Utrechtse Joyce en Scarlet zoeken een zaaddonor via YouTube 3 dgn Den Bosch Careyn 16 ZORG ANGST VOOR DE INSPECTIE Voor de verpleeghuizen van Careyn is het uur van de waarheid aangebroken. Ze zijn doodsbenauwd voor de Inspectie, die deze maand controles uitvoert. Elke dag, vóór 8 uur 's ochtends, lopen alle locatiehoofden van Careyn ver plicht een ronde, met een takenlijst. De medicijnkast moet netjes zijn, de opiaten moeten achter slot en grendel staan en - belangrijk! - 'géén rondslin gerende chloorflessen'. Het personeel van de verpleeghuizen is zorgvuldig geïnstrueerd. Inspecteur in zicht? Geef die direct een kopje koffie, aldus het draaiboek. Maar ook: 'Blijfvriendelijk, rustig en professioneel. Geef geen ui ting van persoonlijk ongenoegen en geef geen (niet-gevraagde en onno dige) extra informatie.' Het is erop of eronder, beseft de Raad van Bestuur. In een memo van amper twee maanden geleden schrijft de raad: „De kwaliteit van de zorg is nog steeds onvoldoende op orde. Dit is een existentiële bedreiging voor Careyn." Vorig jaar kwamen de 29 verpleeg huizen van Careyn op de zwarte lijst van de Inspectie voor de Gezond heidszorg. Die oordeelde dat de zorg én het bestuur een chaos waren. Ca reyn was de enige verpleeghuis instelling in Nederland waarvoor een interventieteam werd ingezet dat ex tra toezicht houdt. Maar Careyn raakte alleen maar dieper in de problemen. Opnieuw kwamen schrijnende verhalen naar buiten. Cliënten die hun plas moeten ophouden, vieze afdelingen, onderbezetting en bezui nigingen op de dagbesteding, voe dingsassistenten en de nachtdienst. Op locatie Grootenhoek in Hellevoet- sluis werd recent een bewoonster door een verwarde medebewoner het zie kenhuis in geslagen. Begin dit jaar was het bestuur nog vol goede moed. Alles zou beter wor den. Er was zelfs een kleine winst voorspeld. Maar de begroting was gebaseerd op luchtkastelen. Het be stuur ging uit van een ziekteverzuim van 5,5 procent, terwijl het landelijk gemiddelde volgens het CBS 6,7 pro cent is. Careyn kwam bedrogen uit: liefst 8,3 procent van het personeel zit ziek thuis. Ook is de productiviteit van medewerkers veel te rooskleurig ingeschat. Door deze enorme misreke ningen stevende de organisatie al snel af op een verlies van 10 miljoen euro over 2017. Uiterst precair Gelukkig kwam er hulp uit onver wachte hoek. Staatssecretaris Van Rijn trok onlangs geld uit voor noodlij dende verpleeghuizen. Een geschenk uit de hemel voor Careyn, dat bijna 8 miljoen euro kreeg. Zoals het er nu uitziet, draait Careyn aan het einde van het jaar 2,2 miljoen euro verlies. Een hooggeplaatste leidinggevende, die anoniem wil blijven, noemt het 'ongelooflijk' dat de begroting van 2017 door niemand werd tegengehouden, ondanks het verscherpte toezicht. Inmiddels is de toekomst van het bedrijf in gevaar. De financiële positie is 'uiterst precair', schrijft het bedrijf Ze vullen het ene gat met het andere, ze hebben geen vetop de botten DE UITZENDKRACHT DE PATIENT www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Scarlet Hemkes (35) en Joyce Eve- rink (34), die al tien jaar samen een relatie hebben, hopen hun kinder wens in vervulling te zien gaan door een zaaddonor te vinden. Daarvoor hebben ze een filmpje gemaakt, waarmee ze iemand wil len vinden die goed bij hun past. Eerdere, meer gebruikelijke pogin gen leidden vooral tot rare en schimmige