(maar niet heus) Wormen komen van Mars 2 DE REDACTIE KIJKT Vakantiegevoel Wonen in de duinen van Almere, aan een Spaanse boulevard in Rotterdam of in een Zweedse waterwoning in HoutenAltijd op vakantie in eigen huis. HOE IS 'T DAAR? VANDAAG... Wargames (1983) Wall Street (1987) Back to the future (1985) Zomer volgens Nozzman Nicolas Drewett (50) - Engelsman, slank, gebruind, good looking - staat in zijnwetsuit in het zand naast zijn huis. Met de tuin slang spuit hij het paddleboard schoon waarmee hij net een uurtje op het IJmeer heeft gedobberd. „Wij wonen hier sinds augustus vorig jaar en we hebben voortdurend a true holiday feeling", zegt hij. „Drie minuten lopen en we zitten op het strand. Elke keer als ik uit mijn werk kom en de wijk inrijd, denk ik: wow!" Drewett, die in Londen werkt en vanaf vliegveld Lelystad tussen Al mere en Londen forenst, behoort met zijn jonge gezin tot de eerste bewo ners van Duin, een nieuwe woonwijk van Almere. Direct langs het IJmeer - met de contouren van Amsterdam aan de einder - verrijst daar een kunstmatig duinlandschap. De Ne derlandse Noordzeekust, maar dan in de klei van de Flevopolder. Levensecht De eerste circa 200 eengezinswonin gen en drie grote appartementen complexen liggen er schijnbaar achteloos verstrooid tussen de met helmgras en duindoorn beplante duinen. Schelpenpaden, drijfhout, boomstammen en een architectuur die acuut het beeld van badplaatsen als Zandvoort of Renesse oproept. Het oogt zo levensecht, dat je binnen een paar minuten bent vergeten dat je in Almere bent. In de winter was het wennen, maar nu wil ik niet meer weg Precies zoals gebiedsontwikkelaar Maarten Janssen van vastgoedont wikkelaar Amvest het tien jaar gele den voor ogen had. Ooit verbleef hij met vrienden in een vakantiewoning op Vlieland. „Ik vond het geweldig dat je vanuit dat huisje zo de duinen in kon lopen. Dat gevoel van vrijheid had ik voor ogen." Duin oogt of het landschap er altijd al was en de huizen er later op zijn gebouwd. Maar er zijn geen natuur lijke zandduinen in Almere. Alles is tot in het kleinste detail bedacht en op de tekentafel uitgewerkt: de paden en straten waarvan er niet één recht loopt, de schelpenpaadjes, de afschei dingen met paaltjes van sloophout. Janssen: „Het moet kloppen tot in alle details, anders werkt het niet. Kijk naar De Efteling: daar houden zelfs de elektriciteitshuisjes het sprookje in stand. In Duin kun je niet aankomen met een standaard stoep tegel. Dus hebben we een eigen straattegel ontworpen, de waddente gel, met schelpen erin." Vooruit, in één aspect van het wonen aan de Noordzeekust konden de ontwikke laars niet voorzien: de kenmerkende zilte zeelucht. „Maar daar heb ik nog niemand over horen klagen." Boulevard Op meer plekken in Nederland kun je wonen aan het 'strand'. Zelfs in Rotterdam. „Wij hebben elke dag va kantie", zegt Ruud van Lindt (80) met een weids armgebaar naar de Ze- venhuizerplas. Twaalf jaar wonen hij en zijn echtgenote Truus van Alphen (74) in Vinex-wijk Nesselande, waar van de bouw begon in 2000. Ze ge nieten volop van het water, het 800 TAKKENWIJVEN vrijdag 11 augustus 2017 GO 24° C In Utah verkent Sandra Bijsterbosch de Amerikaanse wildernis. Sandra Bijsterbosch uit Hattemerbroek (47): „Er hangt een droge warmte. Goed weer voor ons om door Bryce Canyon te hiken. Het is hier stil en onbeschrijfelijk prachtig. Alles is huge. We zijn in Amerika omdat onze oudste zoon Julian (13) mee deed met het wereld kampioenschap BMX in Rock Hill. Hij reed goed maar heeft niet gewonnen. Nu rijden we in een grote cam per langs de natio nale parken. Het landschap is elke dag keer anders en iedere avond zitten we rond een kamp vuur in de wildernis." Verslaggever Twan Linders raadt iedereen aan deze zomer jaren tachtig-films te bekijken die de geest van dat bijzondere decennium treffend weten te vangen. De Koude Oorlog woedt volop. Scho lier David (Matthew Broderick) hackt zonder het te weten het computer systeem van het Pentagon en begint bijna eigenhandig de Derde Wereld oorlog. Enorme bakbeesten van com puters, speelhallen, telefooncellen: deze film van re gisseur John Badham is één grote nostalgische trip. 'Hebzucht is goed.' De woorden van beurshandelaar Gordon Gekko (Mi chael Douglas) vormden het adagium voor menig yuppie. Solidariteit was in geruild voor individualisme en de jacht op het grote geld. Regisseur Oliver Stone, zoon van een beurshandelaar, bedoelde de film juist als waarschuwing voor de gevaren van im moreel, materieel handelen. Marty McFly (Michael J. Fox) reist terug in de tijd naar de jaren vijftig in een DeLorean. Een auto bleek prakti scher dan de koelkast die regisseur Robert Zemeckis eerst voor ogen had als teletijdmachine. Van Ronald Rea gan tot bodywarmers en skateboards: deze film zit boordevol verwijzingen naar de jaren tachtig. wij zijrt 1007. gastvrij... wordt in 1934 op het eiland Alcatraz een gevangenis geopend. De beroemdste gevangene was Al Capone. overlijdt in 2014 de Ameri kaanse acteur en komiek Robin Williams op 63- jarige leeftijd. wint Rens Blom in 2005 goud met het on derdeel polsstok hoogspringen op het WK-atletiek. Het is het eerste WK-atletiekgoud voor Nederland ooit. <D i o N tomaten, tuinkers en ru- cola doen het er prima op. De planten hebben ook wormen nodig. Die maken de grond luchtig en uit wormenpoep nemen plan tenwortels makkelijker voedingsstoffen op. Over leven wormen in buiten aardse grond? In de scherpe kantjes van het zand schuilt gevaar. Er is geen storm op de maan, waardoor zand niet slijt. Ook op Mars is het zand Wonen aan het strand Johan Nebbeling 44 Annemeike Kuperus Hoi Corlijn, Dat groenten kunnen groeien in maan- en Mars- grond is voor jou geen nieuws. Dat ze eetbaar zijn, is ook al bekend. Daar is geen ruimtereis voor nodig. Ruimtelandbouwer Wieger Wamelink van de Wageningen Universi teit kweekte groenten op nagemaakte Mars- en maan- grond. Aardappels, Gerda Bosman (I.) en Corlijn de Groot, auteurs van De tuin als lusthof slagveld, schrij ven elkaar dage lijks over hun belevenissen in de eigen tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46