4 GIFSCHANDAAL DE BAZEN VAN CHICKFRIEND Hoe konden 'twee harde werkers' met hun bedrijfje Chickfriendde pluimveesector in een gifschandaal dompelen? En wie zijn die twee jonge mannen uit de biblebelt eigenlijk? --r .m SMS Tientallen briefjes dwarre len door de hal als de po litie binnenstapt bij de woning van Martin van de B. in Barneveld. Brief jes van de postbode dat hij aangete kende brieven voor Chickfriend heeft. Brieven waarin pluimveehou ders het bedrijfje aansprakelijk stel len voor de schade. Ze konden niet overhandigd worden, want Van de B. (31) was afgelopen weken met vrouw en kinderen ondergedoken bij fami lie. Ook daar doet de politie onder zoek. Van de B. en zijn zakenpartner Mathijs IJ. (24) uit Nederhemert wor den sinds gisteren officieel verdacht van het in gevaar brengen van de volksgezondheid door bij de bestrij ding van bloedluis gebruik te maken van fïpronil. Ze zijn aangehouden. Er is beslag gelegd op hun woningen, auto's en banktegoeden. Wachten tot de wind is gaan lig gen, was het devies van Van de B. Dat de wind een Europese orkaan zou worden, hadden ze niet voorzien. Zijn kompaan Mathijs IJ. is zelfs rus tig op vakantie met zijn zwangere vrouw als het gifschandaal zich als een inktvlek tot ver over de lands grenzen verspreidt. Twee dagen gele den was hij weer thuis in Nederhe mert. Nu zit hij vast. Zijn vrouw, dochter van de dorpsslager, laat zich niet zien. Geheim Het middel waar ze mee spoten was Dega-16, plus een onbekend bestand deel. „Het geheim van de smid", zei den ze glunderend tegen kippenboe ren. Per kip rekent het duo een dub beltje. Alleen al dit jaar behandelen ze bij bijna 200 boeren stallen met daarin naar schatting zo'n 8 miljoen leghennen. Het geld komt met kar renvrachten binnen. Scriba Van den Brink van de gere formeerde gemeente Barneveld- Zuid, de kerk die Van de B. iedere zondag met vrouw en kinderen be zoekt, is het vertrouwen niet kwijt. m 32 „Dit is niet de schuld van Chick friend maar van de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit die te laat heeft ingegrepen." Martin is een diepgelovige, rustige man, huisvader en een keiharde werker, zeggen men sen die hem kennen. „Een treffende omschrijving", vindt de scriba. Ik heb nog gezellig met ze staan ouwehoeren. Gewoon normale boerenjongens Wim de Vries in Terschuur runt de Biohof met 18.500 kippen. Op 4 maart behandelde Chickfriend zijn stal. „Superjongens. Hartstikke best. Martin kende ik nog van vroeger toen hij geholpen had om een stal schoon te maken. Daar zit geen crimineel bloed in. Wat ze wisten, zal de rech ter uitmaken." Ook kippenboer Jan van de Heuvel in Lunteren krijgt Chickfriend over de vloer. „Gezellig ouwehoeren met ze. Gewoon nor male boerenjongens. Voor onze stal met 30.000 kippen waren we 3 mille kwijt. Dan was je er wél vanaf." Het verhaal is overal hetzelfde. Nie mand heeft argwaan. Mathijs en Mar tin komen hun afspraken na. Werken netjes, op tijd. Van de B. voelt zich boer onder de boeren. Hij probeerde ook zelf zijn brood te verdienen met pluimvee, maar dat pakt niet goed uit, waarna hij in 2014 samen met Mathijs IJ. Chickfriend begint. Van de B. twijfelt een week lang over een interviewverzoek van deze krant. Hij leest de appjes met de ver zoeken maar maakt geen keuze. Dat doet IJ. zodra hij terug is van vakantie wel: 'Ik weet niet of u het al doorhad, maar wij geven geen commentaar' appt hij. Nog geen dag later worden beiden in de boeien geslagen. Mathijs is de stoere van de twee. Een gedrongen vlezige twintiger. Een prima vent, maar ook een iets te gladde praatjesmaker. De verkoper van het duo. Geboren in Resteren, verhuisd naar Renswoude. Een half jaar geleden zakten hij de biblebelt in zuidwaartse richting af. Zijn vrouw Elizabeth, zes maanden zwanger van hun eerste kind, wilde terug naar het dorp van haar jeugd waar haar ouders een slagerij bestieren. Beste jongen „Thijs is een beste jongen", vindt de buurman. „Geen dure auto, of siera den. Nederig. Vriendelijk. Toen mijn vrouw uit het ziekenhuis was ontsla gen, kwamen ze op bezoek. Met bief stukjes zodat ze aan kon sterken. De rechter moet bepalen wat ze fout hebben gedaan." „Ze wisten van het gif', zegt een ingewijde. „Ze zijn naïef geweest. Jeugdige overmoed. De Belg die het spul leverde, maakt ze wijs dat het binnenkort legaal zou zijn. Zelf heb ben ze dat nooit onderzocht." Maar ze hadden nooit kunnen be vroeden dat fïpronil ook in de eieren zou komen. Als ze gepakt zouden worden, hadden ze hooguit een boete gekregen van maximaal 100.000 euro, luidt het verhaal in Barneveld. Dat geld zouden ze al klaar hebben liggen. Voor het geval dat. vrijdag 11 augustus 2017 GO 'Beste boerenjongens' of boeven met boze opzet? Ton Voermans Barneveld rr 'V.VVU.-i —Jan de Heuvel, kippenboer A Foto boven: het terrein van Chick friend. De man op de foto is geen mede werker van het be drijf. Foto onder: bij een bedrijf in Lunte ren wordt in op dracht van de NVWA verdacht materiaal opgehaald. FOTO'S KOEN VERHEI JDEN ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4