Spijt dat giftip niet werd nagetrokken Gif-eitjes worden groene stroom 5 Jorge Zorreguieta begraven Jorge Zorreguieta, de dinsdag overleden vader van koningin Maxima, is donderdagmiddag (lokale tijd) naar zijn laatste rustplaats gebracht op de be graafplaats Parque Memorial in Pilar. Koningin Maxima, koning Willem-Alexander en hun dochters Amalia, Alexia en Ariane volgden de kist met het stoffelijk overschot naar het graf op de grote, als een park aangelegde begraafplaats even buiten de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Daarachter volgden een paar honderd genodigden.Voor en door het hek van de begraaf plaats keken tientallen foto grafen en journalisten toe hoe de rouwenden een kring vormden rond de kist. De plechtigheid duurde een half uur. De uitvaart werd vooraf ge gaan door een ontvangst in een gebouw op het kerkhof, waar afscheid genomen kon worden en de familie kon worden gecondoleerd. Het is altijd leuk als we weer samen spelen 'Hackpoging bij verkiezingen mislukt' Hackers hebben geprobeerd stemsystemen te manipule ren tijdens de verkiezingen dinsdag in Kenia, maar die poging is mislukt. Oppositie leider en presidentskandi daat Raila Odinga, die in voorlopige uitslagen ver ach ter ligt op zittend president Uhuru Kenyatta, zei woens dag dat er was gefraudeerd en dat de systemen waren ge hackt. De verkiezingscom missie ontkende dat. Interna tionale waarnemers meldden dat zij geen signalen hebben gezien dat de stembusgang gemanipuleerd is. Dam en Schippers. België verwijt Nederland dat het te laat in actie is gekomen. De Bel gische overheid publiceerde deze week een rapport waarin staat dat in maart een pakket fipronil in be slag is genomen op Schiphol dat bestemd was voor Poultry Vision, de leverancier van fipronil aan Chickfriend. Pas op 7 juli is de ad ministratie van dat Barneveldse bedrijf in beslag genomen en bleek hoe wijdverspreid het verboden bestrijdingsmiddel is gebruikt bij kippenboeren. Op 19 juli werd het gif voor het eerst in eiermonsters aangetroffen. Daar wordt niet standaard op gecontroleerd. In middels kijkt de NVWA of het wél mogelijk is in de toekomst ook fi pronil in de gaten te houden. Verbijstering Woensdag ontstond grote verbijs tering bij Kamerleden toen bleek dat het kabinet in een eerdere brief, die vorige week werd ver stuurd over de eiercrisis, naliet te melden dat er in november al een signaal was binnengekomen over het gebruik van de giftige stof fi pronil. Dat had de Belgische pre mier bekendgemaakt. België ligt zelf onder vuur omdat het Europa te laat zou hebben gewaarschuwd over de gifstof in eieren. Verschillende partijen, waaronder de WD, vroe gen de bewindslieden om opheldering. Hun uitleg: de anonieme tip was achterwege gelaten in de vorige kabinetsbrief van 3 augustus omdat die onderdeel uitmaakt van het strafrechte lijk onderzoek. Het is nog niet duidelijk of de Tweede Kamer terugkomt van reces voor een spoeddebat. Enkele op positiepartijen, waaronder de Partij voor de Dieren, wil len dat graag. AFVAL Volgens het Bureau Risicobeoor deling van de NVWA was er toen 'geen aanleiding om te denken dat het giftige middel ook in eieren of kippen terecht kon komen'. 'Met de kennis van nu over de omvang van het gebruik en de aanwezigheid van fipronil in ei eren' zou dat bureau dat de risico's beoordeelt, anders hebben geoor deeld. Dat staat in een brief die staatssecretaris Van Dam (Econo mische Zaken) en minister Schip pers (Volksgezondheid) gisteren naar de Tweede Kamer hebben ge stuurd over de eiercrisis. t 'Met de kennis van nu' zou het bureau van de NVWA anders hebben geoordeeld Wel is er een strafrechtelijk on derzoek gestart. Maar dat kwam pas 'in een stroomversnel ling' toen op 19 juni het sig naal uit België binnenkwam dat er wel degelijk fipronil in