Veel vragen ondanks 'mooie tandem' 24 BinckBank Tour is niet voor iedere wielrenner weggelegd Er waren jaren dat ze moesten loten bij sommige Spaanse ploegen. Niet om te bepalen wie er naar naar de Eneco Tour mócht, maar wie er naar de Eneco Tour móest. Het was te koud, te nat, te gevaarlijk, te veel gestuiter over klinkers en kasseien. De laatste jaren is het zo erg niet meer - de koers is een stuk mooier geworden en heet tegenwoordig BinckBank Tour - maar soms zitten er nog steeds etappes bij dat je met medelijden zit te kijken naar het geworstel van de renners in het te- nuetje van een Spaanse ploeg. Rit vier van de BinckBank Tour, een omloopje in en rond Lanaken, is er zo eentje. Het regent, het gaat heel de dag schofterig hard (meer dan 47 gemiddeld) en in sommige bochten is het zo glad dat je er pootje-over doorheen moet. De manier waarop Dayer Quin- tana (het broertje van) op twintig kilometer van de streep uit het pe loton wordt gelost zegt meer dan duizend woorden. Na wéér een natte bocht, na wéér een keer aan zetten alsof de eindsprint al is be gonnen, geeft hij het op. Zijn benen voelen als twee natte dweilen, de druppels hangen al urenlang in zijn ooghoeken. Hij komt, net als tien tallen andere renners, op achter stand binnen. Het is deze week weer voor ren ners die gewend zijn om heel de dag te dringen, te duwen en te glib beren. Voor klassieke types dus. Niet voor niets won Peter Sagan eergisteren al een sprint in de re gen. Vandaag is het de beurt aan an dere klassieke types om zichzelf te laten zien. Yves Lampaert (de win naar van Dwars Door Vlaanderen) rijdt in de slotkilometers vooruit en wordt op honderd meter terugge pakt. In de massasprint trekt een andere Belg, Edward Theuns, aan het langste eind. Sagan wordt vierde, Lotto-jumbo-sprinter Dy lan Groenewegen komt niet verder dan de vijfde plek. Met de sprint in Lanaken zit het eerste, vlakke deel, van de Binck Bank Tour erop. De laatste drie etappes hebben een totaal ander profiel. Vandaag staat er een Lim burgetappe op het programma, morgen een Ardennenrit, en zon dag een etappe door het labyrint van de Vlaamse kasseienheuvels. Er zijn nog tal van favorieten die op een handvol seconden van leider Stefan Küng staan, waaronder Tom Dumoulin en Lars Boom. Maar wie er ook wint: als je niet tegen de regen kunt, dan heb je in deze BinckBank Tour niets te zoe ken. „Het is lastig om aan te geven waar we staan", geeft Fons Groenendijk inzicht in zijn twijfels voor de ope ningswedstrijd, vanavond thuis te gen FC Utrecht. De trainer heeft nog te veel vragen. Hoe goed de nieuwe spits Björn Johnsen bij voorbeeld is. „Een prima spits voor ADO, maar dan baseer ik me op vier tot vijf trainingen. Dat is wel lastig, normaal gesproken hebben we daar langer de tijd voor. Bij ADO is dat niet zo in de voorbereiding. Nou goed, daar maak ik geen enkel probleem van." Hofstede en Oomen in Vuelta 'Kromo' door tot Tokio 2020 IOC let scherp op Korea-crisis Bouhanni pakt winst en leiding Al even pragmatisch stelt Groenendijk zich op als het gaat over de vijfdaagse reis in de voorbereiding naar China, het land van grootaandeelhouder United Vansen. „Daar kijk ik met veel plezier op te rug. Natuurlijk kan ik klagen over het tijdstip of dat het ver moeiend is, maar ik heb daar vooral iets zien ont staan in de spelersgroep." De dag van de oefen wedstrijd tegen Beijing Enterprises haalt Groe nendijk maar wat graag te rug. „We hebben eerst drie uur in een bus gezeten om uiteindelijk op de