Vlissinger mag niet stoppen in zijn straat Zoutelande barst van 'kunstenmakers' tijdens kunstroute 5 Negenjarige Eva Vos is krabviskampioen in Colijnsplaat Spek of visafval als lokaas, hoe je het doet, maakt niet uit. Vangen is vangen tijdens het Zeeuws kampioenschap krabben vissen. Zodra de Vlissinger vanaf zijn huis in westelijke richting loopt, richting Scheldestraat, kan hij worden opgepakt. De man krijgt te maken met een gebiedsver- bod. Volgens een woordvoerder veroorzaakt de inwoner al lan gere tijd overlast. Burgemeester Bas van den Tillaar probeert daar wat aan te doen door hem die beperking op te leggen die geldt voor het gehele centrum, inclu sief de Kasteelstraat. Hij moet wel zijn woning kunnen berei ken en verlaten. Maar dat mag al leen via een vooraf bepaalde route. Een woordvoerder van de ge meente benadrukt dat de inwo ner 'zonder te stoppen in een rechte lijn het gebied in en uit moet'. Als hij naar zijn advocaat, zijn tandarts of zijn huisarts moet, die in het centrum kun nen zitten, kan dat wel. „Dat zijn adressen die in de persoonlijke levenssfeer vallen." Maar ook dan geldt dat hij zich aan een vaste route moet houden. En ook op die route mag hij niet even stoppen om te kletsen met een kennis. Doet hij dat wel dan kan hij een boete krijgen of worden opgepakt. Zijn boodschappen mag de man niet in het centrum doen. De Vlissingse burgemeester probeert met de gebiedsverbo- den iets te doen aan de overlast die vooral drugsdealers veroor zaken. In eerste instantie werden er vooral gebiedsverboden opge legd voor de Aagje Dekenstraat en het omliggende gebied. Na een aanpassing geldt het ge- biedsverbod nu ook voor de Kas teelstraat. aar liefst 63 krabben vist Eva Vos (9) uit Colijnsplaat vrij- I dagmiddag uit het I water. En daarmee heeft ze het Zeeuws kampioen schap krabben vissen op haar naam gezet. Aan de wedstrijd de den zeventig kinderen mee. Iets minder dan vorig jaar. Het kampioenschap, onderdeel van de Colijnsplaatse Dagen, is ex clusief voor kinderen. Toch zijn het vooral de ouders die op de stei ger, plat op hun buik, naar krab ben vissen. De zevenjarige Joey van Gilst is een uitzondering. Hij is bloedfa- natiek. Drie keer eerder viel hij in de prijzen. Het ventje haalt dan ook binnen mum van tijd de een na de andere krab boven water. Niet met een hengel, zoals het me rendeel van de kinderen. Joey heeft een andere tactiek. Hij ge bruik een netje met daarin visaf val. Dat werkt als een magneet. Als Vangen is vangen. Hoe, dat bepaal je zelf. We hebben geen voorschriften de krabben eenmaal in het netje kruipen, raken ze verstrikt. Missie geslaagd. Binnen een half uur heeft hij zeven krabben in zijn emmer. Toch weet Joey het aantal van Eva Vos niet te evenaren. De tactiek van de negenjarige winna res is namelijk nog net wat door dachten Eva weet dat veel krabben weg kruipen tussen de schelpen die te gen de meerpalen geplakt zitten. Pulkend tussen de palen weet ze binnen korte tijd tientallen krab ben te vangen. Volgens Manon Vink is de tac tiek van Eva toegestaan. „Vangen is vangen. Hoe, dat bepaal je zelf. We hebben geen voorschriften. Ie der doet het op zijn eigen manier. De een gebruikt spekjes aan een hengel, de ander een netje op een nylonkous." Minder deelnemers De twee steigers voor eetcafé De Vismijn zitten bomvol kinderen. Toch zijn het er volgens Vink niet zoveel als andere jaren. „Andere jaren hadden we er tachtig tot honderd. Nu zeventig. Waar het door komt weet ik niet. Misschien de bouwvak die net iets ongunsti ger valt." Meer of minder deelnemers. Het zal Rens Preuter uit