I i 26 De eredivisie blijft, ondanks zijn gebreken, een De eredivisie is eindelijk weer begonnen. Het is een competitie om te koesteren, ondanks alle zorgen en gebreken. De kip mag dan weer zijn kaalgeplukt, een mand vol verse eieren ligt al klaar. Eerste speelronde Column @sjoerd mossou S JOERD MOSSOU HEMA in Mierlo. Hij kocht er een saaie donkerblauwe pyjama, onder andere, en daarna kreeg hij trek in een rookworst, maar bij de kleine HEMA in Mierlo hadden ze helaas geen keukentje. Koude rookworst. Niks voor Diego. Volgens medewerkers van de HEMA was hij er dik een uur - hij kocht voor zo'n vierhonderd euro aan spulletjes. (Wat mij erg veel lijkt. Ik heb de donkerblauwe pyjama even opgezocht op de HEMA-website, die kost verdorie maar zestien euro.) Diego babbelde wat met de verkoopsters van de HEMA - en daarna ging Pluisje weer weg. Het was het bericht van de week. Alle lof voor Omroep Bra bant, want die wisten het als eerste. Diego Ar mando Maradona was bij de HEMA in Mierlo ge weest. Een boek. Een fdm. Een documentaire. Een anekdote zo weergaloos goed, dat het ver haal geen clou meer nodig heeft. Aan onwetenden is het moeilijk uit te leg gen wat Diego Mara dona tot zo'n feno meen maakt, behalve dan dat hij zo krank zinnig goed kon voet ballen, maar het En gelse blad FourFourTwo kwam laatst met een aardige omschrijving: Diego Maradona is de Ché Guevara van zijn tijd. Een mondiaal, on- de sokken bij de verwoestbaar cultureel u-kl fenomeen. Een vrij heidsstrijder met een bal aan zijn voeten. Een volksheld in de meest letterlijke zin. Tragisch, geniaal, gemankeerd, heroïsch, aards, door God ge zonden, gestoord. Diego Maradona wordt vaker voor krankjorum versleten, maar het kringetje om hem heen is goedbeschouwd nog veel gekker. Waar hij ook komt: totale hysterie. Iedereen wil hem aanraken, bespringen. Iedereen wil zijn voeten kussen. De grootheid van Diego Maradona in Argentinië of Napels is niet te bevatten en met niets te verge lijken. 'Niet over straat kunnen' is niet de juiste uitdrukking. Maradona kan zich niet eens normaal omdraaien, de balkondeuren openzetten, uit het raam kijken, een kopje koffie bestellen, aan zijn kont krabben. In Buenos Aires bestaat een Maradoniaanse kerk waar zijn leven wordt gevierd en bezongen - en dat is geen studentengrapje of een gimmick, het is doodernstig bedoeld. In Napels staat hij vlak boven Jezus, een millimeter onder God. Het is adoratie van een haast onmenselijk soort. Juist daarom schuilde er in het verhaal van Ma radona in Mierlo ook iets erg ontroerends. Stelt u zich een verlaten HEMA voor in Oost-Brabant, op dinsdagochtend in vakantietijd. Een achtergrond muziekje van Tonny Eyk. Gerinkel bij kassa drie. Een man schuift in alle rust langs de tubes tand pasta, de washandjes en de fotolijstjes. Hij legt een pyjama in zijn winkelmandje. Snuffelt tussen de sokken. Niemand slaat acht op hem, niemand hoeft iets van hem, niemand die hem omhelzen wil. De man zegt niets. Haalt adem. Zucht van ver lichting. Aait zachtjes langs de gordijnen en het beddengoed. Diego Armando Maradona proefde dinsdagoch tend het echte leven bij de HEMA in Mierlo. Een klein verhaaltje van groot geluk. Diego Maradona legt een pyjama in zijn winkelmandje, snuffelt tussen A-status door EK-winst Marokko wil WK van 2026 De eredivisie begon gisteravond op een groene lap plastic, in een stadion met de naam 'Cars Jeans Sta dion', bij een club in handen van een Chinese eigenaar, die deson danks geen cent te makken heeft. Vanavond in Arnhem spelen twee Engelse filiaalteams tegen el kaar, de een met zes jonge spelers van Manchester City in de selectie, de ander met vier talenten van Chelsea. Vitesse en NAC, oud- Hollandse voetbalbolwerken nota bene. Wordt dit een verhaal vol geklaag en cynisme? Nee, vrees niet. De eredivisie is weer begon nen, de competitie die ons zo recht in het hart raakt. Die heer lijke verzameling van fijne voet balclubs, allemaal met hun eigen