Kerk wordt ontmoetingsplek Bouw zorgcentrum in Sluiskil komt dichterbij Koudekerke breidt bunkerroute uit Lucht walvisbunker moet nog geklaard 5 Oorlogserfgoed spreekt tot de verbeelding De Duitse bunkers in het Zeeuwse landschap spreken nog immer tot de verbeelding. Op steeds meer plekken wordt het oorlogserfgoed toegankelijk gemaakt voor publiek. Zo is het verleden weer tastbaar. Bunkers zijn verankerd in het DNA van Koudekerke, concludeerde de historische werkgroep van de Kou dekerkse dorpsraad bij het opstel len van de dorpsvisie. Daarom moet er ook meer met die vesting werken worden gedaan. Met de uit breiding van de bunkerroute geeft het dorp daaraan nu gevolg. De bestaande wandelroute langs het Landfront wordt met een nieuw pad doorgetrokken, langs de tennisbanen en begraafplaats naar het herdenkingsmonument aan de Biggekerksestraat. Achter de be graafplaats staat ook nog een bun ker. Die is na de Tweede Wereld oorlog met aarde bedolven en in middels aan het zicht onttrokken door struiken en bomen. De beton nen kolos wordt uitgegraven. Dorpsraadsecretaris Anton van Haperen: „In 2015 kregen we de Aanmoedigingsprijs Oorlogsmo numenten Zeeland; toen hadden we al de ambitie ons oorlogsverle den beter beleefbaar te maken en het monument te betrekken bij de bestaande bunkerroute. Dit is ook een eerste stap richting verdere uit breiding van het wandelnetwerk rond het dorp." De geschiedenis achter de restau ratie van het oorlogsmonument krijgen de bezoekers in een noten dop te zien en te horen via een QR- code aan de herdenkingszuil. Het dorpsbreed gedragen restauratie project resulteerde ook in een speurtocht naar de nabestaanden van de gesneuvelde dorpsbewo ners, wier namen in de sokkel van het monument staan; naambordjes voor hen. En het boek 'Koudekerke in oorlogsjaren'. Volgens Van Haperen kan de aan leg van het nieuwe schelpenpad in het najaar beginnen. De gemeente draagt 13.170 bij uit het Fonds Leef baarheid. De dorpsraad stopt er zelf ook 4.500 euro in. Van Haperen: „De gemeente neemt straks het groot onderhoud voor z'n rekening. Het kleinere werk doen vrijwilli gers." De drie vleermuizen die in de wal visbunker huizen, vormen geen probleem voor openstelling van het complex. De beschermde diertjes hebben voldoende uitwijkmoge lijkheid in één van de 54 andere oorlogsbouwsels in het Slotbos en duinen bij Haamstede, zegt bos wachter Paul Begijn van Natuur monumenten. Veel lastiger is vol gens hem het wegwerken van 'die verschrikkelijke brandlucht' in het voormalige Schouwse bataljons hoofdkwartier van de Duitse bezet ter. De vleugelbunker was lange tijd een populaire hangplaats voor de jeugd, die de grijze muren kleurden met graffiti maar ook vuurtjes stookten. De roetschade op de wan den is fors. Dus ging de boel met een stevige deur op slot. De onder nemersvereniging Burgh-Haam stede werkt aan een plan om de bij zondere bunker in de achtertuin op te knappen en open te stellen voor publiek. Onder aanvoering van plaatsge noot en oud-burgemeester Kees Veerhoek wordt een ontheffmgs- aanvraag op de Flora- en Faunawet opgesteld en naar de provincie ge stuurd. Ondertussen werkt initia tiefnemer Jaap Landegent aan de oprichting van een stichting voor het beheer van de walvisbunker. Dat heeft allemaal meer voeten in aarde dan aanvankelijk gedacht, maar Landegent houdt vast aan een eerste openstelling volgend jaar zo mer. „Het is niet de bedoeling er een museum van te maken. We willen de bunker grotendeels laten zien zoals het er nu is. Niet alleen het verhaal van de oorlog vertellen. Dat betekent wél dat we het zand er uit moeten scheppen. Het gaat te ver om bezoekers kruipend naar binnen te loodsen. En verder zullen we het een beetje opknappen. Maar heel veel meer is ook niet nodig, denken wij." Landegent heeft ook z'n zinnen gezet op openstelling van de cata comben in