Rijssen een biet zijn. Het ventje heeft het reuze naar zijn zin op de steiger. Aan zijn hengel hangt een zakje met spek, dat als lokaas dient. Zijn vader helpt hem zo nu en dan. Trots laat hij een grote krab zien. Ook bij Sophie de Smit uit Colijnsplaat gaat het goed. Het krabbenvangen is voor haar vaste prik. Ze is elk jaar met vader Mi chel en moeder Kim van de partij. Ook Sophie gebruikt een netje met visafval. Dat is volgens haar vader nog altijd de beste manier. Na afloop van het krabbenvan gen in de haven konden de kinde ren deelnemen aan verschillende spelletjes in de Vismijn. Daar kwa men 150 kinderen op af. De Kunstroute Kunst aan de Kust is dit jaar groter dan ooit met ruim ze ventig deelnemers. Zij exposeren op 28 locaties in kerk, dorpshuis, tuin, woning en atelier. „Wij zijn de afgelopen jaren flink gegroeid", vertelt Jeanette Mar cusse. Zij is voorzitter van de zes- koppige commissie die jaarlijks de route samenstelt. „Ik wilde destijds het talent dat sluimerde in het dorp naar boven brengen." Glimlachend: „En dat is gelukt. We hebben in Zoutelande bijvoorbeeld inmiddels een mooie mix opgebouwd van ex posanten uit het dorpshart en uit de nieuwbouwwijken. Er zijn ook bewoners die zich spontaan aan melden en hun tuin aanbieden als expositieplaats, zonder dat ze zelf exposeren." Kunstkoppen De route begon tien jaar geleden met dertien Zoutelandse deelne mers en zeven gastexposanten op dertien locaties. Eén in Meliskerke, het toenmalige Zijdemuseum. Meliskerke en Krommenhoeke tellen nu samen zes expositieloca ties. Van de Odulphuskerk tot de Boekenmolen en de kookboerderij, met in totaal zeventien exposanten. Muziek en poëzie maken nu ook deel uit van het driedaagse evene ment. Leerlingen van basisschool het Paalhoofd laten in het nieuwe dorpshuis hun kunstproject 'Kunstkoppen' zien. In dat dorps- Ik wilde destijds het talent dat sluimerde in het dorp maar boven brengen huis treedt zaterdag ook het mu- ziekcollectief House of Gong op. In de Boekenmolen in Meliskerke is donderdag (14.00 uur) de presen tatie van het boekje 'Levenskunst'. Een bloemlezing samengesteld door Lutgarde Lievense-Nauts met gedichten en korte verhalen van ex posanten uit de afgelopen tien jaar. Zij geven hun eigen interpre tatie aan het woord Kunst. De kunst van het leven bezongen in een ge dicht, de 'dat kan ik ook-kunst' in een kort verhaal en mijmeringen over de zee. Dialectschrijver en -verteller Frans van der Heijde deelt donder dag ook in de Boekenmolen zijn verhalen (15.30 uur). Vrijdag ver klapt Rinus Spruit alvast wat over zijn nieuwe boek 'Broeder schrijf toch eens' (13.30 uur), dat in sep tember verschijnt. Schrijfster Ca- tharina IJzelenberg vertelt zaterdag er haar verhaal (13.30 uur). zaterdag 12 augustus 2017 Een inwoner van de Kasteel straat in Vlissingen mag bin nenkort niet even stilstaan in zijn straat. Sterker nog: hij mag zijn straat alleen in en uit via de oostkant. Emile Calon Vlissingen WA Krab pulken tussen de palen Timo van de Kasteele -Manon Vlink, organisatie Cheyenne heeft 16 krabben gevist, foto johan van der heijden 'Wie wil zijn kunst laten zien aan anderen?' vroeg de Zoute- landse Jeanette Marcusse haar dorpsgenoten tien jaar geleden. Nu, een decennium later, blijkt het antwoord op die vraag dui delijk. Zoutelande barst van 'kunstenmakers'. Annemarie Zevenbergen Zoutelande -Jeanette Marcusse, Kunstroute De Kunst aan de Kustroute start donderdag om 14.00 uur. Kijkers kunnen dan terecht tot 18.00 uur. Zaterdag en zondag is dat tussen 11.00 tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41