Analyticus Sedoc wil op tv meer doen dan atletiek 44 CULTUUR 25 Zijn handen wijzen. Maken boog- jes. Armen zwaaien. Voeten zetten fikse stappen of kleine pasjes. Ei genlijk beweegt heel zijn lichaam mee. Nee, de sporter is nog lang niet uit de analyticus verdwenen. De welbespraakte oud-atleet eta leert zijn expertise in de huiska mers met aanstekelijk enthousi asme, fraai gekleed en met een in nemende lach. De reacties op social media zijn lovend. „Zijn jullie ook allemaal op Gregory Sedoc?" twitterde ra diopresentatrice Fleur Wallen burg. „Allang", reageerde Claudia de Breij. Gregory is 'Eindbaas', 'the bomb', een 'Schatje met die leuke lach en prettige stem'. „Nou, mijn vrouw is wel wat ge wend, hoor", grijnst de oud-atleet. „En ik ben niet bezig met uiterlijk of kleding die toch gesponsord is. Super om zoveel leuke reacties te krijgen natuurlijk. Ik vind dit het leukste om te doen. Kijk elke dag naar sport, mijn passie voor atle tiek is groot en ik mag daar op tele visie iets oververtellen. Blijkbaar slaat dat aan." Naturel Sedoc, oud-Europees kampioen hordenlopen (2007), deed al ana lyses tijdens het vorige WK (2015), toen hij in de studio zo uit zijn dak ging op het moment dat Dafne Schippers naar wereldgoud sprintte. En vorig jaar was hij er op tv bij tijdens de Olympische Spe len in Rio. „Terugkijken naar mezelf doe ik niet. Ik wil het lek ker naturel houden. Dit is wat ik vertel, dit is wat ik vind. Ik doe het op ervaring en passie en overleg veel met de redactie. Het scheelt dat Dione (de Graaff, red.) en ik el kaar al heel lang kennen. Zij weet wat ze wel en niet moet vragen. Ze begint niet over een technisch dingetje over kogelslingeren." Mijn passie voor atletiek is groot. Blijkbaar slaat dat aan op tv De Zoetermeerder, getrouwd met Marcha en vader van een zoontje van anderhalf, werkt als politieagent in de Haagse Schil derswijk en geeft performance trainingen, maar het tv-werk smaakt naar meer. „Niet om an dere sporten te analyseren, want dat moeten de specialisten zelf doen", aldus Sedoc, die breed geïnteresseerd is. „Ik kijk graag naar 24kitchen en Koken met Van Boven, maar ook naar De Wande ling. Ik hou er sowieso van om de kijker te vermaken", aldus Sedoc, die zich vandaag bijzonder ver heugt op de laatste wedstrijd van Usain Bolt, de estafette. „Ik hoop op goud voor hem, maar het zal niet makkelijk worden." 4*-hotel in hartje Assen incl. entree naar keuze! netvlies blijven staan? Dat was het vraaggesprek met Pablo. Verbijsterd was ik, een jongen met zwaar Downsyndroom die ook nog eens moeilijk praatte, die een universitaire graad haalde. „Dat kwam niet alleen door de pure harmonie in dat gezin - twee oudere broers die hem met alles hiel pen - maar ook door een moeder die steeds vragen stelde en hem tege moetkwam in wat hij graag wilde. „Hij wilde geen boeken lezen - al leen jaarverslagen. Pablo werd een cijferfreak. En nu geeft hij les in het vak onderwijspsychologie. Een onge looflijke prestatie." Vooroordelen Inmiddels gaat Pablo de wereld over om zijn verhaal te vertellen. „En zijn motto is daarbij niet alleen Don't un derestimate the Downs, maar onder schat sowieso mensen met een han dicap niet. Er bestaat niet zoiets als een handicap, betoogt Pablo. Het valt alleen buiten de norm van wat wij normaal vinden. En ja, wie zijn wij dan wel eigenlijk?" Toch kiest Niehe in Drs. Down 'be wust' voor het tegenovergestelde van wat er met Pablo gebeurde. „Alle vooroordelen die zich keren tegen ie mand met Down heb ik als leidraad genomen. Het pesten op school, een broer die jaloers is op alle aandacht, de hunkering naar een vriendin netje, ouders die ruzie Als je ziet wat ze in hun mars hebben., echt, mensen met Down zijn een verrijking voor de samenleving maken, een arts die meldt dat 'we al les aan zijn gezicht kunnen verande ren', waarop Nando in het stuk ant woordt: 'Ben ik soms niet mooi ge noeg...' „Ik ken zoveel voorbeelden van fantastische mensen die, wat heet, 'anders' zijn. Ik ben voorzitter van de Stichting Papageno geweest, heb ge zien hoe muziek een grote therapeu tische waarde heeft voor kinderen met autisme. In de 36 jaar dat ik de Tv Show presenteer hebben we jon geren met Down gehad die Hamlet van Shakespeare speelden." Drs. Down is echt spectaculair mu ziektheater geworden, vindt hij. Compleet met manshoge videopro jecties. „Over de inhoud heb ik nog wel aan de ouders van Nando en Rutger gevraagd: is het niet te hard? 'Ivo, de werkelijkheid is veel harder', zeiden ze. 'Wat die jongens al heb ben meegemaakt. „Gelukkig is er de afgelopen twee decennia een verandering opgetre den in hoe wij tegen mensen die an ders zijn aankijken. Als je ziet wat die Nando en Rutger in hun mars hebben.Echt, deze mensen zijn een verrij king voor onze samenleving." zaterdag 12 augustus 2017 Gregory Sedoc krijgt lovende reacties op zijn optreden als atletiekcommentator bij de NOS. fotoanp Gregory Sedoc (35), dagelijks te gast bij de NOS voor het WK atletiek, valt in de smaak bij tv- kijkers, en dan niet alleen bij mannelijke sportfanaten. Dennis Jansen —Gregory Sedoc Ïj tm~', Sf m Best Western City Hotel de Jonge 1 2 overnachtingen 1 V 2 x ontbijtbuffet t.w.v. 27,00 p.p. Hotel is onlangs volledig gerenoveerd Ontvangst met welkomstdrankje j Tip: bezoek Hunebedcentrum 1 hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur l 088-0331506 44 Drs. Down is van 12 au gustus t/m 7 januari 2018 in de Nederlandse theaters te zien. www.senf.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25