WIM HOFMAN Terug Sint Nicolaaskerk is voor de gemeenschap Brouwershaven Officier wil 'veelpleger' in inrichting 11 Monnikenwerk Een stuk muziek wordt beëindigd en de klanken verdwijnen in het niets; een boek is uit, je hoeft het niet van achter naar voren opnieuw te lezen. Een va kantiereis is anders. Je moet weer terug, soms over dezelfde weg. Veel reizigers wil len dan ook opschieten en zo snel mogelijk teruggaan, naar huis, naar huis! Onlangs mochten we meerijden naar het meer van Genève dat dikwijls blauw is en met de Franse bergen erachter, die nog blauwer zijn met wat wolken erboven, wit of rozerood als de avondzon erop scheen. We hadden een mooie en rustige tijd, maar op een gegeven moment moesten we ook weer terug, Frankrijk door. Ik zat achter in de auto en keek naar het landschap, de bergen, de groene heuvels, de zonnebloemvelden, de slaperige dorpjes. En dan sla je aan het mijmeren. Je ziet een weg getje, een zijpad dat naar een heuvel gaat en in een bos verdwijnt en je ziet jezelf al lopen en je denkt aan alle wandelingen die je maakte met je tas met een flesje water, een droge worst, een stuk stokbrood of een blikje sardientjes. In de ene hand het grote Opinel-mes om braamtakken die dwars over het pad groeiden met één tik door te slaan. In de andere hand een stok om een slang op te tillen en over de braamstruiken weg te gooien. En je dacht aan de keren dat je vastliep. Het pad hield op bij een beek of in een bos. Uiteindelijk kwam je toch altijd weer uit bij een boer die de weg wist te wij zen en wel wat drinkwater had. Boeren zijn onmisbaar voor wandelaars. Al zijn er ook die liever niet zien dat je over hun veld loopt en de koeien onrustig maakt. Je loopt in ge dachten weer over honderd boerenerven met mestgeur, een kapotte, roestige trekker, een schuur met een golfplaten dak en je loopt verder en denkt voorlopig niet aan te ruggaan. Doel van het wandelen was het wandelen. Ervaren hoe het is door een don ker bos te lopen of langs een donkere rivier waarin waterranonkel drijft en waar even een zilveren vis uitspringt. Of om hijgend de top van een heuvel te bereiken vanwaar je de hele wereld kan zien. Of je wordt wat melancholiek als je die groene heuvels ziet die voorbij glijden, met mooie plekjes waar je nooit geweest bent en ook nooit zult ko men. """Terugreizen betekent echter ook stop pen bij een parkeerplaats, waar de hele we reld stopt, waar je landgenoten ziet met hun caravans, hun in haast volgepropte auto's, want ze gaan terug naar huis. Waar je in de rij moet staan voor de wc die 70 cent kost en waar talloze vrachtwagens staan en een Bulgaarse chauffeur, zittend aan een op- klaptafeltje zijn eten op een gasstelletje klaarmaakt, waar kinderen even gaan stoeien en springen en dansen, want ze zijn blij dat ze weer naar huis gaan, naar hun vriendjes die al lekker thuis zijn en die mis schien helemaal niet op vakantie zijn ge weest. Binnenkort viert de water sportvereniging in Brou wershaven haar 50-jarig be staan. De vereniging geeft een feestje voor de bevolking. In de kerk en dat is precies de bedoeling: het gebouw is een ontmoetings plaats voor de gemeenschap. Het monument wordt alleen 's zomers nog gebruikt voor kerkdiensten. Verder is de kerk toegankelijk tij dens exposities, concerten en eve nementen zo lang die maar een spiritueel, cultureel of maatschap pelijk karakter hebben. Het gebouw is in het bezit van de PKN, maar het beheer en on derhoud zijn in handen van de Stichting Grote of Sint Nicolaas kerk Brouwershaven. Secretaris Peter van der Meide vertelt dat rond de kerk al eeuwen bouwkun dige en financiële vraagstukken spelen. De Protestantse Kerk Ne derland heeft geprobeerd het ge bouw te verkopen, maar dat is tot op heden niet gelukt. Volgens de Monumentenwacht, die de kerk met regelmaat inspecteert is de staat van onderhoud heel redelijk. „Het zout heeft na de Ramp wel zijn sporen nagelaten. Het water heeft in de kerk twee meter hoog gestaan en nog maanden daarna bleef bij vloed het water de kerk instromen. Inmiddels zijn de mu ren drie keer gerestaureerd, maar welke garanties daarbij ook zijn af gegeven, na een paar jaar maakt het zout alle werk ongedaan." De Stichting stelt alles in het werk om het monument in stand te houden, onder meer door subsi dies 'los te peuteren'. „De eisen die worden gesteld voor verkrijging van de 'monumentensubsidie' zijn aangescherpt. Voor elk project moet minstens 50 procent uit ei gen middelen bekostigd kunnen worden, voordat de er een subsi- dieaanvraag voor de andere 50 procent ingediend kan worden. Zo is vorig jaar het buitenschilder werk aangepakt. Komend jaar staat het up-to-date maken van de klok kenstoel in de planning en de me chanische restauratie van het or gel. De aanpak van het orgel zal tussen de veertig- tot vijftigdui zend euro kosten." Dit voorjaar heeft de stichting subsidie verkre gen voor een herbestemmingson- derzoek. „We hopen dat het advies dat uit het onderzoek voortvloeit ons ook in staat stelt nieuwe fi nanciële bronnen aan te boren. De bevolking van Brouwershaven is wat ons betreft ook betrokken bij het behoud van het monument." Tijdens de zomermaanden zit de loop er goed in, bij de Grote of Sint Nicolaaskerk. Van half tot eind juli was er een expositie van schildersvereniging 'Tussen de ha vens' (die op een zondagmiddag alleen ruim honderd bezoekers trok). Sindsdien is er een expositie over 500 jaar reformatie te zien. De Estafette 'Als een lopend vuur', die in het kader van de herdenking van de reformatie wordt georgani seerd eindigt binnen Zeeland op 26 augustus in Brouwershaven (10.45 uur). Los van de evenemen ten: de kerk zeifis al een bezoek waard. Je kijkt er je ogen uit. De bouw ervan is in 1293 begonnen, het middenschip dateert uit 1300, de zijbeuken uit 1400 en het koor uit het eind van de vijftiende eeuw. MIDDELBURG Een 21-jarige Middelburger moet van officier van justitie Gerda Oosterveld twee jaar opgenomen worden in een Inrichting voor Stelsel matige Dader (ISD). De Middel burger verscheen gisteren voor de rechtbank. De verdachte F. de V. zou eind april bij de Albert Heijn in Mid delburg koffie hebben proberen te stelen. Ook wordt hij ver dacht van de diefstallen van jas sen uit twee winkels, de diefstal van een scooter en een televisie toestel. De man bekende een aantal diefstallen, maar hij ontkende de scooter en de televisie te heb ben gestolen. Hij zei dat hij spullen stal om aan geld voor drugs te komen. Oosterveld zei dat ISD-op- name nodig is om de man weer op het rechte pad te krijgen. vrijdag 11 augustus 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Uitspraak 24 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 91