identiteit en hun eigen achterban. Een competitie die er patent op heeft tot de laatste speeldag span nend en meeslepend te zijn. Een competitie met comfortabele, sfeervolle en goed gevulde stadi ons. Met voetbal dat lang niet al tijd goed is misschien, maar wel heel vaak aantrekkelijk. Er valt genoeg te klagen, over dat vroeger alles beter was bijvoor beeld. In veel opzichten is dat ook zo; pak er maar eens een seizoen gids bij uit pakweg 1996 of 2001. Je struikelt over de grote namen, ook bij de wat kleinere clubs, zelfs in de eerste divisie. Ambities Spelers zoals Ronaldo - de Brazili aan - en later Zlatan Ibrahimovic kwamen vol ambities in Neder land spelen. Edwin van der Sar, Frank en Ronald de Boer, Mark van Bommel, Paul Bosvelt, Jaap Stam: ze vertrokken pas toen ze volwaardig international waren. Maar accepteer ook de realiteit van nieuwe tijden - lang niet alles was vroeger beter. Na jaren van overheidssteun en doldrieste esca pades worden vrijwel alle Neder landse clubs tegenwoordig dege lijk geleid. Lagere salarissen in de middenmoot en daaronder. Smal lere selecties. Amper gekke fratsen met spelersfondsen, hypotheken op de toekomst, luchtkastelen. In de krappe Nederlandse markt vraagt dat soms ook offers. Het gat tussen de traditionele top 3 en de rest is budgettair im mens geworden, nu hemel bestormers als FC Twente en AZ definitief zijn afge haakt in de wedrace. Zolang het televisiegeld verdeeld wordt zoals nu, zal die kloof alleen maar groeien. De rest tracht ondertussen verbeten om creatief te zijn, aan klantenbinding te doen, spon sors te pleasen, spelers te lenen. Het leidde tot stadionnamen als 'Noordlease Stadion' en 'Mac3Park Stadion'. De ene club heeft een particuliere eigenaar, de ander een samenwerkingsverband, de vol gende bespaart wat geld met kunstgras. En zo zoekt elke club naar slimme manieren om het verschil te maken, met wisselend succes. Het gedegradeerde NEC liet zijn spelersbeleid bepalen door een ex tern bureau, met alle gevolgen van dien. NAC zocht hulp bij Man- EREDIVISIE Programma Chester City. PEC Zwolle leunde lange tijd op het netwerk van spe lersmakelaar Mino Raiola. Roda JC gokte op een man die Korotajev heet, maar die nu alweer maanden in een gevangenis zit in Dubai vanwege het uitschrijven van een ongedekte cheque. AZ zet dit sei zoen nadrukkelijk in op de eigen jeugd, waarin het jarenlang heel bewust investeerde. Onmiskenbaar vertrok er weer een heel leger aan topscorers, blik vangers en toptalenten. Sébastian Haller, Enes Ünal, Davy Klaassen, Andrés Guardado, Dirk Kuyt, El- jero Elia, Davy Pröpper, Rick van Drongelen en ga zo maar door. Het is de wetmatigheid van de voetbalmarkt, waarin de eredivisie een soort kip is waar je de mooiste veren uit kunt plukken, hoe hevig het beest zich ook tracht te verzet ten. Gelukkig broedt de kip alweer op verse eieren. „Dat vind ik nog steeds het boei endst aan de eredivisie", zegt Ar nold Bruggink, oud-voetballer en analyticus van FOX Sports. „Dat er zaterdag 12 augustus 2017 Maradona Diego Maradona was dinsdag bij de GO VOETBAL NOC*NSF heeft de Ne derlandse voetbalsters beloond voor hun goede optreden op het EK. De sportkoepel heeft Oranje, dat Denemar ken in de fi nale versloeg (4-2), de A- status gege ven. Speel sters krijgen meer (financi ële) mogelijk heden om zich fulltime op hun sport te richten. VOETBAL Marokko heeft zich gisteren offi cieel kandi daat gesteld voor de orga nisatie van het wereld kampioen schap voetbal van 2026. Het land moet in ieder geval concurreren met de Ver enigde Sta ten, Canada en Mexico. Die drie lan den willen de eindronde ge zamenlijk or ganiseren. Op naar weer Sjoerd Mossou Den Haag Vandaag 18.30 uur PSV - AZ, VVV - Sparta 20.45 uur Heracles - Ajax, Vi tesse - NAC Zondag 12.30 uur PEC Zwolle - Roda JC 14.30 uur Feyenoord - FC Twente, Willem II - Excelsior 16.45 uur FC Groningen - Hee renveen O fi. 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26