Ruiten niet aan te slepen na hagel Italië Tienermeisje verkracht in woning Dordrecht 7 Demissionaire coalitie nog altijd scherp verdeeld over lerarensalarissen antwoordelijkheid voor dragen. PvdA-Kamerlid Henk Nijboer denkt dat de VVD de komende tijd nog wel overstag gaat. „Ik ben ervan overtuigd dat we er samen uitko men. Ik hoor inhoudelijk geen be zwaren van Zijlstra om de salarissen te verhogen." Dat de VVD het staats rechtelijk niet in de haak vindt om dat als demissionair kabinet te rege len, wil Nijboer onbesproken laten. „Ik ga niet op alles reageren." Overleg Zo praten VVD en PvdA, die al die jaren als coalitiepartners de rijen ge sloten wisten te houden, ineens vak kundig langs elkaar heen. Die opstel ling is nog even vol te houden. As- scher is nog met vakantie en hoeft Rutte en Zijlstra pas op 21 augustus weer onder ogen te komen bij hun gebruikelijke maandagse coalitie- overleg. In de dagen daarna onder handelen de coalitiepartijen over de begroting en zal de PvdA moeten kiezen of die haar handtekening ver dient. Als de bom barst, is het naar verwachting in die week. Op het Binnenhof ontmoet de PvdA ondertussen veel onbegrip, maar de gedecimeerde partij zou daarbuiten juist veel steun krijgen. Ze laten zien pal achter de leraren te staan en dat past bij hun nieuwe rol als oppositiepartij. Uit opinieonder zoek blijkt dat 89 procent van de PvdA-kiezers Asschers houding waardeert. Of de lerarensalarissen door alle schermutselingen vanaf volgend jaar omhoog gaan, is nog allerminst ze ker. Het nieuwe kabinet dat het moet regelen, is er immers nog niet. Een uitweg kan zijn dat de onderhande lende partijen dit najaar een deelak- koordje sluiten en bij de begrotings behandeling in de Tweede Kamer zelf extra geld uittrekken voor de leerkrachten. Dan hebben VVD en PvdA dus voor de bühne geruzied. Het lijkt er steeds meer op dat de PvdA uit het demissionaire kabinet stapt om de kwestie van de lerarensalarissen. VVD- tractievoorzitter Halbe Zijlstra vindt het'een politiek spelletje'. Zelfs nu PvdA-leider Lodewijk Asscher nog ver van Den Haag volop geniet van zijn vakantie, loopt de ruzie met de WD over de leraren salarissen deze week nog verder op. Al voor de zomer wekte Asscher veel woede op bij de liberalen door te verklaren dat de salarissen van lera ren op de basisschool volgend jaar omhoog moeten. Anders zet hij zijn handtekening niet onder de begro ting. Als WD en PvdA de komende weken niet alsnog tot een akkoord komen, stapt Asscher uit het kabinet en is het exit Rutte II. De zomervakantie heeft de ge moederen niet kunnen bedaren. „Ik zou het idioot vinden als ze uit het kabinet stappen", zegt WD-leider Halbe Zijlstra over het dreigement van de PvdA. „Maar het is hun keuze. Iedereen weet dat je dit niet kunt doen als demissionair kabinet. Je mag lopende zaken afhandelen, meer niet. Ik zeg niet of wij wel of niet de salarissen willen verhogen, het hoort gewoon niet op het bordje van een kabinet dat demissionair is. Dat is simpel staatsrecht. Asscher is in de war met zijn rol als lid van de oppositie." Het zou een lekker zooitje worden, als we allemaal nog iets proberen te ritselen Extra geld voor leraren willen de for merende partijen WD, CDA, D66 en Christenunie zelf regelen, zonder de PvdA. Zijlstra verwijt Asscher 'de bloemen van de formerende partijen te willen jatten'. „Het is een politiek spelletje. De PvdA wekt de schijn dat ze het nu kunnen regelen, terwijl dat helemaal niet kan. Het zou een lekker zooitje worden, als we allemaal nog snel iets proberen te ritselen, terwijl we de verkiezingen hebben verloren. De PvdA