Onze stijl 8 'Dit zijn wij' is een zomerserie over zes generaties Nederlanders. Deze week de Babyboomers: mensen geboren tussen 1945 en1955 Marilyn Monroe, John F. Kennedy en Elvis Presley hebben veel met elkaar gemeen. Hun overlijden ging als een schokgolf door de wereld. Maar als icoon van een tijdperk, ben je onsterfelijk. Dan blijf je inspireren. De JFK van nu, Jesse Feras Klaver, trekt zich op aan de JFK van toen. Het is de idealist in de Amerikaanse president die de voorman van Groen links zo bewondert. Die mens op de maan, die kwam er binnen tien jaar. „Ken nedy is mijn grootste voorbeeld." Lida Keijzer uit Veendam eert Elvis Presley met een indrukwekkend poppen huis, een replica van zijn woning in Graceland. De minipiano speelt Love Me Tender. De nieuwste single van superfan Guus Meeuwis heet Wat zou Elvis doen „Die man is altijd een rode draad", zegt de zanger. En dat derde beroemde icoon van de ja ren 60 en 70, Marilyn Monroe? Zij trekt liefst 91.000 bezoekers naar de Nieuwe Kerk in Amsterdam, voor de tentoonstel ling 90 jaar Marilyn. Die dubbelrol van seksbom en vrijgevochten vrouw met haar eigen productiebedrijf in het mannenbol- werk Hollywood spreekt nog altijd tot de verbeelding. Soms kom je haar nog tegen, in de persoon van Claudia van Etten, haar look-a-like uit Rotterdam: Zij bezat een unieke combinatie van onschuld, speels heid en verleidelijkheid." Waar was jij toen je van het overlijden hoorde? Vraag het babyboomers en ze ge ven meteen antwoord. De een was op school, de ander keek tv. Ouders huilden, kinderen werden doodstil. Ook al was je pas acht jaar oud toen John F. Kennedy werd vermoord, als je nu, 54 jaar later, de *s '.?!4 ogen sluit, voel je weer het gewicht van die dramatische gebeurtenis. Pieter Bakker uit Haarlem speelt tegen een Amerikaans basketball team als de schoten vallen. Als de spelers ervan horen, gaan ze stram in de houding staan voor een eresaluut. „Ik zag tranen komen. Voelde ze ook", al dus Bakker. Jan Frankevijle uit Oos terhout, toen 12, zat op het seminarie. Vf, „Ik ging aan mijn geloof twijfelen. Hoe kon God deze eerste rooms-katholieke president van Amerika laten doodgaan? Uiteindelijk ben ik humanist geworden." Marilyn Monroe, John F. Kennedy en Elvis Presley zijn boegbeelden van een ge neratie, alle drie op jonge leeftijd uit het leven gerukt. Kennedy was 43, Monroe 36 en Presley 42 jaar. Ze zijn iconen van een wereld die volop in beweging was. Aan de eettafel kwamen kinderen in opstand te gen hun ouders. Aan bureaus maakten wereldleiders elkaar in een Koude Oorlog het leven zuur. Gezag, moraal, gevestigde waarden stonden ter discussie. Kennedy, Monroe en Presley droegen daar elk op hun manier aan bij. Een van de grootste Kennedyfans in Ne derland, de zestiger Harrie Leijten uit Wehl, zegt over zijn idool: „Ineens was daar een jonge president, met een nog jon gere vrouw en twee kleine kindertjes. Hij was de eerste televisiepresident." Leijten bezocht Dallas, legde een verzameling aan met meer dan 1.000 boeken, honderden kranten, posters, borstbeelden, munten, kaarten en 'nog veel meer'. Dat Nederland JFK op handen droeg zie en hoor je nog overal. Meer dan 130 straten zijn naar hem vernoemd. Van de President Kennedylaan in Den Haag tot de Kenne- dysingel in Winssen. Scholen dragen zijn naam, net als honderden kinderen. In 1964 kregen 459 jongetjes de voornaam John. Er werden ook 114 Fitzgeraldjes geboren, een tot dan toe onbekende naam in Nederland. Korset Marilyn Monroe veroverde niet alleen faam met films als How to marry a millio naire en Some like it hot. Zij schoot in de ja ren 50 gaten in het ijzeren korset van de huisvrouw. Niets thuis aan het aanrecht, maar vol in de schijnwerpers, in een op waaiende jurk of naakt in de Playboy. Zij werd daarmee een inspiratiebron voor donderdag 10 augustus 2017 GO Elke generatie heeft zijn eigen smaak, mode en stijliconen. Nu noemen we haar stijl klas siek, conserva tief misschien zelfs. Maar in de naoorlogse jaren is actrice Audrey Hep burn niet min der dan een re volutionair. Ze draagt niet al leen de gebrui kelijke behou dende jurkjes, twinsets en rok jes maar ook stoere kleding stukken als jeans en sim pele witte over hemden. De sterspeelster van 'Roman Ho- Hday maakt zelfs parels (weer) sexy. - Eefje Oomen Sommige idolen sterven nooit Hans van Zon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8