w y i 14 ZE Verre neven ondernemen Tour de Zélande: mix tussen muziek en poëzie iA Geen straf voor dreigen met mes Tour de Zélande is zaterdagmiddag te beleven in het monumentale raadhuis op Tholen: een poëtische rondreis. zv m Vernis van licht om alle hal- men, het boomscherm dat de ^einder sluit, de klokken, wier verwaaiend galmen tegen de zilte he mel stuit. Die onvergankelijke woorden van Hans Warren uit zijn gedicht Thuiskeer in Zeeland zouden zater dagmiddag zo maar voorbij kun nen komen in het oude stadhuis van Tholen. In dat historische decor onder nemen Jan en Arie de Viet vanaf half vier hun Tour de Zélande, een kruisbestuiving tussen muziek en poëzie. Het verbindende thema: Zeeland. Verre neven zijn het. Arie is in de streek vooral bekend als journa list van de Eendrachtbode. Ook schrijft hij in het Thools dialect. En in zijn vrije tijd is hij raper van kreukels en oesters, en verzame laar van andere zilte zaligheden. Fotograaf ook. Jan is musicus en pianodocent. Zijn werkplek is te benijden: het oude stadhuis zelf. „Mijn werkpa leis." Jan is ook initiatiefnemer van de stichting Anthonie Keldermans Concerten, de organisator van de Stadhuisconcerten waar de Zee landreis met voordracht en klave cimbel deel van uitmaakt. Overigens bespeelt Jan zaterdag ook het secretaire-orgel, nog een van die bijzondere instrumenten in de oude raadzaal van het monu mentale ïsde-eeuwse stadhuis. Jan is trots op zijn collectie. Van wege de museale waarde. Geluk kig is het stadhuis steeds vaker open. „Vooral Amerikaanse toeris ten zijn opgetogen als ze de in strumenten zien." Ook voor ons was het een ontdekkingsreis. Het selecteren was nog het moeilijkst De collectie is ook in een ander opzicht bijzonder. „We kunnen hier alle muziek spelen, vanaf de renaissance tot nu. Dat is behoor lijk uniek." De verre neven De Viet leerden elkaar ooit bij toeval kennen, via het werk van Arie. Samen deden ze op dezelfde locatie ook al eens een Europese reis, enkele jaren ge leden. Voor de Tour de Zélande zocht Arie naar de mooiste zinnen van Zeeuwse dichters, van vroeger tot nu. Of gedichten die over de pro vincie gaan. De meeste vond Arie in zijn eigen boekenkast, andere op poëziesites op het internet. Hij is bescheiden over zijn boeken plank. „Maar een paar meter boek heb ik wel." Bij de gekozen gedichten zocht Jan vervolgens de passende mu ziek, van de Zeeuwen Pieter Bus- tijn en Willem Lootens tot com ponisten als Francois Couperin en Domenico Scarlatti. Het precieze programma moet vooral een ver rassing blijven. We kunnen hier alle muziek spelen, vanaf de renaissance tot nu. Dat is best uniek „Ook voor ons was het samen stellen een ontdekkingsreis. Het selecteren van al dat moois was nog het moeilijkst." Een tipje van de sluier willen beide neven wel oplichten: een ge dicht van de relatief onbekende Hans Rothuizen over Tholen wordt door Jan becommentarieerd met een stuk van Scarlatti. Natuurlijk geen Zeeuw, maar toch, Jan ziet de overeenkomsten. En niet alleen omdat Scarlatti toe vallig ook door Hans Warren op handen werd gedragen. „Het stuk is grillig, met vreemde wendingen, iets opzwepends ook, als een vloed die opkomt." Aansluitend bij het optreden van de verre neven bespeelt He- leen van der Weel uit Wassenaar het carillon van het stadhuistoren tje. Zij is voormalig beiaardier van het Vredespaleis in Den Haag. De concertbezoekers kunnen er naar luisteren in de verstilde tuin van het stadhuis. Aanvang 15.30 uur. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Bedevaartsoorden In de subkop van het artikel met als titel 'Resten kapel en klooster hersteld' lees ik: 'Vrouwenpolder was het enige bedevaartsoord in Zeeland.' Op de site van het Meer- tens Instituut staat een lijst met alle bedevaartsoorden van Neder land. Tussen die lijst staan 23 Zeeuwse plaatsen met op z'n minst een bedevaarthistorie. Bovenaan de Zeeuwse lijst prijkt Aardenburg met de bedevaart naar O.L. Vrouw met de Inktpot. Een bedevaart die door de inzet van een aantal enthousiaste vrij willigers weer volop in de belang stelling staat. Ere wie ere toekomt. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21 Oostburg Participatiewet De kritiek op de diverse overheden dat ze onvoldoende mensen met een arbeidsbeperking in dienst nemen is onterecht krant 1 augustus). De overheid is altijd het sluitstuk geweest als het om tewerkstelling ging en gaat van deze groep mensen in onder meer sociale werkplaatsen, Melkertbanen, etc. Al jaren roept men (de meeste politieke partijen voorop) kleinere overheidsdiensten, privatisering, meer marktwerking. Nu roept men dat de overheid te weinig doet. Laat eens onderzoeken wie deze mensen heeft ontslagen of niet heeft aangenomen omdat ze niet productief genoeg waren. De inspanning van de personeelsmanager van Rijkswaterstaat Zee en Delta lijkt mij overbodig en de personeelsmanagers van de Zeeuwse overheden moeten hem duidelijk maken dat ze hun eigen boontjes wel kunnen doppen. Geef ze voldoende middelen om mensen met een arbeidsbeperking in dienst te nemen o.a. bij de politie, de zorgsector en het onderwijs. Th on Bastiaansen Drostlaan 1 Sluiskil MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 36- jarige B. K. uit Zierikzee conform de eis ontslagen van rechtsver volging. Wel moet hij worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Eind januari toonde K. enkele buurtbewoners, die bij hem verhaal kwamen halen, een groot mes. Ze namen de benen en K. rende met het mes achter hen aan, waardoor een bedrei gende situatie ontstond. vrijdag 11 augustus 2017 De mooiste zinnen uit Zeeland té 4 Jan (links) en Arie de Viet zijn verre neven van elkaar. Ze selecteerden gedichten uit Zeeland en zochten er muziek bij uit. Hun pro gramma Tour de Zélande is zaterdag te beleven, foto chris van klinken/pix4profs Ben van den Aarssen Tholen - Arie de Viet - Jan de Viet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42