jaarsreizei et korting EUWS 11 Gerbera's en chrysanten hechten is schot in de roos in microchirurgie Chirurgen die op de tiende millimeter moeten opereren, maken minder fouten wanneer ze van tevoren oefenen. Op bloemblaadjes. Arts-assistent Victor Volovici loopt voorop in deze bijzondere techniek en wordt geroemd om zijn vaste hand. voor349y obb va 369/ Het is een wat ongebruikelijk beeld. Op de operatietafel in het Erasmus MC ligt een gehavend bloemblaadje. Van een gerbera, net geplukt, met een snee van boven naar beneden in het witte blaadje. Arts-assistent Victor Volovici bekijkt zijn 'patiënt' via een microscoop en rijgt langzaam maar heel precies de delen weer aan elkaar. Zijn handen lijken niet te bewegen, al bewijst (15 keer uit vergroot) de computer het tegen deel. Elke hechting eindigt in een piepklein knoopje. En nog scheurt het fragiele blaadje niet. De neurochirurg in opleiding geeft komende maand een trai ning aan collega's uit de hele we reld. Zijn overtuiging: als je een bloemblaadje succesvol kunt ope reren, moet het repareren van de allerkleinste bloedvaatjes in ons lichaam ook wel lukken. Hechttechniek Volovici geeft de training al jaren aan artsen en studenten in zijn thuisland Roemenië. „Tijdens mijn opleiding microchirurgie wilde de docent ons laten oefenen op een blaadje uit een boom. Die had hij niet voorhanden, maar wel een gerbera. Die scheurde tijdens mijn eerste poging. Ik bleef maar oefenen. Dit moet lukken, dacht ik. Ik weet alleen nog niet hoe." Hersenchirurgen, maar ook plastisch chirurgen, hadden voor heen een aantal klassieke metho den om hun hechttechniek te oe fenen: op latex handschoenen, ste vige bladeren van een boom, kip penpootjes en uiteindelijk levende ratten. Volovici ontdekte dat de fijne motoriek van de chirurgen verbeterde wanneer zij veelvuldig oefenen op bloemblaadjes. Na een werkdag pluk ik blaadjes en leg ik een paar steken, het is een soort meditatie „De bloemblaadjes zijn veel kwetsbaarder dan de bloedvaten die je tijdens een operatie moet hechten. Die kwetsbaarheid dwingt je om heel zorgvuldig te werken en na te denken over elke beweging, anders verlies je de pre cisie." Tijdens het hechten van bloed vaatjes van één millimeter kun nen afwijkingen van een tiende millimeter er al voor zorgen dat een bloedvat dicht raakt. „Uit on derzoek van de meest ervaren mi crochirurgen blijkt dat 93 procent van de bloedvatverbindingen open blijft na operatie. Dat is niet slecht, maar in het lab zou dat 100 procent moeten zijn. Zeker wan neer er - zoals hier - wordt gewerkt met ratten met gezonde vaten. Rat ten hebben geen diabetes, ratten roken niet. Met een perfecte tech niek zou je een bloedvat, hoe klein ook, altijd open moeten kunnen houden." In het menselijk brein kunnen techniekfoutjes grote gevolgen hebben, legt hij uit. „Wanneer er geen bloed door een vat kan stro men, kan dat leiden tot een verlam ming. Ellende dus." Dierproeven Zelf oefent de arts-assistent bijna dagelijks thuis op zijn techniek, waar een microscoop in de woon kamer staat. Na een drukke werk dag plukt Volovici een blaadje uit een boeket en legt wat steekjes. Zo maar een paar. Het is de kunst om zo min mogelijk te trillen. „Het is een soort meditatie." De Roemeen geeft toe: hij kan niets half. Toen hij vier jaar geleden naar Nederland kwam om in het Erasmus MC te werken, wilde hij perfect Nederlands spreken. Dat lukte. Hij lacht. Ja, zo is hij. Dus zocht hij uit of zijn bloemblaadjes methode breder inzetbaar is. Vol ovici deed onderzoek onder zestien artsen en studenten, die een zes- weekse training in microchirurgie kregen. De helft werkte met de klassieke methoden, de andere helft met minder kippenpootjes en extra bloemblaadjes. Uit de onderzoeks resultaten, die recent tijdens een congres in Korea werden gepresen teerd, bleek dat de tweede groep beter presteerde. Het gebruik van gerbera's of chrysanten - 'een roos kan ook, maar die scheurt nóg sneller' - is bovendien goedkoop en er spelen geen ethische kwes ties zoals bij proefdieren. Ratten „Een training zonder ratten gaat niet, dat blijft de gouden stan daard. Maar door gebruik van bloemblaadjes kunnen we wel minder proefdieren inzetten." Volovici weet dat hij tegen heilige huisjes trapt. Het is nogal wat om een gerespecteerde neurochirurg te vertellen dat hij vaker moet oe fenen, ook al heeft hij de operatie misschien al honderden keren ge daan. „En toch: hoe geroutineerd je ook bent, de techniek kan altijd beter. Je moet ook nooit uit het oog verliezen waar het om draait en dat is de patiënt." De 'patiënt' van vandaag, het witte gerberablaadje, is overigens geen lang leven beschoren. Ze is perfect gehecht, maar zonder wa ter gaat ze het helaas niet redden. vrijdag 11 augustus 2017 Victor Volovici FOTO'S SANNE DONDERS Operatie bloemblaadje Hanneke van Houwelingen Rotterdam —Victor Volovici, neurochirurg Kastelen en tuinen van Engeland Willingen in het Sauerland o.a. Canterbury, Kent en Leeds Castle inclusief ontbijt, lunch diner verblijf in een uitstekend 3* hotel van 369 verblijf in het uitstekende hotel Friederike*** 5 dagen oad.nl/BEGBI2 ga 6 dagen oad.nl/BEDE03 In de voetsporen van Luther Klassiek Italië Oad reisleiding tijdens de gehele reis Stadswandelingen met NL-sprekende gids inclusief entree kasteel Wartburg van 499 o.a Florence, Rome, Venetië van 899 voor voor 879 6 dagen oad.nl/BEDE36 12 dagen oad.nl/BRIT42 Boek nu op oad.nl/krant C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11