II 9 Douanekantoor bij Sas tegen de vlakte IN DE REGIO Orgelconcert door Rien Balkenende Zomerzang- avond in Odulphuskerk Alzheimercafé MIJN DORP, MIJN STAD Hoe anders was dat in april 1968 bij de ingebruikname. Met het 'schoonste douanekantoor van Bel gië' staken Belgische douaniers in deze krant de loftrompet over het gebouw. Het Kanaal Gent-Terneu- zen was net verbreed. Een nieuw, modern douanekan toor was nodig. Goederen, aange voerd per asfalt of over het water, moesten nog worden ingeklaard tussen Nederland en België. Paul van Geldere (83) uitTerneu- zen heeft er jarenlang met plezier gewerkt. „De schippers konden aan de achterkant naar binnen, vracht wagenchauffeurs aan de voorkant. Wij zaten als Nederlanders links, gezien vanaf de weg, en onze Belgi sche collega's rechts." Een drukte van belang moet het er zijn geweest, tot 1 januari 1993 het Schengen-verdrag in werking trad en de binnengrenzen tussen veel lidstaten van de Europese Unie wegvielen. De Nederlanders ver dwenen direct. Een clubje Belgen bleef er nog kantoor houden voor alles dat niet onder het Schengen- akkoord viel. Rond 2008 waren ook zij weg na een reorganisatie. Het 'schoonste douanekantoor van België' verpauperde ziender ogen. Het bijzondere was dat je er Voor daklozen was het jarenlang een ideale slaapplek gewoon nog in en uit kon lopen. „Voor daklozen was het een ideale plek", weet Sassenaar Willy de Groff, als radioman kenner van de streek. „Ze hadden alle ruimte en zelfs toiletten." Daklozen hebben volgens De Groff inmiddels via de sociale dienst van Zelzate, het OCMW, slaapplekken gevonden. Het zal hen worst zijn dat het dou anekantoor wordt gesloopt. De Groff treurt er ook niet om. „De boel is helemaal verwaar loosd." Oost-Duitsland Joop van Hecke, geschiedenisken ner van Sas van Gent, vindt de sloop een uitkomst. „Ken je die be tonnen gebouwen uit de DDR, het vroegere Oost-Duitsland, daar her innert dat kantoor mij aan. Het zal een verfraaiing zijn, als het weg is." Douanier Van Geldere is er niet meer geweest sinds 1993, toen het Nederlandse deel sloot. Hij heeft er nog wel aardige herinneringen aan. De samenwerking met de Belgen was goed, volgens hem, al was de stijl van werken heel anders. Van Geldere weet nog dat de Bel gen hun loketten sloten om in de jaren tachtig een Elfstedentocht te kunnen zien op tv. „Schippers en vrachtwagen chauffeurs vroegen ons ook de Bel gische papieren in orde te maken. Dat deden we natuurlijk niet en die Belgen maar tv blijven kijken. Mooie tijden waren dat." vrijdag 11 augustus 2017 VLISSINGEN Rien Balkenende geeft vandaag een orgelconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Hij is do cent aan de Zeeuwse Muziek school en was als organist tien jaar verbonden aan de Gasthuiskerk in Zie- rikzee. Op het pro gramma staan wer ken van Joseph Bonnet, Jéhan Alain en Max Reger. Be zoekers zijn om 12.00 uur welkom. Toegang is gratis. MELISKERKE In de Odulphuskerk in Meliskerke wordt op zaterdag 12 au gustus de vierde zomerzangavond van dit seizoen ge houden. Bezoekers kunnen een ver zoeknummer indie nen uit de bundel met psalmen en ge zangen van o.a. Joh. de Heer. Organist Arjen Huissen zal het orgel bespelen. Aanvang: 20.00 uur. Toegang is vrij. Bij de uitgang is er een collecte. MIDDELBURG Alzheimercafé Wal cheren houdt mor gen een bijeen komst in Middel burg. Tijdens het zomercafé wordt de documentaire 'Uitgetekend' ge draaid. Na de pre sentatie is er gele genheid om in dis cussie te gaan, vra gen te stellen aan professionals en om met lotgenoten in gesprek te gaan. Het Alzheimercafé duurt van 14.00 tot 16.00 uur en is in 't Gasthuis. De toe gang is gratis. MIDDELBURG Curry, pizza, soep en taart... De achttien foodtrucks op de Culikaravaan bieden dat en nog veel meer. De derde editie van het culinaire evenement bij de Seismo- len in Middelburg is gisteren van start gegaan en duurt nog tot en met morgenavond 23.00 uur. Het is de eerste keer dat Helen en Greg Bihi-Zenou - ook de eigenaren van taartwin kel Honeypie - het festival organiseren. Maar voor de bezoe kers zal er weinig veranderen ten opzichte van voorgaande edities. „Behalve dat wij elke avond livemuziek op het pro gramma hebben in plaats van maar één avond", aldus Helen. Damestrio 'Dolly I beg your pardon' beet gisteren het spits af met countrymuziek. Vanmiddag brengen The Jazzy Rab bits muziek a la dixieland en vanavond zorgt de Brabantse band STRAF voor gezelligheid met zeemansliederen. De mannen van Reminder sluiten het festival zaterdag af met folkmuziek, foto lex de meester ARNEMUIDEN Centrum, 12.00- 17.00 uur - Week markt DOMBURG Strandopgang Bad- straat, 20.00-24.00 uur - Jaarlijkse Griezel- en Spook- tocht GRIJPSKERKE Kerkje van Hoog- elande, 11.00-17.00 uur - Exposities Jacqueline Geluk (keramiek) en Cocky Wattel (schil derijen) KOUDEKERKE Wielemakersbaan 4,10.00-17.00 uur- Openstelling privé- tuin Houtenhand- sche Hof MIDDELBURG Het koffiehuis, Oos- terscheldestraat 1, 09.30-11.30 uur- Inloopmoment met koffie en thee; Seismolen, 10.00- 23.00 uur - Food- truck Festival; Cinema Middelburg, vanaf 19.00 uur - Vertoning 'Sage Femme' en 'The fury of a Patient Man' RITTHEM Rammekensweg 6, 13.00-17.00 uur - Open tuindag Sier en Moestuin't Puntje SEROOSKERKE Kievitshoekweg, 17.00 uur - Voor stelling Circus Renz Internationaal VEERE Markt 5,14.00 uur - Duikhuisvaartocht over Veerse Meer VLISSINGEN Spuistraat en Lange Zelke, 08.00 -16.00 uur - Week markt; Oude Markt, 10.00- 16.00 uur - Boe ken-, curiosa-, en antiekmarkt; Stati onsplein, 10.00 en 13.00 uur - Haven- rondvaart vanuit de binnenhaven WESTKAPELLE Kerkplein, Moria- kerk, 10.00-19.00 uur - Hobbymarkt ZOUTELANDE Willibrordusplein, 11.00-15.00 uur - Catharinakerk open voor bezichtiging; Langstraat, 12.00- 20.00 uur - Voet- volleytoernooi; De Babbel, 21.00 uur- Live muziek. Douanekantoor anno 2015: het woord 'douane' is al van de gevel, foto foto adri van de wege Geen tranen om sloop DDR-pand Nog iets meer dan een maand en een tijdperk is definitief afge sloten. Het douanekantoor op de grens langs het Kanaal Gent- Terneuzen bij Sas van Gent moet dan helemaal weg zijn. En niemand zal er een traan om laten. Harmen van der Werf Sas van Gent -Willy de Groff Het neerhalen van ooit het 'schoonste douanekantoor van België' is in volle gang. foto foto peter nicolai CULIKARAVAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37