Een Dagje Wellness voor maar 5,95 De euro is fors gestegen ten opzichte van de dollar 22 EC Engelse mediabedrijven en datacentra zoeken een nieuw thuis na brexit Onze hoofdstad maakt grote kans op een toevloed van mediabedrijven die Engeland verlaten om hun Europese uitzend rechten te behouden. Ook Britse datacentra maken zich op voor vertrek. Amsterdam mag de slag om de banken die Groot-Brittannië in verband met de brexit ontvluch ten dan grotendeels missen, de stad maakt grote kans op de op vang van een Britse media-exo- dus. Om hun uitzendrechten in de EU veilig te stellen, moeten mediabedrijven die in Groot-Brit tannië zijn gevestigd, massaal overstappen naar Ierland of naar een EU-lidstaat op het Europese vasteland. Door de brexit loopt volgens de Britse onderzoeker Ex pert Media Partners (EMP) onge veer de helft van de 650 mediabe drijven in Groot-Brittannië ge vaar. Samenzijn ze goed voor 12.000 medewerkers die zorgen voor een miljoenenomzet. De be drijven kunnen, op basis van de vergunningen die de Britse toe zichthouder Ofcom heeft ver strekt, nu nog zonder extra toe stemming in de gehele EU uitzen den. Zodra het land de EU verlaat, zijn die Britse uitzendrechten ech ter waardeloos in de EU. De be drijven zullen dan in een van de overgebleven lidstaten vergunnin gen moeten regelen. Volgens de CBA, de Britse brancheorganisatie voor commer ciële omroepen, moeten omroe pen volgend voorjaar een keuze hebben gemaakt. „Niemand kan wachten tot het einde van de brexitonderhandelingen en dan beslissen wat te doen", aldus voor zitter Adam Minns tegen persbu reau Bloomberg. „Kantoorruimte vinden, mede werkers verhuizen en de techni sche dienst verschuiven, kunnen wel een jaar vergen." Disney en Discovery Discovery Channel, dat vanuit zijn hoofdkantoor in Londen Europa bedient met 120 verschillende tv- kanalen en programmalicenties voor reallifesoaps als Pawn stars aan Europese omroepen verkoopt, bevestigt dat het een overstap naar een ander EU-land overweegt. Elet Europese hoofdkantoor was ooit in Nederland gevestigd en in Am sterdam-noord zit nog altijd het Beneluxkantoor van het Ameri kaanse mediabedrijf, dat ook ver antwoordelijk is voor onder meer History Channel en Animal Pla net. Ook Disney, dat Europese kin derkanalen vanuit Londen ver zorgt, overweegt een verhuizing. Daarnaast hebben Amerikaanse mediabedrijven als NBC Univer sal, Turner Broadcasting of de Zweedse Modern Times Group hun Europese uitvalsbasis nu nog in het Verenigd Koninkrijk. Amsterdam heeft een streepje voor als uitvalsbasis, omdat hier al het Europees hoofdkantoor van de Amerikaanse gigant Viacom (on der meer MTV) is gevestigd, even als het buitenlandse hoofdkantoor van Netflix. Net als in de finan ciële wereld is Dublin de voor naamste concurrent van Amster dam, gevolgd door Parijs. Eerder luidden Britse tv- en filmprodu centen al de noodklok, omdat de brexit succesvolle coproducties lastiger zou maken, waarbij zelfs Game of Thrones en Shaun het Schaap in de strijd werden gewor pen. Die producties worden mede gefinancierd door EU-mediafond- sen. Amsterdam gooit niet alleen hoge ogen als het gaat om het ves tigen van Europese kantoren van mediabedrijven die nu nog in Groot-Brittannië zijn gevestigd. Omdat in dat land opgeslagen computerdata straks niet meer vallen onder de Europese Safe Har bouring Act - regels voor privacy en beheer - wordt ook een grote data-exodus voorzien, inclusief de bijbehorende datacentra. Datacentra Amsterdam is nu - na Londen maar voor Parijs, Dublin en Frank furt - de belangrijkste vestigings- plek voor datacentra. „Concrete voorbeelden zijn er nog niet", zegt directeur Stijn Grove van de Dutch Datacenter Association, „maar er zijn sinds de brexit heel wat investeringen in Groot-Brit tannië stilgelegd en naar het vaste land verplaatst." Het gaat daarbij volgens hem niet alleen om de Europese datare- gels, maar ook om fiscale zaken en personeel. „In de hele EU is een te kort aan IT-personeel. Wij kunnen straks nog mensen uit landen als Bulgarije of Roemenië halen, de Britten niet meer." Volgens Grove heeft Nederland nog voldoende ruimte voor nieuwe datacentra. „De plannen voor uitbreiding liggen er al. Die zul je alleen moeten versnellen als er ook nog eens heel veel data bij komen al gevolg van de brexit." Verzilver nu op pzc.nl/verzilveren Tegenover de dollar is de euro ruim tien procent in waarde geste gen in een paar maanden tijd. In april kreeg je nog 1,04 dollar voor je euro, inmiddels is dat 1,17 dollar. En experts verwachten dat de koers nog verder stijgt. 1,35 dollar voor een euro wordt wel genoemd. De opmars van de euro heeft twee oorzaken. Om te beginnen de ontwikkelingen in de Verenigde Staten. De dollar steeg flink na de verkiezing van Donald Trump tot president van de VS. Hij beloofde belastingverlagingen en extra overheidsuitgaven, allemaal goed voor extra economische groei. Dat kwam bovenop de toch al behoor lijke groei van de Amerikaanse economie. De Fed, de Ameri kaanse centrale bank, kondigde t De dollar steeg flink na de verkiezing van Trump tot president van Amerika daarop een reeks renteverhogin gen aan om oververhitting van de Amerikaanse economie te voorko men. De cocktail van hogere groei en hogere rente zorgde ervoor dat de dollar fors in waarde steeg. „Het vertrouwen dat Trump de belastingverlaging en de extra uit gaven erdoor krijgt is flink vermin derd", zegt Teunis Brosens, senior econoom bij ING. „Dat komt door het debacle met het herroepen van Obamacare." Zonder miljarden aan belasting verlaging en extra uitgaven is er ook minder kans op oververhitting van de economie. En dat maakt renteverhogingen door de Fed minder urgent. Dat zorgt voor een lagere dollar. In Europa is het omgekeerde aan de hand. „De economie in Europa groeit snel. Het consumentenver trouwen is hoog en de bedrijfsin vesteringen trekken aan. Al dat goede nieuws trekt de euro om hoog", zegt Brosens. Nu de econo mie op volle toeren draait is er geen noodzaak meer voor de Euro pese Centrale Bank om de econo mie te stimuleren. zaterdag 12 augustus 2017 PC Amsterdam lonkt voor Britten Herman Stil Amsterdam Ongeveer de helft van de Britse mediabedrijven, 650, loopt gevaar. Samen goed voor 12.000 medewerkers. 'In Nederland is nog genoeg ruimte voor nieuwe datacentra.' FOTOSHUTTERSTOCK Nu verlengd: U kunt uw spaarkaart verzilveren t/m 14 oktober 2017 'Spa Puur ^SpaWell *ELY)IUM pa (Sense *VeluwseBron 'Thermen Holiday 'zwaluwhoeve locufl-' De opmars van de euro is fijn voor consumenten die meer kunnen kopen voor hun euro's. Voor Nederland, dat sterk leunt op de export, is het minder gun stig. Peet Vogels Den Haag Bekijk de algemene voorwaarden op de website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22