tt EUWS 11 In de bergen van Silifke ligt een don kergrijs T-shirt. Het is vies en ver frommeld. Er omheen liggen spullen uit Nederland, zoals een reclamedoek, een verstekbak en een lege strip maag tabletten. Dit is de plek waar Joey Hoffmann (21), Björn Breukers (34) en Derya Breukers-Ün (26) uit Haaksber gen in de nacht van 7 op 8 juli kam peerden. De volgende dag verdween Joey. Van hem is sindsdien niets meer vernomen. Of Joey het slachtoffer is van een misdrijf, een noodlottig ongeval of iets heel anders, is nog altijd onduidelijk. Met lijkhonden wordt in de bergen gezocht, nog zonder resultaat. „Het is opmerkelijk dat het T-shirt en de an dere spullen nog op die plek liggen", zegt Cengiz Gümüstüs, oud-recher cheur in Turkije en nu werkzaam voor beveiligingsbedrijf Esfor in Istanboel. „Mogelijk zitten er sporen op de kle ding die van belang kunnen zijn voor het onderzoek naar de vermissing." Zwaar onderbemand Toch verbaast het Gümüstüs niets. „Er is geen lichaam en de Turkse politie is zwaar onderbemand. Sinds de Turkse coup van vorig jaar zijn veel agenten ontslagen. De politie moet keuzes ma ken, en zo lang niet duidelijk is of er sprake is van een misdrijf, wordt er geen uitgebreid forensisch onderzoek gedaan." „Bij vermissingen wordt gezocht vanuit het laatste point of seen, de laat ste plek waar iemand gezien is", zegt een Nederlandse politiebron. „Vol gens de Turkse politie is dat een an dere plek dan waar de spullen liggen, en daarom liggen de spullen daar nog. Al zou ik ze alsnog wel hebben mee genomen. Je weet nooit." De Nederlandse politie, die mee werkt aan het opsporingsonderzoek, is overtuigd van de maximale inzet van de Türken. „De Türkse politie doet echt zijn best", zegt een andere bron. „Op lokaal niveau gaat het zelfs uitste kend. Beter dan verwacht." Dat duurde wel even, want hoewel Joey op 17 juli als vermist werd opge geven in Nederland, startte de politie in Silifke pas begin augustus - na de ZOEKTOCHT JOEY HOFFMANN De Turkse politie trekt naar eigen zeggen alles uit de kast om de vermiste Joey Hoffmann (21) uit Haaksbergen te vinden. Daarvan is ook de Nederlandse politie overtuigd. Toch wordt er ook geblunderd. komst van Nederlandse journalisten én de broer van Joey - een groot on derzoek. „Dit jaar hebben al twaalf miljoen toeristen Turkije bezocht", zegt politiedeskundige Gümüstüs. „Daarvan verdwijnen er redelijk veel. Vooral Russen en jongeren zetten het op een zuipen, waarna ze soms wel Er is geen lichaam en de Turkse politie is zwaar onderbemand sinds de coup een week of langer kwijt zijn. Ook nu hoopte de politie waarschijnlijk dat Joey na verloop van tijd vanzelf weer zou opduiken." Met de inzet van een tolk werd ronduit geblunderd. De man die het politieverhoor van reisgenoot Björn vertaalde, werkte tegelijkertijd voor een Nederlands nieuwsmedium. Zo kon hij gevoelige informatie doorspe len aan het medium. Toen zijn dub belrol bekend werd, is hij direct door de politie aan de kant gezet. „Maar goed ook, want dat is abso luut onacceptabel", zegt een Neder landse betrokkene. „Omdat hij bij ver horen aanwezig was, weet hij dingen die alleen een mogelijke dader kan weten. Die zaken moeten absoluut ge heim blijven. Het risico bestaat dat een echte dader die informatie via de me dia verneemt, en zo weet op welk spoor de politie zit. Wordt hij daarna verhoord, dan heeft hij al een alibi kunnen verzinnen." Voortvarend Complimenten zijn er voor de zoekac ties die de afgelopen week in het ge bied zijn gehouden waar Joey voor het laatst is gezien. Een zoektocht van deze omvang, en in zo'n onherberg zaam gebied, zou in Nederland niet sneller kunnen worden georganiseerd, zegt een politiebron in Nederland. „Voor je begint te zoeken moet je een gebied perfect in kaart hebben, anders weet je niet waar je moet beginnen. Dat voorwerk kost tijd, maar is voort varend aangepakt." Ondanks het vertrouwen in het Turkse politieoptreden geven de Ne derlandse onderzoekers toe dat de uit wisseling van informatie sneller kan. Binnen Turkije, maar ook met Neder land. Zo deed de familie van Derya in de Turkse stad Tarsus aangifte toen zij kort vermist was. Duidelijk was dat de reisgenote van Joey in Silifke was ge weest, maar de politie in die stad werd niet direct ingelicht. „De Turkse poli tie functioneert soms als zelfstandig opererend bedrijfje in een stad. Heel anders dan de Nationale Politie in Ne derland", zegt een kenner van het Turkse politiesysteem. „Ze willen een zaak het liefst zelf oplossen, terwijl het soms handiger is om deze over te dra gen aan collega's in een andere stad. Inmiddels is alle relevante informatie op de juiste plek, dat had zeker sneller gekund." Het contact tussen Nederland en Turkije verloopt nu alleen via zoge naamde liaison officers, twee Neder landse politiemensen die in Turkije zijn gestationeerd. Tot problemen heeft dat nog niet geleid. Elke dag overwegen de Nederlandse onder zoekers of het zinvol is om recher cheurs naar Türkije te sturen, maar tot op heden wordt dat niet als nuttig ge zien. „Inmiddels is deze zaak heel belang rijk voor de Turkse politie", zegt de Turkse politiedeskundige Gümüstüs. „Het is belangrijk om een goede in druk op Nederland en Europa te ma ken. Turkije telt veel moordzaken, en die worden meestal opgelost. Als nu ook sprake is van een misdrijf, zijn ze erop gebrand om de dader of daders te pakken." Met medewerking van Pim Lindeman zaterdag 12 augustus 2017 Peter Winterman Silifke GO Turks politieonderzoek rammelt wel een beetje —Cengiz Gümüstüs, oud-rechercheur A Tijdens de zoek tocht naar Joey wordt letterlijk in alle hoeken en gaten gekeken. FOTOEPA A Joey Hoffmann. FOTOFACEBOOK V Spullen op de plek waar het drietal kam peerde en die de poli tie liet liggen. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11