuwe Kerk staat - zit - het ruim 3,5 me ter hoge bronzen beeld van Henk Visch. Das Kino heet het. „Net een alien", roept een meisje zaterdag 12 augustus 2017 WA Het idee dat de haven van Brui- nisse het kloppend hart is waar het dorp om draait, komt eco nomisch misschien wel dicht bij de praktijk. Maar stede bouwkundig slaat de gemeente daarmee de plank volledig mis. Marcel Modde Bruinisse - Jan Bij de Vaate, raadslid Sportvereniging DwO'15 uit Ovezande en Driewegen heeft er na een wervingsactie in één klap 70 vrijwilligers bij. Het ge heim: een goed doordacht plan van aanpak én een persoon lijke benadering. Melita Lanting Ovezande Beelden maken Henk Visch maakte het bronzen beeld Das Kino op het pleintje bij de Nieuwe Burg. Jan van Damme - Thom Schaar, CBK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44