II Casino Hulst na uitbreiding straks dag en nacht open Stroom aan donaties voor rolstoelbus 3 Voorstelling 'Hiroshima mon amour' is opeens actueel THEATER Wijngaard, coördinator van de Ge meente Goes. Hij verwacht dat de oorlogsdreiging voor extra bezoe kers zorgt. „Voor de meesten is Noord-Korea iets vaags. Het nieuws zal mensen ertoe brengen om zich meer in het land te verdiepen." De schilderijen die in de kerk hangen, zijn allemaal in opdracht van de staat gemaakt. Wie niet be ter weet, zou denken dat het land van Kim Jong-un een paradijs is. „Noord-Korea als het land van melk en honing, dat bedreigd wordt door de buitenwacht. Dat is wat men op de schilderijen wil laten zien", zegt Van den Wijngaard. Hij wijst naar een tafereel op het land. „Noord-Korea heeft veel hongersnoden gekend, maar op dit schil derij zie je vrolijk oog stende mensen met een overdaad aan lekkernijen." Andere schilderijen laten gelukkige arbeiders zien of de verovering op de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoul, waarbij Noord-Koreaanse soldaten worden afgebeeld als bevrijders. Van den Wijngaard: „We leggen de bezoekers natuurlijk uit hoe eenzijdig het beeld is dat de schilderijen laten zien." De vijftig schilderijen die in Goes tentoongesteld zijn, We leggen de bezoekers natuurlijk uit hoe eenzijdig het beeld is horen bij de verzameling van Ro nald de Groen uit Utrecht. Hij heeft ruim 3.000 Noord-Koreaanse schil derijen in bezit. Hij kocht ze eind vorige eeuw en begin deze eeuw sa men met een andere Nederlandse ondernemer. De kunstwerken zijn sindsdien op verschillende plekken in Nederland tentoongesteld. „Ik vind het mooie kunst, omdat het di rect is", zegt De Groen. „De sociaal realistische schilderijen vormen een klein onderdeel van de verza meling. Het zijn verbeeldingen van het volk, het leger en van de grote leider. De anti-Amerikaanse wer ken zijn niet zo zeer verbeeldingen van zaken die echt gebeurd zijn, maar juist bedoeld om het volk angst in te praten." De tentoonstelling in de Grote Kerk in Goes is tot en met 4 septem ber iedere dag te bezoeken van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. De voorbereidingen voor de uit breiding in het centrum van Hulst zijn in volle gang. Een pand even verderop is al gesloopt. Het aantal vierkante meters verdubbelt bijna, van 350 naar 600 vierkante meter. De uitbreiding was hoognodig, aldus communicatiemanager Jur- riaan Knol van eigenaar Novoma- tic. „De laatste jaren heeft Novo- matic veel energie gestoken in het verbeteren van de inrichting en Het casino heeft een regionale functie en weet steeds meer mensen te trekken het spelaanbod van Funtastic Hulst. Hierdoor heeft het casino een regionale functie gekregen en weet het steeds meer mensen te trekken. Door de toename van zo wel Nederlandse als Belgische gas ten, is Funtastic Hulst op de hui dige locatie uit zijn jasje gegroeid en zijn we in overleg getreden met de gemeente over uitbreiding van het casino en het verruimen van de openingstijden." Funtastic is straks dus 24 uur per dag te bezoeken. Tussen 3.00 en 11.00 uur is er eenrichtingsverkeer. Je komt het casino dan niet meer binnen, maar wie al binnen is, mag blijven spelen. Funtastic krijgt door de uitbrei ding het predicaat 'Casino Admi ral'. Dat is het premium merk van Novomatic, aldus Knol. Tijdens de werkzaamheden blijft het casino geopend. De crowdfundactie van Corrine de Visser uit Goes voor een rol stoelbus loopt als een trein. In korte tijd staat de teller op 5555 euro. „Ongelooflijk dat we zoveel steun krijgen." De meervoudig gehandicapte zoon Thomas (13) moet nu krui pend over kussens naar de auto. Het is een noodoplossing die niet langer gaat werken. Via Dream or Donate is Corrine een crowdfun dactie voor een rolstoelauto be gonnen. Die is vrijdagochtend ge start. „Het gaat als een speer. Voor de middag stond de teller nog op 600 euro." Corrine is blij met de donaties maar tegelijkertijd on dersteboven van de reacties op Fa- cebook. „Mensen reageren met doodsbedreigingen. Of zeggen dat we nooit aan kinderen hadden moeten beginnen. Het is echt ver schrikkelijk. Gelukkig zitten er ook positieve reacties tussen." Naar de dagopvang gaat Thomas niet meer, omdat hij daar te veel prikkels krijgt. Maar hij kan niet alleen thuisblijven. Vanwege rug- en polsklachten kan Corinne haar zoon niet uit de rolstoel de auto in tillen. Daarom moet er een bestel bus komen waar een rolstoel in past. In totaal hoopt ze via crowd- funding 11.400 euro op te halen. zaterdag 12 augustus 2017 Jan van Damme M Schilderijen in de Grote Kerk laten elk een geïdeali seerde Noord- Koreaanse sa menleving zien. FOTO'S JOHANVANDER HEIJDEN Regisseur Koen van Kaam kijkt vanaf de Oester- dam uit over de Speelmansplaten. Het is eb, de drie vrouwelijke acteurs zijn stipjes, ze zijn naar de rand van het drooggevallen slik gelopen. Zo krijgt de locatievoorstelling Hiroshima mon amour voor het Zeeland Nazomerfestival op dit moment vorm. Nu Kim Jong-un en Donald Trump, de leiders van Noord-Korea en de Verenigde Staten, de hele wereld doen sidderen met hun oorlogstaal, sluipt de actualiteit opeens binnen in de voorstelling van Koen van Kaam (1974). Daarin wordt het lief desverhaal verteld van een Franse actrice en een Japanse architect, ze ontmoeten elkaar kort na de oorlog in het door een atoombom verwoeste Hiroshima. De Zeeuwse toeschouwers die straks bij een voorstelling op de Oesterdam aanwezig zijn - van 21 augustus tot 2 september - zullen een actrice horen zeggen: „En nog iets... luister. Het zal op nieuw gebeuren. Tweehonderdduizend doden. Tachtigduizend gewonden. In negen secon den. Officiële cijfers. Het zal opnieuw gebeu ren." Koen van Kaam: „Het idee voor deze voorstel ling ontstond twee jaar geleden, lang voor de crisis rond Noord-Korea. Het is frappant dat de realiteit ons nu aan het inhalen is. We gaan de huidige clash tussen Amerika en Noord- Korea niet in onze voorstelling verwerken. Maar... Hiroshima mon amour is wel een grote waarschuwing voor de hoogmoed van de politiek. Het menselijke geheugen is heel kort, de bom op Hiroshima dreunt kennelijk niet lang genoeg na, je ziet dat de atoomoor- logsretoriek zo weer opduikt." FOTO LEX DE MEESTER - Cock van den Wijngaard T Cock van den Wijngaard toont een van de stukken uit de verzame ling van Ro nald de Groen. Zodra de uitbreiding van casino Funtastic in de Lange Nieuw- straat in Hulst klaar is, zal het 24 uur per dag open zijn. De bouw moet in het eerste kwartaal van 2018 klaar zijn. Bob Maes Hulst - Jurriaan Knol, Novomatic Timo van de Kasteele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 123