Verder na eiergate Verdachte hennepteler mag Torentijd verlaten il Nieuw leven voor Schelde-vestingen Liefde 2 HANDBOOGSCHIETEN EK Commentaar Eieren keren terug in de vakken van de supermarkten. Een po litieke rel over het laat informeren van de Kamer bloedt dood nu blijkt dat dit nodig was voor het strafrechtelijke onder zoek. Nederland en België verrichten arrestaties en doen huiszoe kingen. Zo volgt orde op de chaos. Tijd om de balans op te maken. De Nederlandse overheid heeft goed gereageerd op de eiercrisis. De allereerste zorg was de volksgezondheid. Toen bleek dat die geen direct gevaar liep, kreeg het strafrechtelijke onderzoek terecht voor rang. De consument is geen moment in paniek geraakt. Ondanks alle publiciteit over eiergate liet de burger zich niet gek maken. Giftige Nederlandse eieren kwamen in grote delen van Europa op de markt, iedereen liep achter de feiten aan. Voor Brussel is er een duidelijke les. Het vrije verkeer van goederen is een mooi principe, maar praktisch moeilijk toepasbaar. Het ontbreekt aan voldoende controle en aan snelle alarmering. Maar of deze les wordt geleerd? In plaats van meteen samen op te trekken vlogen Nederland en België elkaar eerst in de haren over de verantwoordelijkheid. Dat geeft wei nig hoop. De pluimveehouders zijn de grote verliezers. Want het zal wel even duren voor de Europese consument het Nederlandse ei weer ver trouwt. Het is begrijpelijk dat de kippenboeren eerst aan hun porte monnee denken. Maar zij zullen zich ook moeten afvragen of ze niet een beetje te goedgelovig zijn geweest over het 'wondermiddel' waar mee hun stallen werden schoongemaakt. Voor zover bekend is niemand ziek geworden van het gif fipronil. Dat is meer geluk dan wijsheid. Voor hetzelfde geld was een sluip moordenaar in de voedselketen terechtgekomen. Daarom moeten alle betrokkenen, de kippenboeren voorop, zich voortaan meer dan ooit sterk maken voor een echt veilig product. Voor hetzelfde geld hadden we een sluipmoordenaar in de voedselketen gehad Tijdens een controle werd in april in een auto dertien kilo aan ge droogde henneptoppen gevonden. Bij een huiszoeking trof de politie nog eens bijna 8o kilo softdrugs aan. Van L. verscheen gisteren voor de rechtbank op een tussentijdse zitting. Raadsman Cor-Jan de Wit pleitte daar voor schorsing van het voorar rest. Hij zei dat Van L. opereerde als tussenpersoon voor coffeeshops. De man uit Kapellebrug ver wachtte dat de Eerste Kamer ak koord zou gaan met de legalisering van de hennepteelt. Daarom was hij actief gebleven. Officier van justitie Gerda Oos- terveld en de rechtbank verzetten zich niet tegen de schorsing. Maar de voorzitter van de rechtbank waarschuwde wel dat Van L. zich Het OM verdenkt hem van bezit en teelt van grote hoeveelheden softdrugs ver moet houden van alles wat te maken heeft met de hennepteelt. De man is al eerder veroordeeld voor handel in hennep. De daadwerkelijke berechting is op 2 november. ALMANAK Een ambtenaar van de gemeente Terneuzen, belast met afvalver werking, is op zomervakantie op een Waddeneiland. Hij geniet met volle teugen, kijkt zijn ogen uit en bericht via zijn mobieltje regelmatig over zijn bevindingen op sociale media. Onlangs zette hij een foto op Twitter van het Noordzeestrand van het Wad deneiland. Prominent in beeld staat een grote afValbak waarbij hij de volgende tekst plaatste: 'Als ik een container was, wilde ik graag op deze plek staan in de slufter aan zee'. Echte liefde voor zijn vak, anders kun je het niet noemen. Aanhoudingen na vernielen scooter Kees Visser in Bocuse d'Or VanderSteene is beste standwerker Meer dan een jaar zijn ze er al mee bezig, de schutters van Sint Sebastiaan in Aardenburg. En de afgelopen dagen waren ze niet van hun terrein weg te slaan. Het Europees kampioenschap wipschieten organiseren, is een heel karwei. GOES René Verhulst neemt afscheid Het schuttersgilde is dit weekend gastheer van het EK handboog- schieten op de staande wip. Gast heer dus, niet de officiële organisa tor, benadrukt voorzitter - of beter: hoofdman - Staf de Vriend. „De Europese bond bepaalt grotendeels hoe alles in het werk moet gaan. Het is aan ons dat goed uit te voe ren." En dus werd aan de complete voorgevel van het clubgebouw - 35 meter lang - een overkapping gezet ('de bond eist dat mensen droog kunnen zitten'), werden er twee extra masten op het terrein neerge zet ('de drie van onszelf zijn niet genoeg'), kwamen er extra looppa den mét dakje erboven ('je wilt niet dat iemand een pijl op z'n hoofd krijgt') en worden op de parkeer plaats tenten, terrassen en een po dium neergezet. Parkeren kan nu om de hoek, op het land van een boer. Het wipschieten wordt beoefend in België, Noord-Frankrijk en in Nederland - vooral in Zeeland, en