de achterliggende Zee- peduinen. „Dat honderden meters lange gangenstelsel met zo'n vijftig kamers is onze grootste wens. Maar laten we eerst maar eens met de walvisbunker beginnen en kijken hoe dat uitpakt." Met het oog op de aangetroffen vleermuizen, verwacht Begijn niet dat de provincie nog dwars zal gaan liggen. „Maar de onderlinge af spraak is wel dat het enigszins toon- en leefbaar moet zijn voor het publiek. Dan is dat roet en die geur nog wel een dingetje." Bij de Protestantse gemeente Oostkapelle leeft al langer het idee de kerk aan te passen en te verbe ter om die veel 'breder' kunnen ge bruiken. Het gebedshuis zou meer een ontmoetingsplaats voor dorpsbewoners kunnen zijn. Een ruimte ook voor optredens, expo sities, lezingen of concerten. De kerkgemeente peilde de belang stelling al onder de plaatselijke verenigingen en die reageerden positief. Een aantal hoopt de kerk na de verbouwing vaker te gebrui ken en de Oostkapelse stichting Het gebedshuis kan een ruimte zijn voor optredens, exposities, lezingen en concerten Tuys wil ook graag meedenken over de toekomst van de kerk. De stichting wil de cultuurhistorie en het karakteristieke van het dorp benadrukken en verbreden. De plannen voor aanpassingen omvatten de aanleg van een toile tunit bij de entree van de kerk; de vloer van de kerkzaal op gelijk ni veau brengen om de toegankelijk heid te verbeteren; de banken in de kerkzaal vervangen voor stoe len en het terugdringen van ener gieverbruik door energiezuinige voorzieningen. De totale kosten liggen rond de 354.000 euro. Het College van rentmeesters heeft de gemeente Veere een bijdrage uit het Leef baarheidsfonds gevraagd van 50.000 euro. De kerk steekt er zelf ruim 120.000 euro in en hoopt ook geld te besparen door vrijwilligers een aantal werkzaamheden te la ten doen. Als het werk klaar is, verlangt de gemeente binnen een half jaar een concreet plan voor het gebruik van de kerk. Overal verdwijnen woonvoorzie ningen voor ouderen, zo niet in Sluiskil, als het aan de dorpsraad en ontwikkelaar Roobeek uit Capelle aan den IJssel ligt. Die laatste bezit al jaren het lege waterschapslabora torium vlakbij het Kanaal Gent- Terneuzen. Een sloopvergunning voor het lab is ingediend bij de ge meente Terneuzen, evenals een verzoek de bouw van de eerste zes tien zorgwoningen op die plek mo gelijk te maken. Maar 'het is zeker geen gelopen race', stelt wethouder Frank van Hulle. Het plan moet nog bekeken wor den op de economische haalbaar heid, of het past binnen de nieuw- bouwplanning en of het complex geen aanzuigende werking heeft op zorgvragers wat Terneuzen op kos ten kan jagen. Een grote zorginstel ling is er ook niet bij betrokken. Het college van B en W beslist dinsdag. Vanuit andere dorpen wordt met argusogen naar Sluiskil gekeken. Zo trokken huisartsen in Hoek aan de bel, omdat ouderen zich gedwon gen zien naar Terneuzen te trekken. vrijdag 11 augustus 2017 BB Bunkers weer toegankelijk De gerestaureerde herdenkingszuil bij de Koudekerkse begraaf plaats wordt opgenomen in de bunkerroute. FOTO LEX DE MEESTER Koudekerke (W) heeft een unieke militaire erfenis met tankgracht, tien bunkers en een zeventien ton zware bunker plaat. De dorpsraad wil de wan delroute langs die erfenis nu gaan uitbreiden. Annemarie Zevenbergen Koudekerke Marcel Modde Burgh-Haamstede Jaap Landegent en Ellie Provoost van de ondernemingsvereni ging bij de Walvisbunker, archieffoto dirk-jan gjeltema De dorpskerk van Oostkapelle is één van de oudste gebouwen op Walcheren. Het monumen tale gebouw staat aan de voor avond van een metamorfose. Annemarie Zevenbergen Oostkapelle Menig dorp is er jaloers op, het plan voor een woonzorgcentrum in Sluiskil. Het wordt ook steeds serieuzer, al blijft het onzeker of het centrum er ooit komt. Harmen van der Werf Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72