D 2 MAIKEL HARTE TOOS EN HENK KAMPEREN BIJ BE BOER ZEELAND SEAPORTS ONVREDE Ontevreden personeel, een complexe fusie met Havenbedrijf Gent, de ingewikkelde sanering van fosforfabriek Thermphos die de verhouding met de grootste aandeelhouder - de provincie - op scherp zet. De druk bij Zeeland Seaports is groot en dat voelt het personeel dagelijks. re- Column Iocht u toevallig naar Italië op vakantie gaan of daar voor plannen hebben en het wordt de provincie Rimini, dan ligt het voor de hand dat u de gelijknamige badplaats bezoekt. Ook San Marino is in die regio een toeristische plekpleister. Dat is allemaal leuk en aardig, maar Rimini lijkt toch een bad plaats van enigszins vergane glorie te zijn en San Marino is als kleine dwergstaat op een rots prachtig, maar je wordt er onder de voeten gelopen door alle toeristen die er tax-free willen shoppen, wat ove rigens ook niet meer inhoudt dan het kopen van slechte parfum of nepgeweren. Nee, bezoek dan San- tercangelo. Een kleine plaats op een heuvel met een mooi oud cen trum, maar waar nauwelijks een toerist is te zien. Ga er wat drinken op het terras van Caffé Commer- cio aan de Via Don Minzoni. Je zit er midden tussen de Italianen. Links van ons zat wat jeugd, rechts van ons kwam een wat oudere Ita liaan zitten. En wat voor één: zijn volle bos glimmende grijze haren waren strak naar achteren gekamd, hij had een keurig op maat gesne den beige pak aan, een zonnebril met spiegelglazen die rest van het terras zowat verblindden en daar onder een paar sportschoenen waar je marathons meeloopt. Hij dronk een cocktail en met enig armgebaar voerde hij een kort gesprek met de ober. Wat een vent. Zo zie je niet bij ons. Maar het absolute hoogtepunt volgde rond vier uur. Bij de zuur- stokroze bovenwoning tegenover het terras gingen de luiken open en daar verscheen ze: nonna. Een pracht van een omaatje. Waar schijnlijk was ze net wakker ge worden van haar middagdutje. Ze zwaaide naar het terras. Ik en nog wat gasten zwaaiden naar boven terug, inmiddels hing ze leunend over haar kozijn. Ze sprak wat mensen toe. Er werd gelachen. Ik verstond er he laas niets van, maar ik genoot. Ik voelde me als een katholiek die op het Sint Pietersplein de paus op het balkon ziet verschijnen. Ciao nonna di Santercangelo! Viva la Dolce vita! Tegenover het terras gingen de luiken open en daar verscheen ze: nonna DESTELLING Vandaag: Feyenoord wordt gewoon weer kampioen Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VERVOLG VAN DE VOORPAGINA Het grootste hoofdpijndossier is Thermphos. De sanering van de fail liete fosforfabriek in het havengebied kost tussen de 126 en 170 miljoen euro. De 41 miljoen euro aan saneringsgeld, dat gro tendeels uit de boedelopbrengst kwam, is een eind op. Havenbedrijf en de provincie steggelen over de vraag wie de resterende kosten moet dragen. De provincie betaalt als toezichthouder en volgens afspraak met ZSP nu zo'n 750.000 euro per maand aan beheers kosten. De armlastige provincie is dat niet van plan onbeperkt vol te houden, want Thermphos is zo'n grote last dat andere investeringen in de ijskast zijn gezet. Dat gaat ten koste van de ontwikkeling van Zeeland. Daarom stelt de provincie, ook al is ze de grootste aandeel houder van het havenbedrijf, zich dwinger der op tegen Zeeland Seaports. Het havenbe drijf zou zelf 20 miljoen euro aan Thermphos willen bijdragen, plus 40 miljoen euro voor de aanleg van een (container)kade. Zeeland Seaports heeft bijna 600 miljoen euro aan schulden (jaarverslag 2015). Het havenbedrijf kan niet meer geld naar Thermphos schui ven, anders kan het zelf niet meer investeren. Het wordt daarin gesteund door de drie ge meentelijke aandeelhouders: de gemeenten Vlissingen, Borsele en Terneuzen. De aan deelhouders zijn het dus onderling ook oneens. De provincie maant ZSP echter met meer geld over de brug te komen. De kwestie zet de verhoudingen onder druk. De communicatie verloopt daarbij merkwaardig. Algemeen di recteur Jan Lagasse van ZSP stuurt een mail naar gedeputeerde Jo-Annes de Bat, die daarop ijzig een officiële brief namens Gede puteerde Staten naar Zeeland Seaports ter at tentie van Lagasse stuurt. In die brief staat dat de 'standpunten zover uiteenlopen' dat be middeling geen zin heeft. De provincie zet er maximale druk op: als het havenbedrijf niet royaler meebetaalt aan de peperdure schoonmaak van Thermphos, werkt ze als aandeelhouder mogelijk niet mee aan de fusie met Havenbedrijf Gent. De grootste aandeelhouder zet zo het havenbe- drijfhet mes op de keel. Dat wil namelijk niets liever dan fuseren met Gent. „Het heeft hier over al eens flink geknetterd tussen gedepu teerde Jo-Annes de Bat en president-commis saris Roelf de Boer", zegt een ingewijde. Beide partijen hopen dat het Rijk te hulp schiet. Het kabinet, dat ook ziet dat Zeeland met een groot financieel probleem worstelt, heeft on langs een bemiddelaar naar Zeeland gestuurd. Om er vaart in te krijgen, heeft de provincie inmiddels het initiatief bij de sanering van Thermphos overgenomen. De cruciale vraag voor het havenbedrijf: hoe lang wacht Gent geduldig op een fusieakkoord? zaterdag 12 augustus 2017 Gisteren: Strafrechtzitting rechtbank moet altijd openbaar zijn 582 reacties VRIJE-UITLOOPEIEREN Gespannen sfeer bij het havenbedrijf Frank Balkenende Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2