Paul de Leeuw ï:>mm 19 Als ik aan de beurt ben, durf ik niet van de duikplankaf uilen we nog wat langer op zonnig Madeira blijven? stel .ik voor. Maar onze I zoons willen naar huis, dus vliegen we toch op de geplande vrijdag terug. Dat blijkt een gelukkige zet, want door harde wind zitten een week later 330 Nederlandse reizigers dagen vast op het kleine vliegveld van Madeira. Waar op de foto gaan met een bronzen beeld van Cris- tiano Ronaldo het enige tijdver drijf is bij vertraging. Omdat Ronaldo op Madeira is geboren, staat er een CR7 Hotel. Daar slapen wij. Zet mij in een voetballers/boe tiekhotel en de paniek slaat toe. Alles is net te klein en te design. Ik stoot me overal aan. Buk ik in de badkamer, stoot ik mijn kop tegen de opstaande toiletbril. De douchekop is te klein en de kas ten nog kleiner. Onze zoons duiken de hotel kamer in om de rest van de mid dag fdmpjes op hun telefoon te kijken. Mijn man gaat hardlopen, dus ik ga richting het design zwembad om in de zon te liggen met een enorme verkoelende gin-tonic. Het is een rechthoekig zwem badje met een diepte van 1 meter 10. Op de plastic bedjes erom heen liggen alleen twee dunne meisjes. En een Poolse vader met een jochie van een jaar of 7. Waarschijnlijk gescheiden en nu een paar dagen met z'n zoon aan het 'kwalletie-taaimen'. Het jon getje duikt met een bal in het designzwembadje en begint als een gek te spetteren. De gin-tonic arriveert en ik proost met mezelf. Tegelijker tijd verschijnt nog een Oostblok- vader, met een dikkig zoontje en een CR7-voetbal. In het zwem bad is besloten om - Oostblok kers onder elkaar - te gaan vol leyballen. De bal wordt di verse malen het ondiepe zwembadje uitgesla gen, mijn richting op. De gin-tonic zet ik veilig weg en gooi de bal, heel slapjes, richting zwembad. 'Sin koeie' wordt er geroepen. Zal wel iets zijn als 'bedankt'. Ik lees verder op mijn e-reader en voel spetters van het volley balspelletje. Het stoort een beetje, maar ik blijf vriendelijk, want ik ben alleen. Daar komt de bal weer mijn kant op. Ik probeer hem gracieus te vangen, maar dat gaat mis, waardoor ik met e-rea- der en al van mijn plastic bedje donder. Maar ik wil geen slecht figuur slaan, dus gooi de bal en blijf nonchalant - ruim een mi nuut - op de grond liggen en lees verder op mijn e-reader. Gin-to nic is ook omgevallen. Enkel een slap komkommerschijfje zit nog in het glas. Madeira is een mooi eiland, maar ik word er nerveuzig van. Alles mislukt. Zo wil mijn zoon graag van de 3- of 5-meterduik- plank in de oceaan springen. „Ga je mee, pap?" Ik ben de man van de grote bommen. We sluiten aan bij het rijtje voor de 3-meter- plank. Voor ons springt een 5-ja- rig jongetje heel enthousiast. Als ik aan de beurt ben, durf ik niet. Bang. „Pap! Zelfs dat kindje doet het!" Mijn jongste zoon lacht. „Lieverd", smeek ik, „zeg alsje blieft tegen je broer dat ik zelfs van de 5-meterplank ben ge sprongen, want anders hoor ik dit de hele vakantie, tot aan het sinterklaasgedicht toe." „Echt niet!", en hij roept zijn broer. Het had van mij veel eerder hard mogen gaan waaien op Madeira. kmmm Nieuw-Zeelandse onderzoekers hebben op Antarctica een fruitcakeje gevonden dat er ruim een eeuw geleden werd achtergelaten door Britse poolreizigers. „De plak ruikt nog goed." Het stuk fruitcake werd aangetrof fen bij de Kaap Adare-hut: een 50 meter lange houten barak die tussen 1910 en 1913 als onderko men werd gebruikt door vijf Britse poolreizigers onder leiding van Robert Falcon Scott. De groep nam onder meer de uiterst voedzame fruitcake - gemaakt door de En gelse koekjesfabrikant Huntely Palmers - mee als proviand. Het team bereikte de Zuidpool, maar op de terugweg kwamen de avon turiers om het leven. Perfect De Antarctic Heritage Trust - een organisatie die zich sterk maakt voor het behoud van historische objecten en vondsten op de Zuid pool - is onlangs begonnen met de restauratie van de barak die al in 1899 werd gebouwd door de Noorse poolreiziger Carsten Borchgrevink en zijn metgezellen. Volgens AHT-conservator Lizzie Meek was de fruitcake begin vo rige eeuw en ook nu nog een po pulaire traktatie. „Het was ooit wegens de calorierijke samenstel ling en het hoge energiegehalte het perfecte voedingsmiddel tij dens poolexpedities", schrijft Meek in een publicatie over de unieke vondst