E 44 6 vrijdag 11 augustus 2017 COLUMN ROMKE VAN DE KAA Vakantie hoort leuk te zijn, maar dat is het niet (altijd). Suzanne Eijgenraam weet waarom: ze is bang voor het onbekende. ijn koffer is net op de band verdwenen als de grondste wardess vraagt: 'Wat is jullie verblijfadres in Amerika?' Verblijfadres?! Dat hebben we niet! Mijn vriend en ik willen op de bon nefooi een hotel in Miami zoeken en daarna doorrijden naar Orlando, waar familie een bungalow heeft ge huurd. In mijn hoofd ontstaat kortsluiting. De spanning die zich in de dagen er voor langzaam heeft opgebouwd, komt er in één keer uit. Ik begin on bedaarlijk te huilen en kan niet meer stoppen. Als we geen adres hebben, vindt de Amerikaanse douane dat ongetwijfeld verdacht. In het televi sieprogramma Hello Goodbye zag ik eens hoe een Nederlands stel ge scheiden van elkaar in een streng be waakte Amerikaanse cel was beland, omdat hun visum een paar dagen was verlopen. Dat gaat ons ook ge beuren. Ik weet het zeker. Misschien komen we wel in Guantanamo Bay terecht. Ziekenhuis Mijn paniekaanval heeft een voorge schiedenis. Tot een jaar voor dit inci dent had ik nooit gevlogen. Niet van wege vliegangst, maar omdat ik bang ben voor het onbekende in het bui tenland. Wat als daar iets gebeurt? Wat als ik mijn been breek of heel ziek word? Kunnen ze me wel ver staan en helpen in zo'n buitenlands ziekenhuis? Of wat als er iets ernstigs met mijn dierbaren aan de hand is? Ben ik dan op tijd terug in Neder land? Maar de grootste angst is de angst voor mijn eigen paniek. Ik ben bang dat ik niet meer kan stoppen met piekeren, huilen, malen. Met mijn vriend had ik inmiddels een aantal keer geoefend in Europa. Maar Miami blijkt een oceaan te ver. Het land is me te vreemd, de verha len die ik over het strenge beleid heb gehoord, te eng. De stewardess vertelt nog dat ze zonder problemen het adres kan in vullen van het stel dat voor ons had ingecheckt. Het helpt niet meer. Ik kan niet meer ophouden met snik ken. Mijn handen tintelen en ik ben duizelig. Ik ga dat vliegtuig niet in. Daar draai ik misschien wel door. En dan moet het cabinepersoneel me een spuitje geven. Mijn vriend moet vragen of ze onze koffers uit het vliegtuig willen halen. Hij is niet eens boos. Wel teleurgesteld, maar hij heeft ook geen zin om met een vriendin die com pleet in paniek is, op reis te gaan. Hij ziet ook wel in dat dat geen succes wordt. Sinds dat moment, nu negen jaar geleden, blijf ik in Europa. Dat gaat inmiddels redelijk, al helpen verha len uit het nieuws nog altijd niet mee. Zo houd ik sinds het vliegverkeer eens helemaal tot stilstand kwam na dat de Eyjafjallajökull in IJsland was uitgebarsten - waardoor mijn vader dagenlang niet weg kon van Gran Canaria - nauwlettend in de gaten of er vulkanen aan het rommelen zijn als ik moet vliegen. Het betekent ook dat ik nog nooit in New York ben geweest, een stad waar ik heel nieuwsgierig naar ben. Wat als ik daar nu zo in paniek raak dat ik direct terug wil? Of dat ik niet kan genieten, omdat ik continu aan het piekeren ben? Daarvoor is zo'n reis te duur. Dat wil ik mijn vriend niet nog eens aandoen. Daarom gaan we volgende maand weer naar Ibiza, voor het tiende jaar op rij. Het voelt er (bijna) als thuis. n? De wildplukwijzer al op je smartphone geïnstalleerd? Ik woon niet in de Randstad en denk bij het woord 'wild- plukken' aan houtduiven en fazanten, maar ik behoor tot een uitstervende minder heid. De moderne mens denkt aan een actief dagje uit met het hele gezin. Jammer alleen dat de makers van de wildplukwijzer meer verstand hebben van appjes dan van plukken. Zo beloven ze je te leiden naar plaatsen waar je gratis appels, wal- notenbomen en zoutmede kunt plukken. Appels plukje, dat klopt, maar ik ben nog nooit een wilde appel tegengekomen die de moeite van het eten waard was. Dat is een melig grapje. Na tuurlijk begrijp ik best wat wordt bedoeld. Maar dan nog: walnoten pluk je niet. Zolang ze aan de boom han gen, zijn ze nog niet rijp. Je raapt ze, en dat doe je pas als ze onder de boom liggen. En de plaats waar je ze raapt houd je geheim. Als je die op internet verklapt, zul je wei nig noten rapen. Over zout mede kan ik kort zijn: die bestaat niet. Het is zout- melde. Gelukkig kan er bij wildplukken niet zo veel misgaan Gelukkig kan er bij het wildplukken niet zo veel misgaan. Ik herinner me een geval waarbij padvinders op zomerkamp gevlekte scheer ling plukten, in plaats van peterselie waar de plant op lijkt. Volgens de overleve ring maakte Socrates een einde aan zijn leven met deze plant. Met de padvin ders ging het niet veel beter. Maar de meeste wildpluk- kers zullen zich beperken tot het plukken van bosbessen en bramen. Daarin schuilt een ander gevaar: bosbessenplukkers zullen waarschijnlijk in aan raking komen met teken, en in het braamstruweel loert de vossenlintworm. Nu wordt het gevaar van de te- kenbeet in de natuur over dreven, naar mijn mening. Om te beginnen is een teek trager dan een slak en is het goed mogelijk het beest bij tijds te onderscheppen. Ten tweede heb ik meer last van teken in mijn tuin dan in de natuur. En wat betreft de vossenlintworm: vossen zijn wildplassers. Pluk bramen die hoger hangen dan een vos kan plassen, en je loopt geen enkel gevaar. Ga wel even na of de eigenaar van de wilde natuur überhaupt op wildplukkers is gesteld. Je zou de eerste niet zijn die met een schot hagel van een particulier landgoed wordt verjaagd. En pluk geen eekhoorn tjesbrood zonder kennis van paddenstoelen. Stuur liever een foto naar mij, met loca tie. Ik begin al te watertanden terwijl ik dit schrijf. @RLOppenheimer Bang voor Guantanomo Bay Zomerse trends, natuurlijk heeft tuingoeroe Romke van de Kaa daar een mening over. Deze week: de wildplukwijzer. -si Notenbomen plukje niet, die plant je. Of je rooit ze. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50