16 VERBORGEN SCHULDEN Meer dan de helft van de werkgevers heeft medewerkers met problematische schulden in dienst. Een probleem voor die bazen én collega's, want regelmatig nemen zij hun problemen mee naar het werk. 'Mijn werkgever vond het gedoe' ÖLo Kort Topman Lego snel weg Lego vervangt al na acht maanden de 6i-ja- rige topman Bali Padda. Hij wordt vanaf t oktober opgevolgd door Niels Christiansen (51, foto). De nieuwe topman moet bouwen aan meer digitale activiteiten van het Deense speelgoedbedrijf. Padda, een Brit van Indiase afkomst, was de eerste niet-Deense bestuursvoorzitter. Vol gens Lego hangt diens vertrek niet samen met zijn prestaties, maar was hij een tussen paus. Lego werd in 1932 opgericht door Ole Kirk Kristiansen. De familie Kirk Kristian- sen bezit het bedrijf nog steeds. De derde en vierde generatie zit ook nog in de top van het bedrijf. Nu dus onder een topman wiens achternaam bijna dezelfde is. Meer pakjes, minder brieven Bedrijven en consumenten verstuurden vo rig jaar tezamen 350 miljoen pakketten: 12 procent meer dan een jaar eerder. Het aantal verstuurde brieven, tijdschriften en zake lijke post daalde verder, aldus de Autoriteit Consument Markt (ACM). In Nederland verstuurden bedrijven vorig jaar 152 miljoen pakketten aan consumenten. Bedrijven stuurden elkaar bijna 70 miljoen pakketten. Consumenten verstuurden er 7 miljoen. In totaal werden in 2016 zo'n 120 miljoen pak ketten naar het buitenland verstuurd. Aldi doet als eerste super wegwerptasje in de ban Supermarktketen Aldi stopt in 2018 met het verkopen van plastic en papieren bood schappentassen voor eenmalig gebruik. Ze worden vervangen door herbruikbare bood schappentassen die voor meer dan 80 pro cent uit gerecycled materiaal bestaan. Om klanten te stimuleren te kiezen voor de nieuwe tas verhoogt ALDI de prijs van een malige boodschappentasjes. Die opbrengst wordt gedoneerd aan duurzaamheidspro jecten. Voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal is enthousiast over de maatregel. Flitsen A igon Randstad Het weer, je vakan tie of de kinde ren. Allemaal vei lige gesprekson derwerpen tij dens de lunch pauze. Maar ver tel je ook over die nare dreigbrief van een incassobureau, of dat het water is afgesloten omdat je de re kening niet kon betalen? Veel werknemers met schulden probe ren dit verborgen te houden voor hun baas en collega's. Anne den Hartog - hij adviseert bedrijven en de overheid hoe zij schuldenaren kunnen herkennen en helpen - vindt dat verzwijgen onverstandig. Zijn ervaring: het is al lastig genoeg om goede schuld hulp te vinden, je baas kan je juist helpen. „Jullie hebben hetzelfde belang: namelijk dat de financiële problemen zo snel mogelijk wor den opgelost." Den Hartog was HR-leidingge- vende bij de politie en heeft ook in die functie gezien dat schuldena ren een risico kunnen vormen. Ze functioneren vaak minder goed door stress en melden zich vaker ziek. Bovendien: als er loonbeslag wordt gelegd, betekent dat extra werk voor de baas. Daarnaast is het risico op diefstal groter en is de medewerker vatbaarder voor om koping of chantage. „Mensen met ONTSLAGEN Jan modaal, laagopgeleid en zonder kinderen grote financiële problemen zijn vaak radeloos, en een kat in het nauw maakt rare sprongen", zegt Den Hartog. Hoeveel werknemers er met schulden rondlopen, is niet be kend. Wel is de schatting van het Nibud dat 62 procent van de werk gevers medewerkers in dienst hebben met financiële problemen. En een werknemer met schulden kost de baas zo'n 13.000 euro per jaar. Alle reden dus om alert te zijn, vindt Den Hartog. Maar hoe? Vol gens de expert zijn er signalen. „Iemand die nooit trakteert, kan schulden hebben. Zeker als hij ook nooit meedoet aan bedrijfsuitjes omdat hij 'geen oppas kan krijgen'. Maar denk ook aan degene die Je kunt je collega gewoon eens vragen of thuis alles wel goed gaat VijucJc z-óeJc FAMILIEBEDRIJF POST DUURZAAMHEID Meer passagiers Europese luchthavens hebben in de eerste helft van dit jaar het aantal passagiers met zo'n 9 procent zien groeien. Van de grootste vijf luchthavens van Europa kende Schiphol de sterkste groei, na melijk 8,7 procent. Zo blijkt uit cijfers van de Europese brancheorganisatie ACI. Omzet groeit, marges krimpen Zalando heeft in het tweede kwartaal meer schoenen en kleding verkocht, maar tegen lagere mar ges, blijkt uit de kwartaalcijfers. De omzet groeide met 20 procent naar 1,1 miljard euro. De winstmarge zwakte af tot 7,4 procent. O vrijdag 11 augustus 2017 Beleggers reageerden ver heugd op veel belovende test resultaten van nieuw medicijn. De verzekeraar profiteerde van positieve ontwik kelingen op de fi nanciële mark ten. m Het aandeel van de uitzender werd lager gezet nadat concurrent Adecco met ma tige cijfers kwam. De frisdrankbot- telaar zag de omzet stijgen en tegelijkertijd de winst dalen. o GO IB Collega in de schuld? Zó herken je hem Irene van den Berg Rotterdam Vrachtwagenchauf feur Jack* werd ontslagen vanwege zijn schulden. Schuld: ongeveer 100.0000 euro. „Toen ik vanwege een hartinfarct tijde lijk thuis kwam te zitten, zakte ik terug in salaris. Het lukte mij niet meer om mijn lening af te be talen. Ik ben tegen mijn baas eerlijk ge weest. Zoiets kun je niet verbergen. Er werd ook beslag op mijn loon gelegd. Mijn werkgever zei letterlijk dat hij 'geen zin had in die schul denproblematiek'. Hij wilde niets te maken hebben met loonbeslag en deur waarders. Eentje is er een keer naar mijn werk gekomen. Ik vond zijn reactie zuur; hij wist hoe hard ik mijn werk nodig had. We zijn inmiddels vijfjaar verder en ik ben nog steeds werkloos. De schuld is alleen maar groter gewor den. Ik heb een vrouw en vier jonge kinderen en we moeten rondkomen van 90 euro leefgeld per week." *Achternaam be kend bij redactie. Signalen van financiële problemen die werkge vers oppikken op de werkvloer Kenmerken van huishoudens met problematische schulden Maandinkomen >3000<1000 2000 tot 3000 tot 2000 Opleidingsniveau hbo/wo havo/ vwo/mbo vmbo (of lager) —Anne den Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16