eieren zat, geeft het kabinet toe. „We hebben het aantreffen van fipronil in de voedselketen als vertrekpunt gezien", aldus Van Vrij na dodelijk gevecht Geld slopen gaskraan Weer namen opsanctielijst vrijdag 11 augustus 2017 GO BUENOS AIRES Ringo Starr en Paul McCartney kunnen het bijna vijftig jaar na het einde van The Beatles nog steeds goed met elkaar vinden. NAIROBI De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit heeft spijt dat ze niet vorig jaar al onderzoek heeft gedaan naar fipronil in ei eren en kippen. In november is de NVWA anoniem getipt dat de verboden insecticide in kip- penstallen werd gebruikt. Edwin van der Aa Annemieke van Dongen T Staatssecretaris Van Dam (Economische Zaken) staat de pers te woord, fotoanp Den Haag ZWARTGEBLAKERD De tientallen miljoenen eieren die zijn vervuild met het insecticide fi pronil worden afge voerd als chemisch afval. Wat gebeurt er dan mee? Ton Voermans Barneveld Destructiebedrijf Rendac maalt, mixt en droogt net zo lang tot de eitjes zijn veranderd in brandstof voor de opwekking van elektriciteit. Groene stroom: het is tenslotte biologisch ma teriaal. Vrachtwagens vol gifeieren komen dage lijks aan bij Rendac in Son. Het is verantwoor delijk voor de verwerking van dierlijk afval uit de slacht en van dode die ren uit de bio-industrie. Ook honderdduizenden dode huisdieren gaan er heen. Dagelijks worden 2,5 miljoen eieren ver mengd met geruimde kippen (zo'n 160.000 stuks per dag) en ander dierlijk materiaal. „Het aanbod van ver vuilde eieren is vele malen groter", zegt di recteur Sjors Beeren- donk. Maar teveel eieren maakt het proces te nat. Rendac levert de dier lijke mix (zie afbeelding onder). Daarna wordt het gedroogd en gescheiden in dierlijk vet en dierlijk meel. Volgens Beeren- donk blijft er van het gif niets over. Het meel is in trek bij de cementindu-strie, het vet bij de energieproducen ten van groene stroom. Rendac zegt dat er vol doende biobrandstof wordt geproduceerd om 50.000 gezinnen van energie te voorzien. Ver werken van 1 ei kost de boeren 1 cent. Een kip laten verwerken tot bio brandstof kost, inclusief ruimen, 60 cent. Een ge middelde eierboer heeft zo'n 40.000 leghennen en zit met een voorraad van soms wel 1 miljoen gifeieren. Afvoeren van de vergaste kippen en de voor niets gelegde ei eren kost een boer dan zo'n 35.000 euro. Van eieren en kadavers naar groene stroom pasteuriseren steriliseren (20 minuten, 133 °C, 3 bar) drogen scheiden diermeel dierlijk vet verwerking groene stroom en cement verwerking groene stroom Een 'local' is in Athene met emmers water in de weer na een van de tientallen heftige bosbranden die Griekenland teisteren. De autoriteiten vrezen dat de situatie in de ko mende dagen verslechtert, omdat meteorologen verwach ten dat de temperaturen verder stijgt, foto reuters VALKENBURG Twee van de drie jongens die ver dacht worden van betrokkenheid bij een dodelijke vecht partij in Valkenburg, zijn vrijgelaten. Door de vechtpartij vorige week, over leed een 65-jarige man. Na verhoor zijn de 15-jarige jon gen uit Valkenburg en de 17-jarige jon gen uit Schimmert vrijgelaten. Ze wor den wel nog steeds verdacht van be trokkenheid. A AMSTERDAM Huiseigenaren in Amsterdam kunnen vanaf 1 september subsidie aanvragen voor het laten ver wijderen van de gasaansluiting in hun huis. Het college van B en W trekt daar 5 miljoen euro voor uit. NOORD-KOREA De EU heeft negen personen en vier organisaties toege voegd aan de sanc- tielijst voor Noord- Korea. Dat gebeurt naar aanleiding van nieuwe VN-maatre- gelen na rakettes- ten door het land. Op de lijst staat de Noord-Koreaanse staatsbank FTB. De Veiligheidsraad van de VN ging zater dag akkoord met nieuwe maatrege len tegen Pyong yang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5