reacties. Gek is het idee van een zoek tocht via YouTube niet. Hemkes en Everink kunnen rekenen op een enorm bereik. Hun kanaal Ik Vrouw Van Jou heeft ruim 41.000 volgers. Daarnaast zijn ze actief op Instagram, Twitter en Facebook. Op al deze kanalen delen ze een hoop van hun leven, en schuwen Waarom niet de zoektocht naar een donor delen met je al volgers? ze persoonlijke onderwerpen niet, niet. Dus waarom niet ook de zoektocht naar een donor delen met je tienduizenden volgers? Spannend vinden ze het wel. „Maar, we zien er vooral de waarde van in. Voor onszelf, maar ook voor de mannen en vrouwen die kijken en zelf worstelen met vergelijk bare problemen." Het is niet zo dat de twee den ken dat er een taboe heerst op het zoeken naar een donor, vertelt Hemkes. „Toch is het is niet iets waar je heel makkelijk over praat. Ik denk dat ik vijfjaar geleden het woord 'zaaddonor' niet eens uit mijn mond kreeg." Grootenhoek 3 dgn Salland diner Zutphen diner zaterdag 12 augustus 2017 GO Verpleeghuizen Careyn gaan bijna kopje-onder Hanneke van Houwelingen Sander van Mersbergen Utrecht Careyn heeft in totaal 29 verpleeg huizen, waaronder Grootenhoek in Helle- VOetSlUiS. FOTO ARIE KIEVIT Jaap Koelewijn, hoogleraar bedrijfskunde Een uitzendkracht, die anoniem wil blijven, vertelt dat op het werk een gespannen sfeer hangt. „Een gevoel van we-moe- ten-hier-doorheen-komen. Ik heb er een hard hoofd in. De zorg is het afgelopen jaar alleen maar verslechterd. Vaste medewer kers durven fouten niet te mel den, uit angst voor hun baan. Er zijn weinig vaste gezichten, veel burn-outs, alles moet snel, snel, snel. Sommige uitzend krachten weten niet eens hoe je mensen moet wassen. Ik wil niet weg. Dit is mijn werk. Maar ik wil ook niet in vaste dienst. Als uitzendkracht heb ik meer inbreng in het rooster. Vaste mensen worden soms drie weekeinden achter elkaar ingedeeld." Richard Beumer (70) heeft par- kinson en woont in locatie Swel- lengrebel in Utrecht. „Zonder mijn vriendin zou ik hier niet kun nen wonen. Zij heeft meer kwali teit dan het personeel. Ze weet precies hoe ze me 's avonds op bed moet leggen, zodat ik goed kan slapen. Bij die meisjes moet ik dat eerst drie kwartier uitleg gen. Er is ook geen tijd. Laatst had ik een probleempje waar ik met een verzorgster over wilde praten. Ze zei: 'Ik kom zo terug.' En dan zit je een uur te wachten. Als ze al terugkomt. Het grootste bezwaar hier vind ik het eten. Soms is het ronduit slecht. Dan liggen er harde boterhammen bij het ontbijt. In dit huis ontbreekt centrale leiding. Er is geen visie." Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Twee vrouwen uit Utrecht, die op zoek zijn naar een zaad donor, nemen hun toevlucht tot een ongebruikelijk middel: YouTube. Bonne Kerstens Utrecht Voor maar: Proef een echte Bossche Bol en bewonder de prachtige Sint-Janskathedraal! 2 nachten in 4* Mövenpick 's Hertogenbosch (8,4) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Incl. welkomstdrankje, gebruik sauna en wifi Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst! 3* AC Hotel Holten (7,8) 4* Inntel Hotels Resort Zutphen (7,9) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 1 nacht incl. uitgebreid ontbijt lx diner (dagschotel) cft lx diner (hoofdgerecht) /|O50 Gratis parkeren en wifi DV#" lx rondvaart door Zutphen f jr«

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16