SNlir.. <5^ VISSEN MET JAN mBm 14 Rftti Voor de derde keer wordt Bram van Ojik Kamerlid voor GroenLinks. In het geheim stoomde hij Klaver klaar voor het leiderschap van de partij. „Ik wilde geen lijsttrekker worden." wSSCiBr? r' J 0 elukkig hebben we niets ge- vangen", zegt GroenLinks- Kamerlid Bram van Ojik (62) met een olijke blik. Deze tekst hoor je niet vaak op het Noordelijk Havenhoofd van Scheveningen. Dat het dood tij is, vindt de voor ganger van Jesse Klaver prima: de kans op vangst is dan minimaal. GroenLinks plaatst vraagtekens bij de diervriendelijkheid van het vissen. Meent hij het nou, of is dit politiek correct? Want Van Ojik heeft ook met zijn vader gevist en recenter met zijn zoon. „Gewoon, omdat het leuk is om samen iets te doen." Dan moet hij toch wat gevangen hebben? „Daar herinner ik me weinig van." Kan het zijn dat hij de vangst heeft verdron gen? „Dat zou best kunnen, ik ben een watje." Dan komt Van Ojik met een onthulling die alles weer doet kantelen. „Ik heb gevist uit bittere nood zaak. In de jaren 80 ben ik met een zeilboot van de Cariben naar Europa gevaren. We visten op barra cuda, gooiden een lijntje uit de boot. Op een gege ven moment was je verse groente op en dan was vissen een manier om nog wat vers voedsel binnen te krijgen. Dan is zelfgevangen barracuda heerlijk. Op alle mogelijke manieren maakten we dat klaar: bakken in de pan, maar ook in het zuur zetten, dan was het een soort haring." „Het was in de zomer van 2014 op het strand bij Duindorp, ik denk bij strandtent de Kwartel, dat ik er voor het eerst met hem over sprak. Ik was frac tievoorzitter, voor mezelf had ik besloten dat ik geen lijsttrekker wilde worden. We hadden een kleine fractie en ik was in de twee jaar ervoor echt onder de indruk geraakt van de manier waarop Jesse als Kamerlid functioneerde." „Jesse is iemand die wel heel open is over zijn ambities. Hij is niet iemand die zei: hoe kom je er nou bij dat je in mij je opvolger ziet? Maar ook niet: hè hè, ik dacht dat je het nooit zou vragen. Het was niet zo dat hij al jaren klaar zat om het te gaan doen. Hij vond het ook logisch. Het was een soort gesprek van: hoe zouden we dat eventueel kunnen doen?" „Ik heb bij een stuk of vijf mensen de gedachte ge test van Jesse als leider. Door die gesprekken kre gen we de bevestiging dat we zo'n politiek talent in huis hadden, dat we niet te lang moesten te wachten. Er zaten acht maanden tussen. Ik nam mijn besluit in augustus 2014 en het gebeurde in mei 2015. We hebben het op ons eigen moment ge daan en het heeft goed uitgepakt. Daar kijk ik met veel plezier op terug." „Ik heb veel ups en downs meegemaakt, maar dit is misschien wel de mooiste tijd. En niet alleen om dat we veertien zetels hebben gehaald, maar ook omdat we in staat zijn heel veel mensen aan ons te AAN DE HAAK binden met een positieve boodschap, niet met het afkatten van anderen. Nu is er een nieuw elan dat ik nog niet eerder heb ervaren in die 40 jaar dat ik Groenlinkser ben. Dat is toch een positieve bood schap, we boren bij mensen een vrolijk optimis tisch levensgevoel aan. Het is op zo'n meet-up waar Jesse Klaver optreedt bijna religieus, maar wel met beide benen op de grond." „Wat ik als kernwaarde heb geleerd, is toch het idee van tolerantie, mensen in hun waarde laten. Mijn vader werkte op een fabriek in Veenendaal, de SKF. Daar kwamen vooral Turkse gastarbeiders werken. Ik herinner me nog heel goed dat mijn va der ze bij ons thuis uitnodigde. Als er dan op ver jaardagsfeestjes op een negatieve manier werd ge sproken over buitenlanders, dan zaten mijn ouders er meteen bovenop: 'Dat doen wij hier in huis niet. Wij praten niet negatief, omdat ze een andere huidskleur hebben of uit een ander land komen'. Ik was er trots op dat mijn ouders zo waren." „Voor mij betekende het dat ik op de lagere en middelbare school en in de dorpspolitiek iets had om me tegen af te zetten. Niet tegen het geloof als zodanig, maar tegen de onwrikbare zekerheden waarmee dat gepaard ging. Ik heb nog een demon stratie georganiseerd tegen het Zuid-Afrikaanse apartheidsbewind: 'Boycot Outspan sinaasappe len.' Die demonstratie werd verboden door CDA- burgemeester Bode. We hebben het toch gedaan. Ik heb er zelfs nog een aantal uren voor vastgeze ten op het Veenendaalse politiebureau. Dat soort dingen moet je nooit vertellen in een interview." „Dat is waar, ja." zaterdag 12 augustus 2017 Politiek verslaggever Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen een politicus, en praat met hen over leven en politiek. De foto's zijn van Martijn Beekman. GO 'Wij geven mensen een In het geheim hebt u Jesse Klaver naar het poli tiek leiderschap gebracht. Hoe is dat gegaan? Hoe reageerde de 28-jarige Klaver erop dat u hem zag als nieuwe leider? Wat was het plan? U bent nu voor de derde keer Kamerlid: in 1993 en 2012 ook al. VANGST Twee botten van 37 en 38 cm na het vertrek van Van Ojik VAKANTIE „We hebben met vrienden een huisje in Picardië. Als het slecht weer is, pak ken we een tentje en rijden naar de zon." DROOM „Ik wilde profvoetbal ler worden. Maar dat zat er niet in, ont dekte ik op een ge geven moment. Daarna wilde ik jour nalist worden, ik had een soort nieuws gierigheid en wilde overal bij zijn. Dat is wel gelukt." Vissen met Jan. Ook op video. pzc.nl Wat is de belangrijkste boodschap die u van thuis meekreeg? U komt uit het ooit streng calvinistische Veenendaal. Wat betekende dat in uw jeugd? Daarom zijn we nu aan zee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14