van de koek. „De cake was verpakt in het oorspronkelijke omhulsel van vet vrij papier in een blik van een ijzer-tinlegering. Het metaal was bijna verteerd, maar de koek zelf zag er nog prima en zelfs eetbaar uit. En de plak rook nog goed." De onderzoekers hebben, zo bena drukt Meek, niet stiekem geproefd van de kleffe fruitcake. De onver woestbare homp wordt binnen kort geconserveerd, opgenomen in de collectie historische Zuidpool- vondsten en later tentoongesteld. Scheurbuik Marineofficier en ontdekkingsrei ziger Robert Falcon Scott overleed vermoedelijk op 29 maart 1912 op de terugtocht van de Zuidpool die hij en zijn team op 17 januari dat zelfde jaar hadden bereikt. Ze ont dekten onder meer dat Antarctica ooit bebost moet zijn geweest. Op de terugweg kwamen de vijf in grote problemen door verkeerde navigatie, sneeuwstormen, afbre kende ijsmassa's, gebrek aan voe ding voor de sledehonden, uitput ting en ziekte wegens chronisch voedselgebrek. Zo kregen enkele expeditieleden scheurbuik, on danks de voedzame fruitcake. Hun ontzielde lichamen werden op 12 oktober 1912 gevonden in on dergesneeuwde tenten. De vijf werden postuum geëerd met ette lijke medailles en zijn nog altijd helden van Groot-Brittannië. De in 1822 opgerichte koekjes fabriek Huntely Palmers bestaat nog steeds. Het bedrijf maakt tot op de dag van vandaag de fruitcake die tussen de ijsmassa's op Antarc tica werd gevonden. 4 Dagen sfeervol Sauerlands vakwerkhuis Exclusieve Lezersreis Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl zaterdag 12 augustus 2017 PC Madeira 100 jaar onder het ij s en 'bij na eetbaar' Tom Tates Kaap Adare - V, Het cakeje is wonderbaarlijk goed bewaard gebleven. FOTO ANTARCTIC HERITAGE TRUST Zoekt u een ontspannende korte vakantie? Boek dan nu een 4-daagse trip naar Hotel Cordial in Lennestadt, in het Duitse Sauerland. Dan krijgt u 3 overnachtingen, iedere dag een heerlijk ontbijt en maar liefst tweemaal een verrukkelijk 3-gangendiner voor een bijzonder scherpe prijs. Wandel of fiets door de weelderige bossen. Ruik die heerlijke boslucht. Geniet van de rust van de natuur. Dit is vakantie. U bent tijdens deze korte vakantie te gast in een schitterende Jugendstil villa, gebouwd in 1886. Het hotel biedt diverse oogstrelende historische elementen uit die periode. De 27 comfortabele hotelkamers bevinden zich in de sfeervolle nieuwe vleugel (met lift). De kamers zijn o.a. voorzien van gratis wifi, radio, flatscreen-tv, minibar, een haardroger en een badkamer met douche en toilet. Hotel Cordial beschikt bovendien over twee kegelbanen, én een sauna waar de gasten dagelijks tot 21.00 uur gratis gebruik van kunnen maken. Een aanrader na een dagje wandelen of fietsen! Lennestadt Lennestadt grenst aan natuurpark Ebbe- gebergte in het westen, en aan het Rot- haargebergte met de Homert in het oosten. Een gebied met weelderige bossen; ideaal voor het maken van wandel- en fietstochten. Het centrum van Lennestadt, met authentieke vakwerkhuizen, is slechts vijf minuten van het hotel gelegen. Op een half uurtje rijden vindt u de Biggesee en vele naburige meren. Een ideale omgeving voor watersport. Wat u ook doet; na een dagje genieten van de prachtige Sauerlandse natuur, is het heerlijk 'thuiskomen' bij Restaurant Cordial dat dit jaar haar dertigjarige bestaan viert. Reden voor chef-kok Gerhard Holz en zijn team om voor de gasten extra uit te pakken. U kunt hier terecht voor heerlijke diners met nationale en internationale gerechten. Hotel Cordial 99,00 p.p. 3 overnachtingen in een comfort kamer 3 x ontbijtbuffet •2x3-gangendiner gebruikvan de sauna informatiepakket met wandel, fiets- en motortochten gratis parkeren en wifi •sieraad EX0AI cadeau Actievoorwaarden kortingen Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: max. 2 kinderen t/m 2 jaar gratis, van 3 t/m 10 jaar betalen 70 voor het 4-daags arrangement incl. avondeten van de kinderkaart. Toeslag 1-persoonskamer: 15 per nacht. Toeristenbelasting: 6 2 p.p.p.n. ter plaatse te betalen. Boekingskosten: 15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Hotel Cordial naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1743 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl NUWEG/ Hotel Cordial V 4 dagen incl. 2 x diner Zoover 8,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19