Chinese Muur te staan. Ik kan je vertellen, dat is een ander muurtje dan wij neerzet ten bij een vrije trap. Dat is zo machtig. Daarna reden we uren terug en speelden we nog een wedstrijd. Na vier minuten kwamen we met 1-0 achter, maar daarna zag ik een groep die maar één ding wilde: die wedstrijd winnen." Dat lukte, ADO won met 1-2. Meer dan de tien overwinningen uit evenzoveel oefenwed strijden, geeft die eensge zindheid Groenendijk ver trouwen. De trainer kijkt uit naar de wisselwerking die ontstaat tussen de nieuwe nummers 9 en 10. „We kunnen met Johnsen en Immers er kort achter opportunistischer gaan spelen. Dat kan een mooie tandem wor den." Twee spelers die afgelopen seizoen een belangrijke rol speelden in de opleving en die Groenendijk graag terugziet, ontbreken nog. Dagelijks is de trainer met manager voetbal zaken Jeffrey van As bezig met ver sterkingen, allereerst met Nasser El i Na zeven weken voorbereiding weet ADO nog niet waar het toe instaat is Khayati en Wilfried Kanon. Eerstgenoemde zit nog bij QPR. Kanon traint al weken mee in Den Haag, waar ze wachten tot het UWV zijn nieuwe contract goed keurt. Groenendijk: „Jeffrey weet dat ik ze er liever vandaag dan mor gen bij heb. Ook zoeken we nog een keeper en misschien een extra middenvelder." vrijdag 11 augustus 2017 Types die dringen, duwen en glibberen Het regende en het ging schof terig hard. De vierde rit van de BinckBank Tour was er eentje waarvoor veel renners uit war mere oorden al vreesden. Thijs Zonneveld Lanaken Edward Theuns boekte giste ren zijn eerste zege sinds hij vorig jaar in de Tour zijn ruggen- wervel brak. fotocorvos Met nog drie etappes te gaan, gaat Stefan Küng aan de leiding. Bodnar (0.04) en Du- moulin (0.05) volgen. Met hulp van probleemoplosser Fons Groenendijk stelde ADO afgelopen seizoen nog een jaar eredivisievoetbal veilig. De trai ner weet, ondanks zeven weken voorbereiding, niet waar zijn vernieuwde ploeg toe in staat is. Yorick Groeneweg Den Haag WIELRENNEN Team Sun web laat Sam Oomen en Lennard Hofstede op 19 augustus debuteren in de Ronde van Spanje. De ploeg heeft met Wilco Kel derman en de Franse berg koning Warren Barguil twee troeven in huis voor het eindklassement. Tom Stamsnijder is buiten de definitieve selectie van negen renners voor de Vuelta gevallen ZWEMMEN Ranomi Kro- mowidjojo (foto) blijft zwemmen tot en met de Olympische Spelen van 2020 in Tokio, Japan „Ik heb de laatste weken heel veel vragen over mijn toekomst gekregen", ver telde de drievoudig olym pisch kampioene. „Ik wil de regie echter zelf in handen houden en nu vertellen wat ik van plan ben. Ik ga door tot de Spelen van Tokio in 2020." ALGEMEEN Minder dan tweehonderd dagen voor het begin van de Olympi sche Winterspelen in Pye- ongchang meldde het IOC gisteren dat de gespannen situatie op het Koreaanse schiereiland „van zeer nabij wordt gevolg, maar de voorbereidingen liggen op schema". Daarmee re ageert het IOC op de op gelopen spanningen tus sen Noord-Korea en de Verenigde Staten. WIELRENNEN Nacer Bou hanni heeft gisteren de tweede etappe in de Tour de L'Ain gewonnen. Joris Nieuwenhuis van de oplei- dingsploeg van Sunweb was op de dertiende plaats de beste Nederlander. Bouhanni nam dankzij zijn overwinning de leiderstrui over van Juan José Lobato. De koers duurt tot en met morgen. De ronde werd vorig jaar gewonnen door Sam Oomen van Sunweb, toen nog Giant-Alpecin. ADO Den Haag-trainer Fons Groenendijk, foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24