Toen in het nieuws 9 Koudste winter van de eeuw Middelburg landskampioen Koningin Juliana opent Zeelandbrug rn) Nehalenniatempel boven water de kraakinstallatie en was in Freeport ver antwoordelijk voor de helft van de te bou wen fabriek. Vooral de eerste drie maanden spannend en daarna vooral heel leuk. Ook door contacten met expats uit veel andere Europese landen; niet alleen van Dow, maar ook van bijvoorbeeld BASF. We gaven el- kaars kinderen les in Duits en Frans. Onze drie dochters leerden in die paar jaar perfect Engels, waarvan ze tot de dag van vandaag profijt hebben." Na terugkomst werd Van Flarten meer be trokken bij de operationele kant van het che mieconcern en hielp hij de nieuwe organisa tie (nodig vanwege de economische dip) vormgeven. Net voor de eeuwwisseling ver trok hij voor een tweede keer naar de Ver enigde Staten, wederom naar Texas. Dit keer alleen met vrouw Kitty, want de meiden wa ren alle drie al uitgevlogen. De jongste was weliswaar krap zestien, maar volgde als 'paardenmeisje' een interne hippische oplei ding. Nadat het echtpaar Van Harten in 2002 weer terugkwam naar Zeeuws-Vlaanderen, vertrok het uit Biervliet om in de polder - aan de rand van het Kanaal, in de schaduw van de brug bij Sluiskil - een boerderij te be trekken. De dochters woonden niet meer thuis en het houden van paarden was niet al leen liefhebberij van de jongste spruit. Ook Gerards carrière nam een nieuwe wending. Tot dan toe had Dow in Terneuzen altijd een Amerikaanse topman van het moederbedrijf in Midland gestald. Maar in tussen zag het bedrijf de voordelen van een Nederlander, die het bedrijf van binnen en van buiten kende. Een autochtoon zou het bedrijf nog beter kunnen profileren in Ne derland en Europa en de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie. Op het gebied van veiligheid, klimaatdoelstellingen en het intensiveren van banden met de Uni versiteit Twente - die Van Harten zijn hele carrière onderhield - is dat zeker gelukt, stelt de eerste Nederlander die topman van Dow Benelux werd. Toen hij bijna vijfjaar geleden terugtrad als voorzitter van de raad van bestuur van Dow Benelux kon hij al zijn ervaringen goed gebruiken als boegbeeld van de Topsector Chemie. Een functie waarin hij zichzelf niet alleen als belangenbehartiger van de chemi sche sector zag, maar meer als bruggenbou wer tussen overheid, onderwijs en onder zoekers. Daarbij bleef hij wel altijd uitdragen dat de chemie 'een prachtige sector is, die ontwikkelingen teweegbrengt die voor in novaties in andere sectoren zorgen'. „We kunnen niet zonder chemie. Ons lichaam is een en al chemie." Zelfs nadat hij onlangs afscheid nam van de Topsector leeft Van Harten naar zijn agenda. Hij blijft met commissariaten en be stuursfuncties bij onder meer Dow, Zeeland Seaports, PZEM, University College Roo sevelt, Zeeuwse Gronden en Biobase betrok ken bij de Zeeuwse samenleving. De Twent heeft in de loop der jaren een Zeeuws- Vlaams hart gekregen. vrijdag 11 augustus 2017 Wat stond er in de krant toen de Babyboomers opgroeide en volwassen werd? Een kleine greep uit de berichten van toen. De amateurvoetballers van Middelburg verove ren in 1966 voor het eerst het landskampioen schap. In juli valt de beslissing tegen Quick '20 uit Oldenzaal. De uitwedstrijd was al met 3-0 ge wonnen. Thuis hebben de Middelburgers vol doende aan een gelijkspel. Na negentig minuten staat de 0-0 nog steeds op het scorebord. Met een na het laatste fluitsignaal is het groot feest. 'Als een branding overspoelde het publiek het veld. Even maar verdwenen de spelers in die branding. Toen gingen ze op de schouders.' (18 juli 1966) Van deze serie verhalen over generaties - plus extra materiaal - komt een boek uit. Bestel het Grote Generatieboek op pzc.nl/ditzijnwij, voor 17,50 euro. Daar vindt u ook quizzen en een virtueel museum. De winter van 1962-1963 is de koudste van de eeuw. In heel Zeeland raakt het dagelijks leven ontwricht: onbegaanbare wegen, gestremde veerdiensten en ingesneeuwde boerderijen. De PZC bericht over de Zeeuwse oesterkwekers: „De vorst heeft op een catastrofale wijze huisge houden onder de op de percelen in de Ooster- schelde levende oesters. Op de hooggelegen banken is een sterftepercentage geconstateerd van circa 90 procent. Mogelijk zal bij de rege ring om daadwerkelijke steun worden gevraagd." (6 maart 1963) De Oosterschelde is halverwege de jaren zestig nog steeds een moeilijk te nemen barrière voor het verkeer in Zeeland. Het veer tussen Kats en Zierikzee kan de drukte niet aan. Op initiatief van het Zeeuwse provinciebestuur wordt de Oosterscheldebrug gebouwd tussen Schou- wen-Duiveland en Noord-Beveland. Koningin Ju liana opent de 5 kilometer lange brug. (16 december 1965) -4 Gerard van Harten met hond Kobus op het erf van zijn boer derij: „Ik ben nooit een stadsmens geweest." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE p/T O ZIJN f V/IJ Volg alles over de generaties op: pzc.nl/ditzijnwij Visser K.J. Bout haalt in het voorjaar van 1970 brokstukken van een antieke tempel op uit de Oosterschelde bij Colijnsplaat. Archeologen komen tot de conclusie dat het om een Ro meinse tempel gaat ter ere van de godin Neha- lennia. In de eeuwen na het begin van onze jaartelling hoopten schippers dat de godin voor een veilige overtocht naar Engeland zou zor gen. (8 september 1970)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9