Cassettebandje maakt verrassende comeback E 21 maar wat kun je nu precies met de virtuele wereldmunt? MILJONAIRSDROOM Het bedrijf momenteel. Iedereen hoopt de zil- BTCDirect vervloot binnen te halen. De bit- groeit sterk coin is al lang niet meer de enige door de optie, in de loop der jaren is de fa- groeiende milie van digitale munten razend- populariteit snel uitgebreid. Dat is ook in de van de bit- groepsapp doorgedrongen. Ik heb coin, foto koen ruim 13.000 reddcoins", zegt een an- verheijden dere vriend. „Guldens, safecoin en digibyte heb ik ook. En ripple en ar dor schijnen ook wel wat te zijn." Alle alternatieve munten, de ene nog obscuurder dan de andere, herbergen de belofte van snel ren dement, dankzij het succes van de grote broer. Maar of het ook gaat gebeuren? „Ik ben zeer kritisch op al die andere munten", zegt Stevens. „Vaak voegen ze helemaal niks toe. Iedereen wil gebruik ma ken van de hype." De Autoriteit Financiële Mark ten (AFM) maakt zich inmiddels ook zorgen. Rondom cryptocur- Christijn van Gelder Jennifer Delano Gilles de Smit rency ziet de toezichthouder gedrag dat vergelijkbaar is met de internet- zeepbel van 2002. „Het lijkt erop dat veel mensen bang zijn om de boot te missen door de enorme koersstij gingen van de afgelopen maanden. De vraag is of ze weten waarin zij investeren en of ze de achterlig gende fundamenten voldoende kunnen doorgronden." Volgens de toezichthouder hebben zelfs ex perts daar moeite mee. Jan-Willem Burgers, cryptocur- rency-expert van CapGemini, raadt mensen aan pas te investeren als ze begrijpen waarin ze investeren. „Mensen volgen de mediahype zonder dat ze begrijpen wat ze doen. Het is ook heel moeilijk: dit is géén gebruiksvriendelijk product. En het gaat jaren duren voordat het dat wel is. Vergelijk het met inter net. Het duurde wel twintig jaar voordat met Netscape Navigator de eerste goede browser werd geïntro duceerd en mensen thuis makkelijk konden surfen." Instortingsgevaar Ondertussen zit er wel geld van steeds meer Nederlanders in alter natieve munten. Hoeveel precies? Niemand die het weet. Samen zijn de bitcoins die wereldwijd circule ren al 48 miljard euro waard, tegen de huidige koers. Er kan zomaar weer een instorting volgen. Stevens: „Wij waarschuwen onze klanten altijd dat het aankopen van cryptocurrencies een heel hoog ren dement kan opleveren maar uiter aard ook een hoog risico met zich meebrengt." Voorlopig zullen de gebruikers door schade en schande wijs moe ten worden. Dat het niet alleen maar hosanna is: de appgroep weet er alles van. „Ik heb ripple en ze zijn alleen maar to the grave gegaan", sipt een deelnemer. „Waardeloze dingen." Het zijn nog geen gigantische cij fers, maar een trend is er zeker. In 2014 werden er in de VS nog maar 50.000 cassettebandjes verkocht, in 2016 was dit 129.000. Dit is niets vergeleken bij de ja ren 80 en 90, maar een duidelijke opleving is het wel. Dat blijkt uit cijfers van muziekbedrijf Nielsen en muziekverkoopplatform Dis- cogs gepubliceerd in het Financi- eele Dagblad. Zowel het aantal te koop aangeboden bandjes als het aantal verkochte bandjes steeg de eerste helft van 2017 in vergelij king met de eerste helft van 2016. Het zijn vooral hippe bands die een terugkeer van de cassette in luiden. Het Amersfoortse bandje Twins gaat zelfs hun eerste plaat op cassette uitbrengen in plaats van cd of lp. Afgelopen jaren nam ook mede