BELGRADO Nederlanders zijn overal Rome Ralph van der Zijden (39): „Ik heb zes jaar geleden een tweedehandsfiets kocht en ben in de winkelstraat gaan staan flyeren. Hopend dat mensen zou den toehappen. Als ik er genoeg bij elkaar had, liepen we naar een fietsenverhuur aan de Donau. En dan begon de tocht daar. iBikeBelgrade was zo een makkelijke ma nier om zonder al te veel investeringen iets te beginnen in de stad waarop ik eerder tijdens reizen voor mijn werk in Nederland verliefd was geworden. Niet omdat Bel grado zo mooi is, of vanwege een bepaalde plek of persoon. Maar het is hier gewoon oit saai. Er gebeurt altijd wat onver wachts. In Nederland weet je wat je over twee weken gaat doen, hier weet je dat nooit. Fietstours kende ik uit andere steden en zoiets bestond hier nog niet. Maar ik wilde bijdragen aan de ontwikkeling van de stad. ledereen rijdt auto. Belgrado is een drukke en stinkende Ik stond meteen op nummer 1 bij Trip- advisor. Er was destijds verder ook weinig anders. Servië is heel lang geïsoleerd ge weest na de oorlogen in Joegoslavië. Daar over vertellen we ook tijdens de tours We laten de socialistische architectuur zien uit de hoogtijdagen van Tito, en ook de gehavende ministeries in het centrum, die er nog vrijwel net zo bijstaan als na de bombardementen van de NAVO in 1999. Verder gaan we zwemmen op een eiland in de Sava. Steeds meer toeristen weten Belgrado te vinden. Het is hier goedkoop en je kunt er geweldig eten, drinken en uitgaan. Ik groei mee: ik heb nu dertig lokale gidsen en ze ventig fietsen. En de vestigingen in het Noord-Servische Novi Sad en in Boeda pest beginnen ook te lopen." Thijs Kettenis Delhi Jack Leenaars, ex correspondent van De Telegraaf, verkende ooit zelf de enorme stad op zijn fiets. Zo kwam hij op het idee voor zijn bedrijf, en het sloeg aan. 'Een project met een ziel', noemt hij het. Ook in Goa is hij inmiddels actief. delhibycycle.com En dan zijn er nog organisaties als Baja Bikes, dat in negentig wereldsteden fiets tours in de aanbieding heeft, met Neder landse gidsen. Baja werkt vaak met lokale partners, bajabikes.eu/nl Natuurlijk zijn Neder landse fietsverhuur- ders niet alleen actief in de steden waar deze krant correspondenten heeft. Geïnspireerd door hun liefde voor de fiets en de desbetref fende stad beginnen veel Nederlanders een verhuurbedrijf, en vaak bieden ze ook tours met (Nederlandstalige) begeleiding aan. Gron dig speurwerk leverde een volgende, wat wil lekeurige keuze op: Valencia Bas en Roos verhuren in de wijk Ruzafa 'stevige Nederlandse fietsen'. Ook hebben ze een rondleiding in de aanbieding door de stad die geldt als 'fietshoofdstad van Spanje'. verrassendvalencia.nl Athene Monique van Hulst deelt haar 'passie voor de stad' graag met Nederlandse gasten. Het aanbod van tours (op Cortina-fietsen) is gevarieerd, meetinathens.eu Anouk woont twaalf jaar in Rome en regelt onder meer rondleidin gen per fiets, te voet en te paard. romevandichtbij.nl Bangkok De man die dertig jaar geleden met de fiets tochten in Bangkok begon, Co van Kessel, overleed in 2012; onder anderen Jurgen Derk- sen zet zijn bedrijf Co van Kessel Bangkok Tours voort. Derksen: „Wij vermijden de grote straten en fietsen naar het hart van de stad, achterafstraatjes, voet paden, markten, de ge wone community. Het authentieke Bangkok. De relaxte houding van de Thai maakt dat mo gelijk." covankessel.com Bimbim Bikes is een online zoekmachine om verhuurbedrijven op alle plekken van de wereld te vinden, niet per se gerund door Nederlanders dus (bimbimbikes.nl, ook boeken). Kijk ook eens op fietsen-in-steden. startpagina.nl. 401 zaterdag 12 augustus 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 104