Van Niekerk grijpt net naast dubbel 25 WK ATLETIEK DAFNE SCHIPPERS De derde Nederlandse gouden atletiekmedaille ooit op de WK hangt in de Londense lucht. Daf ne Schippers (25) verdedigt vanavond haar wereldtitel op de 200 meter en is de topfavoriete. Ze zal druk voelen, maar de toppers leggen vooral zichzelf druk op Zo'n gigantische impact als twee jaar geleden zal de finale van vanavond niet meer op haar leven kunnen hebben, destijds was alles nieuw en de aandacht overrompelend, maar opnieuw kijkt de wereld mee met Dafne Schippers. Ruim 60.000 toeschouwers in het stadion en miljoenen mensen voor de televisie gaan haar sprint bekijken. Om 22.50 uur Nederlandse tijd klinkt het start schot voor de 200 meter, na 21 a 22 lange tellen is bekend of de sprint ster haar titel heeft geprolongeerd. Nog altijd ervaart Schippers (25) de gevolgen van die wereldtitel op 28 augustus 2015. Plots was ze een wereldster, die in een privéjet naar Los Angeles vloog voor een foto- shoot. Eindeloos werden de beelden herhaald van die laatste meters waarin ze door haar krachtige en toch soepele sprintstijl Elaine Thompson passeerde. Dat Schip pers nu twee jaar later als topfavo riet wordt bestempeld komt door haar status, haar bronzen medaille op de 100 meter afgelopen zaterdag, maar zeker ook door het wegvallen van concurrenten. Een zege zou een ongekende pres tatie zijn, maar haar kansen zijn wel aanzienlijk gegroeid. De vrouwen die in Peking met zilver en brons naast haar stonden, zijn er niet bij. Thomp son liet al voor dit toernooi weten niet voor de dubbel te gaan, zoals ze met succes had gedaan op de Olympische Spelen in Rio de Janeiro. En Veronica Campbell-Brown kwalificeerde zich erlanó vW niet voor de wereldkampioenschap pen door knieklachten tijdens de tri als in Jamaica. Nog meer goed nieuws kwam dinsdagavond. Tori Bowie zegde af voor de 200 meter. Er werd een verklaring naar buiten gebracht dat ze nog teveel last had van de val partij na de finish die finale. Na haar goud op de 100 meter en gezien haar topvorm leek Bowie juist de grootste uitdaagster van Schippers te zijn. Nog altijd is de concurrentie hevig. De belangrijkste bedreigers zijn nu Marie-Josée Ta Lou, de zilveren me daillewinnares uit Ivoorkust op de 100 meter, en Shaunae Miller uit de Bahama's, de olympisch kampioene op de 400 meter, die woensdag avond een zeker lijkende wereldtitel zag wegglippen door kramp in haar kuit. Ook zij azen op het goud. Dina Asher-Smith (Groot-Brittan- nië), Deajah Stevens en Kimberlyn Duncan (Amerika) komen met hun pr's niet eens in de buurt van die van Schippers, maar hopen allen op een stunt. Ook Rana Reider, de Amerikaanse coach van Schippers, kan er niet meer omheen. „Ja, je mag zeggen dat Dafne de favoriet is. Maar we rekenen ons niet rijk. Ze zal druk voelen, maar de toppers leggen vooral zichzelf druk op. Dat onderscheidt ze en maakt hen zo goed." Zo is het verwachtingspatroon na het wegvallen van veel rivalen hoog, hoger ook dan twee jaar geleden. Maar op de Olympische Spelen vorig jaar in Rio na, waar het resultaat met een zilveren medaille op de 200 me ter en een vijfde plaats op de 100 me ter iets tegenviel, haalt Schippers vrijwel altijd hetzelfde in zich naar boven op de toernooien. Ze liet het afgelopen zaterdag ook weer zien op de 100 meter. Vooraf leek een me daille moeilijk te worden, toch hing het brons even later om haar nek. „Zo'n finale moet je kunnen lopen", zei Schippers, met branie. Twee gouden medailles haalde Ne derland in de geschiedenis van de wereldkampioenschappen atletiek en een derde hangt nu in de Lon dense lucht. Rens Blom in 2005 in het polsstokhoogspringen en Schip pers zelf dus op die bijzondere vrij dagavond in 2015 in Peking. Om deze krant zat een dag later een speciale omslag met haar finishfoto voor de eeuwigheid, net zoals haar prestatie de wereld overging en breed werd uitgemeten. Een blanke 23-jarige vrouw had in een tijd van 21,63 se conden het goud gewonnen op de 200 meter, alleen Florence Griffith- Joyner en Marion Jones liepen in de geschiedenis sneller. „Als ik die tijd weer loop dan heb ik goud", zei Schippers al lachend, daarna meteen wijzend op het gegeven dat de baan in Londen veel minder snel is, dus een dergelijke tijd schier onmogelijk. „Maar de tijd is niet belangrijk, alleen de medaille telt." MANNEN vrijdag 11 augustus 2017 LONDON 20'7, LONDON 20!7 Pim Bijl Londen Schippers met haar coach Reider. foto Hollandse hoogte —Rana Reider LONDEN Het scheelde weinig of Wayde van Niekerk had Michael Johnson geëvenaard. Na zijn wereldtitel op de 400 meter won Van Niekerk (25) bijna ook de 200 meter. De Zuid-Afrikaan werd met een verschil van 0.02 seconden ge klopt door de Turk Ramil Guliyev (20.09). Jereem Richards eindigde als derde, in dezelfde tijd als Van Niekerk. Publiekslie veling Isaac Makwala kon na zijn bizarre aanloop (overgeven, geweerd worden uit het stadion vanwege besmettingsge vaar, een protest en een solo in de regen) geen ul tieme revanche nemen in de finale. Hij werd zesde. Van Niekerk ging voor goud op de dubbel (400 meter en 200 meter), een uitzonderlijke combinatie in de atletiek. Johnson lukte het op de WK van 1995 en op de Spelen van 1996. Bij de vrouwen slaagden Valerie Brisco- Hooks (Spelen van 1984) en Marie-Josée Perec (Spelen van 1996) erin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25