zit er alleen nog op het man daat van de vorige verkiezingen." Aan de andere kant van het Bin nenhof, bij de PvdA, verwijten ze de WD precies hetzelfde: het spelen van een politiek spel. Het gros van de Nederlanders en de Tweede Kamer wil dat de basisschoolleraren beter worden beloond, zegt de partij. De enige reden om het nu niet te rege len, is om het nieuwe kabinet met de eer te laten strijken. Bovendien, benadrukt de PvdA, is het ook een keuze om de leraren op de nullijn te houden. Daar wil de partij geen ver- Meerdere voorbijgangers, vroeg op weg naar hun werk, hoorden vol gens de politie gisteren tussen 05.00 en 06.00 uur 'indringend ge gil' komen uit het huis aan de Rei gerstraat. Een van hen belde 112. Agenten troffen het meisje bui ten aan. Zij verklaarde dat ze in het huis aan het 'chillen' was met vrienden en daar door de 17-jarige is verkracht. Direct na haar verkla ring arresteerden agenten de jon geman in hetzelfde huis. De politie onderzoekt de verkla ring van het meisje nog en wil niet zeggen wat er volgens haar precies is gebeurd in het huis. Inmiddels is wel duidelijk dat het voorval zich afspeelde in het ouderlijk huis van de 17-jarige verdachte. Daar was de Voorbijgangers hoorden 's ochtends Indringend gegil' uit het huis komen 15-jarige met anderen op bezoek. De ouders van de verdachte waren op dat moment niet thuis. Zij ver klaarden gisteren tegenover deze krant nog totaal in het ongewisse te zijn van wat zich in hun woning heeft afgespeeld. „We weten zelf ook nog hele maal niets", stelde de moeder, die haar zoon gisteravond opzocht op het politiebureau. DESENZANO DEL GARDA Tien tallen Nederlandse vakantiegan gers die aan het Gardameer in Italië kamperen, hebben schade opgelo pen door een fikse hagelbui die over het gebied trok. Bij de alarmcentrale van de ANWB zijn sinds het noodweer van woensdagavond bijna 50 mel dingen binnengekomen. Veel van die meldingen gaan over kapotte ruiten van auto's en caravans. En vervangende ruiten beginnen schaars te worden in het gebied. „Het is erg hevig geweest. Men sen hadden het over hagelstenen zo groot als golfballen", aldus een woordvoerder van de ANWB. Vol gens haar zijn vooral veel voorrui ten getroffen. Er zijn geen berich ten over gewonden. Er zijn behalve Nederlandse toe risten ook veel Duitsers getroffen door het noodweer. De Duitse zus tervereniging AD AC kreeg al onge veer 100 meldingen binnen van mensen met schade. Daarbij komt dat veel garages in het gebied een lang weekeinde (inclusief maan dag) dichtgaan, omdat komende dinsdag in het land de nationale feestdag Ferragosto wordt gevierd, oftewel Maria Hemelvaart. De ANWB en ADAC zoeken sa men naar oplossingen om iedereen tegemoet te komen. „We kijken of het in sommige gevallen proviso risch kan worden gerepareerd." De klantenservice van schade- herstelbedrijf Carglass kreeg in een paar uur tijd bijna 150 meldingen binnen. Het bedrijf erkent dat het een hele opgave is om alle ruiten op tijd te herstellen. Volgens het be drijf wisselen komende zaterdag veel vakantiegangers van locatie of beginnen ze aan de thuisreis. vrijdag 11 augustus 2017 GO 'Idioot als de PvdA opstapt' Tobias den Hartog Deborah Jongejan Den Haag Rutte en Zijlstra tijdens een schorsing in het formatie-overleg, fotoanp —Halbe Zijlstra Een 15-jarig meisje uit Dordrecht zegt gisterochtend vroeg te zijn verkracht. Een 17-jarige jongen zou zich hebben vergrepen aan het kind. Hij is opgepakt door de politie en zit vast. Niels Dekker Dordrecht Enorme hagelstenen richtten veel schade aan. fotojpbecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7