dan in de katholieke delen daarvan: Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve land. „Het Europees kampioen schap wordt beurtelings in die drie landen gehouden", vertelt De Vriend. „Als Nederland aan de beurt is, doen we het om en om 'aan de overkant' en in Zeeuws- Vlaanderen." Het is veel werk, er kent Staf „Maar we zijn trots dat we dit kunnen doen. We voelen ook wel wat verantwoordelijkheid. We hebben zeventig leden en zijn de grootste vereniging van Neder land." Dat gaat niet vanzelf. „Als je wilt blijven bestaan, moet je het le vendig houden, zowel voor leden als de omgeving." Daarom gaan de schietingen ook in de winter door, maar dan op de liggende wip, in het tientallen meters lange clubge bouw. „We komen wekelijks bij el kaar. Zo behouden we binding." Dat clubgebouw is overigens net een museum. Herinneringen, prij zen, allerlei soorten bogen, banie ren, oude foto's: het hangt allemaal aan de muur. „Tja, je kan dit soort dingen in een doos bewaren", zegt Staf. „Maar wij laten ze liever zien. Het maakt de sport tastbaar." En dat helpt wel, want elders aan de muur hangen tientallen bordjes met namen van sponsors. „Die be talen geen enorme bedragen hoor. Sommigen een paar tientjes per jaar. Prima. Ze zijn in elk geval be trokken." Ondanks al die inspan ningen vergrijst de vereniging. „We hebben nog een paar jeugdle- den, maar die worden bin- kJ nenkort 18 jaar. Dan houdt het op." Zaterdag staan de De bond eist dat toeschouwers droog kunnen zitten Europese jeugdkampioenschappen op het programma „Daar heeft Ne derland steeds minder in de melk te brokkelen", erkent Staf. „In België is de sport veel groter. Dan heb je vanzelf meer jeugd." Bij de senio ren doen de Zeeuwen wel goed mee, zo is de verwachting. De rege rend kampioen komt immers uit Terneuzen: André Elegeert is titel verdediger. Dennis van Nieuwenhuijzen van het Historisch Netwerk Oud Ter neuzen heeft daartoe het initiatief genomen. Hij wil voor Open Mo numentendag op 9 september een stichting oprichten die de oude li nie meer onder de aandacht brengt. De verdedigingslinie, waarvan het in 1839 opgeleverde fort Elle woutsdijk tot 1918 een officiële functie had en de kustbatterij bij Terneuzen tot 1920, is volgens Van Nieuwenhuijzen te veel in de ver getelheid geraakt. Dat kan anders, spiegelt hij zich aan activiteiten rond de Utrechtse fortenlinie. „De forten komen dan tot leven. Mensen gaan er anders te- genaankijken." Van Nieuwenhuijzen denkt on der meer aan de organisatie van kunstzinnige en culinaire activitei ten en rondleidingen. Hij heeft al contacten gelegd met Natuurmo numenten, eigenaar van fort Elle woutsdijk. Wie mee wil werken aan de nieuwe stichting, kan zich melden via het mailadres: d.v.nieuwenhuij- zen@gmail.com. vrijdag 11 augustus 2017 n Een 52-jarige inwoner van Ka- pellebrug mag vandaag om 11.00 uur Torentijd verlaten. A. van L. zat daar ruim drie maan den omdat het Openbaar Minis terie hem verdenkt van het bezit en de teelt van grote hoeveelhe den softdrugs. Emile Calon Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De politie heeft donder dag twee personen aan gehouden die worden verdacht van heling en vernieling van een brom scooter. De politie reageerde op een melding dat in een park in Westerzicht twee mensen een scooter aan het slopen waren. De ei genaresse van de scoo ter heeft inmiddels aan gifte gedaan van diefstal en vernieling. ZIERIKZEE Chef Kees Visser (foto) van restaurant Bij Kees in Zierikzee gaat naar de landelijke finale van de kookwedstrijd Bocuse d'Or. Samen met vier an deren moet Visser op 18 september zijn kunsten vertonen tijdens de beurs Gastvrij Rotterdam. „Het is scheepsrecht", zegt de kok die nu voor de derde keer finalist is. Hij hoopt in juni voor Nederland uit te komen in de Europese finale. MIDDELBURG Erik van der Steene (Waspik) won gisteren de Bertus-de-Regtwisselbe- ker met zijn betaalpasjes- beveiliging tijdens het standwerkersconcours in Middelburg. Tweede werd Jan Hofstede (Harden- berg) met snoeppakket- ten en John Gruter (Maarssen) werd derde met zijn voetencrèmes. Het NK standwerken wordt zaterdag 19 augus tus voor het eerst in Mid delburg gehouden. ^Mikken Burgemeester René Verhulst neemt op 31 augustus afscheid van Goes tijdens een buiten gewone raadsvergade ring. Daarna (vanaf 15.30 uur) is er een af scheidsbijeenkomst. Beide zijn in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Verhulst vertrekt naar Ede, waar hij bur gemeester wordt. Martijn de Koning Aardenburg - Staf de Vriend, voorzitter De voormalige Schelde-verdedi- gingslinie met fort Ellewoutsdijk en vesting Terneuzen moet nieuw leven worden ingeblazen. Harmen van der Werf Terneuzen/Ellewoutsdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57