c\3 Tv-series ers i 9 k P/T S& pË/r&s! SB- rP a Hoe kon God de eerste katholieke president k van de VS laten A doodgaan? A mannen én vrouwen. Haar uitspraak 'I don't mind living in a man's world, as long as I can be a woman in it' zette miljoenen vrou wen aan tot soortgelijke gedachten. Elvis Presley gebruikte de muziek als wapen tegen de gevestigde orde. Hij trakteerde iedereen op 'rebelse' muziek, ferme kuif en wulpse heupbewegingen. Jongeren waren er dol op. Ouderen spra ken er schande van. Toen The King over leed zat Michael van Erp uit Veldhoven op de basisschool. „Hoe jong ik ook was, zijn dood was een enorme schok. Ik kende hem al goed, dankzij de ouders van vrien den. Zij draai den zijn mu ziek", zegt de voorzitter van de Elvisfanclub in Nederland. „Zijn muziek gaat door generaties heen." Maar niet alleen het bijzondere leven van de 'Grote Drie' maakt van een icoon iemand van de superklasse. Zij stierven alle drie in wolken van myste rie, de basis voor 'eeuwigdurende' mythe vorming. Kennedy overleed voor het oog van de wereld. De berichtgeving direct na de aanslag in Dallas op 22 november 1963 was dagenlang wereldwijd te volgen. Nog altijd staat voor miljoenen mensen de vraag open wie er achter de moord zit. Wie waren de opdrachtgevers van Lee Harvey Oswald die de trekker zou hebben overgehaald? Zij weigeren genoegen te ne men met de officiële conclusie dat Oswald alleen handelde. Dat ongenoegen zorgt voor de dolste theorieën. Het populairste complot legt de schuld bij de maffia en moordenaars van Fidel Castro van Cuba, dat de VS en Rusland aan de rand van een kernoorlog bracht. Bij Monroe en Presley ontbreekt juist elk beeld. Zij werden dood gevonden. De een in bed, de ander op het toilet. Monroe (36) zou op 5 augustus 1962 zijn gestorven aan een overdosis pillen maar was het nu wel zelfmoord, een ongeluk (de verkeerde pillen) of toch moord? Volgens artsen en lijkschouwers zou Norma Jeane Baker, haar echte naam, zijn gestorven door zelfmoord. Zij lag op bed, omringd door pillen. En Elvis? Op die nood lottige 16e augustus 1977 stelden artsen hartfalen vast. Zijn dokter van toen, George Nicho- poulus, ont hulde tientallen jaren later dat El- vis een operatie had geweigerd die zijn le ven had kunnen red den. „Hij leed aan een extreme vorm van consti patie als gevolg van een er felijke darmverlamming." Ook die versie kan sommige fans niet overtuigen. Zij weten zeker dat Elvis nog leeft. De een heeft hem herkend op straat, met witte baard en zwarte zonnebril. De ander weet zeker dat Elvis voortleefde ondergronds in Graceland. Over Marylin Monroe, die ligt begraven in Los Angeles, bestaan net zulke wilde theorieën. Aan haar fatale relatie met de Kennedy's wordt nog de meeste 'waarde' gehecht. Nadat John F. en diens broer Ro bert haar hadden gedumpt, zou zij hen hebben gechanteerd. In reactie daarop zou ze zijn vermoord. Zelfs Kennedy zou ondanks alle harde be wijzen - tot en met zijn stukgeschoten hersenen - volgens sommigen nog lang in leven zijn gebleven. Kennedy, op 29 mei 1917 geboren, zou zijn gezien op een Grieks eiland, eigendom van Aristoteles Onassis, die na Kennedy's dood met zijn weduwe Jackie trouwde. Op dat eiland was een man in een rolstoel die werd verpleegd door een vrouw. Hij leek op John F., zij op Jackie. In zijn boek Voodoo Histories, over com plottheorieën in de wereld, stelt David Aaronovitch: „Zij ontstaan als een emotio nele waarheid zich niet laat rijmen met een feitelijke waarheid." En als het toeval dan toch toeval mag zijn, zoals voor de meeste mensen, blijven zij hun idool trouw. De een als voorzitter van een fan club, de ander met een poppenhuis, een museum of verzameling. John F. Kennedy, MariJyn Monroe en Elvis Presley mogen dan dood zijn, in hun hart zijn ze voor ba byboomers als Lida, Jan, Pieter en Harrie, maar ook voor Claudia, Guus, Michael en Jesse altijd blijven leven. Sommige idolen sterven nooit. Nooit. PIPO JA ZUSTER, NEE ZUSTER donderdag 10 augustus 2017 GO Elke generatie heeft haar favoriete tv-series. Dit zijn er drie van de Babyboomers. ZATERDAG Interview met componist Ennio Morricone MAANDAG De Tweede Wereldoorlog en de verwerking die al ruim 70 jaar duurt Deze serie verhalen over generaties - plus extra materiaal - zijn gebundeld in een boek! Bestel het Grote Generatieboek op ad.nl/wij, voor 17,50 euro. Gebruik kor tingscode DZWB17 voor gratis verzen ding. O ZIJN c W IJ Volg alles over de generaties op: pzc.nl/ditzijnwij ■4f Marilyn Monroe, Elvis Presley en John F. Ken nedy leven voort in de hoofden van veel Nederlan ders. Ook jongere generaties zien hen nog als een inspiratiebron, foto'sepa,gettyimages&afp Grieks eiland Rechtstreeks uit de twaalfde eeuw naar de vroege jaren galoppeerde Roger Moore. Met Ivanhoe startte een indrukwekkende carrière waarin later ook James Bond passeerde. In Neder land werd de ridderserie uitgezonden door de KRO. Net als later Rutger Hauer - die Floris speelde - deed Roger Moore de meeste stunts zelf en hield er een lijf vol botbreuken en littekens aan over. Er waren meerder clowns Pipo's maar er was maar één Cor Witschge. Bedacht door Wim Meuldijk en een kindervriend voor iedereen boven de vijftig. Mammaloe, Felicio, de ezel Nononono, Klukkluk, de Dikke Deur, Snuf en Snuitje, Mik en Mak; allemaal onvergetelijke karakters vanaf 1958. "Dag vogels, dag bloemen, dag kinderen". Dag sap- perdeflapschoenen, dag meneer Witschge. Ja Zuster, Nee Zuster (JZNZ) was de iconische komische serie uit de jaren zestig die he laas verloren ging omdat de dure banden met de opnamen werden hergebruikt. Annie M.G. Schmidt en componist Harry Bannink in topvorm, net als hoofdrolspelers Hetty Blok (Zuster Klivia) en Leen Jongewaard (Gerrit). Luister nog eens naar: m'n opa, Stroei-voei, de ouwe Jacob.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9