door dit soort bands te populariteit van vinyl toe. De afgelopen decennia waren het vooral zogenaamde 'geluidfreaks' die de cassette levend hielden, veelal verzamelaars en muzikan ten uit de hiphopscene die mix tapes maakten. Maar met de film Guardians of the Galaxy uit 2014 kreeg ook het grote publiek weer cassette's voor ogen. Hoofdper soon Peter Quill was in de film on afscheidelijk van zijn walkman. Waardoor uiteindelijk de sound- <2> ------ track van de film werd uitgebracht op cassette. Het downloaden van muziek en Spotify blijft onver minderd populair. Maar voornamelijk jongeren zoeken toch weer iets tastbaars. Wat ook meehelpt is dat artiesten als vi Justin Bieber en Eminem hun muziek weer uitbren gen op cassette. De duurst ver kochte cassette op Discogs is The Versace Experience - Prelude 2 Gold van Prince voor t"- 3.536 euro. Revival cassette 300-BB112016 zaterdag 12 augustus 2017 GO De meeste cryptobeleggers lijken de bitcoins en haar zusjes vooral als speeltje te zien. Zo ook Christijn van Gelder (25) uit Utrecht. „Ik ben er een jaartje geleden mee begonnen, voor ongeveer een tientje. Ik ge loof wel in de potentie van digitale munten. Het mooie is dat je net zo makkelijk het Kruidvat om de hoek kunt betalen als iemand in China." „Nu heb ik er ongeveer 80 euro in zitten. Ik zit er niet in voor het grote beleggen. Maar het is wel geinig, zeker omdat de koers zo snel oploopt. Ik denk dat de bitcoin het meeste kans maakt om door te breken, meer dan de alternatieven. Het wordt de bitcoin, of het wordt 'm niet. En als ie het wordt, wordt hij misschien wel een miljoen waard." Voor Jennifer Delano (33) uit Hoofddorp is de bitcoin een serieuze belegging. Ze zit er pas een maand of twee in, en heeft er nu al duizend euro in ge stoken. „Ik wil wel dat het wat oplevert. Anders was ik er niet aan begonnen." Delano heeft er wel vertrouwen in. „Ik kwam met bitcoins en blockchain in contact toen ik de pr deed bij een conferentie over het onderwerp. Daar ben ik enthousiast geworden. Toen was de koers 2.500 euro, en ze verwachten dat het over een jaar 3.500 euro is." Bang dat de boel instort is ze niet. „En goed beleggen is goed spreiden: ik heb mijn geld in verschillende munten gestoken. Als het met de ene slechter gaat, gaat het met de andere weer beter." Een vroege instapper is hij, Gilles de Smit (38) uit Am sterdam. Had hij in 2013 maar geweten wat de bitcoin een paar jaar later waard zou zijn. Dan had hij die 'shitload aan pizza's' bij Thuisbezorgd.nl niet met bitcoins betaald. „Toen ik mijn eerste bit coin kocht, was de koers 197 euro. Nu bijna 3.000 euro. Achteraf gezien heb ik een fortuin aan pizza's uitgegeven." Inmiddels merkt De Smit dat ook onder vrienden steeds meer gesproken wordt over digitale mun ten. „Ook de hippe vogels hebben het nu ontdekt. Zelfs mijn moeder vroeg of ik even een paar bit coins wilde kopen." Zelf heeft de Amsterdammer ook nog wat bewaard, gelukkig. „Maar ik speel nu wel met de gedachte om ze weer te verkopen." Een jaar geleden was één bit coin ongeveer 500 euro waard. Nu komt de grens van 3.000 euro inmiddels in de buurt. Voor veel mensen is het een nachtmerrie die ze al bijna ver drongen hadden. Maar de cas settebandjes maken een come back. Alexander Hendriks Amersfoort Halfjaarcijfers aantal te koop aangeboden muziekdragers (x 1.000). +2% 7 Vinyl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21