Digiconsulente waarschuwt voor virus 3 Braaf of ongehoorzaam: een tussenweg is er niet matig uw snelheid woordvoerder Esther Boot. „Omdat er op de A58 nu geen werkzaamhe den plaatsvinden, hebben we nog geen verzoek ontvangen van Rijks waterstaat. Maar als we tijdens nor male surveillances merken dat er veel te hard gereden wordt, dan handhaven we natuurlijk." Op locaties waar niet gewerkt wordt is de verleiding groot om te hard te rijden, zegt woordvoerder Maura van Strijp van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). „De verlaagde snelheidslimiet is dan minder geloofwaardig. Automobi listen begrijpen dan niet waarom ze niet zo hard mogen rijden. De weg ziet er immers net zo uit als ze ge wend zijn." Daarnaast geven snel heidsovertreders vaak aan dat ze zich willen aanpassen aan het ver keer: als anderen te hard rijden, gaan ze met de stroom mee. „Maar bedenk dat andersom hetzelfde geldt: hoe meer mensen zich aan de limiet houden, hoe makkelijker het voor anderen is om dat ook te doen." Volgens SWOV is het belangrijk dat automobilisten weten dat hun snelheid gecontroleerd kan wor den, en dat wegbeheerders aan au tomobilisten duidelijk maken dat er werkzaamheden zijn en waarom het belangrijk is dat de snelheid verlaagd wordt. „En haal spullen weg als de werkzaamheden klaar zijn. Doe je dat niet, dan is de kans kleiner dat automobilisten zich bij andere werk zaamheden aan de snelheidsli miet houden." Verslaggever Martijn de Ko ning passeert dagelijks de wegwerkzaamheden aan de noordkant van de Westerschelde tunnel. Hij ontdekt er twee soorten automobilisten. Matig uw snelheid! De opdracht op het grote tekstbord vlak voor de Westerscheldetunnel laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Net zo min als de twee gebodsborden met de cijfers 70, die kort voor de werkzaamheden in de berm van de weg de passanten duidelijk maken dat ze even wat gas terug dienen te nemen. Het tempoverschil tussen beide banen maakt het er niet veiliger op Wie er dagelijks passeert, ont dekt al snel twee groepen automo bilisten. Pakweg de ene helft doet netjes wat hem of haar wordt opge dragen en komt daardoor automa tisch op de rechter rijstrook terecht. Onder hen uw verslaggever. Die houdt zich - eerlijk is eerlijk - niet altijd aan dergelijke opdrachten. Maar de berichtgeving over onge lukken met wegwerkers en de toch wel regelmatig terugkerende post van het Centraal Justitieel Incasso Bureau op de deurmat maken dat de rechtervoet anderhalve kilome ter net een tikje hoger hangt. Pakweg de andere helft van de weggebruikers denkt er anders over en sjeest - uiteraard op de linker baan - zonder vaart te minderen voorbij. Met 100 per uur, of nog wat sneller. Het tempoverschil tussen beide banen maakt het er niet vei liger op. De hardrijders trappen - het is wat ironisch - overigens op de rem als ze de werkzaamheden net voorbij zijn. Want daar begint de tunnel en we weten allemaal: daar controleren ze zéker! De digiconsulente was dinsdag op haar laptop bezig toen ze een be richtje via Facebook Messenger kreeg van een bekende. Daarin stond een linkje naar een YouTube video met haar naam erin. Omdat die persoon haar wel vaker leuke linkjes stuurde, vertrouwde Oude Hesselink het bericht en klikte ze erop. Maar dat had ze achteraf gezien beter niet kunnen doen. Via haar Google Chrome browser moest ze eerst een bestand installeren. Dit omzeilen en de video toch bekijken lukte niet, dus klikte ze door. En daar ging het fout: hetzelfde bericht dat zij eerder ontving werd naar al haar Facebook Messenger-contac- ln het bericht staat een link naar YouTube met je eigen naam erin vermeld ten verstuurd. Iedere link in het be richt was gepersonaliseerd, met de naam van diegene als titel van de 'video'. De link naar de nieuwsgie rig makende video bleek een virus. „Ik waarschuw cliënten zelf altijd voor dit soort spam. Nu ben ik ook een keer stom bezig geweest", zegt de digiconsulent. Verwijderen Oude Hesselink stuurde de persoon van wie zij de link kreeg een be richt. Die kreeg verschillende be richten van mensen die diegene als vriend op Facebook wilde verwij deren om dit soort berichten in de toekomst te voorkomen. Oude Hesselink is bang dat er ook verschillende contacten uit haar vriendenlijst in de val zijn getrapt. Ik waarschuw cliënten zelf altijd voor dit soort spam „De cirkel is echt heel snel rond. Ook diegene van wie ik de link kreeg, heeft weer een persoonlijke link van mij gehad", vertelt ze. Oude Hesselink stuurde haar con tacten een bericht dat ze de link niet moesten openen en zocht koortsachtig naar een oplossing. Na wat speurwerk vond ze een manier om het probleem te verhel pen. In de Facebook instellingen moet het 'Facebook platform' wor den uitgeschakeld. Ook moeten alle opgeslagen wachtwoorden in de browser worden verwijderd en is het verstandig alle wachtwoorden (ook die van Facebook) te wijzigen. Ook getroffen door het bericht? Op pzc.nl vindt u een volledig stappen plan voor herstel van de aange richte schade. donderdag 10 augustus 2017 Trajectcontrole Wegwerkzaamheden bij de Westerscheldetunnel. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE -Martijn de Koning Als je vreemde berichten of mel dingen op de computer ziet moet je er niet op klikken, wordt altijd gezegd. Toch opende digi consulent Jacqueline Oude Hes- selink (46) uit Goes dinsdag een virus dat via Facebook Messen ger met haar werd gedeeld. Ze waarschuwt voor dit nog tame lijk onbekende Facebookvirus. Marjoleine Kramer Goes -Jacqueline Oude Hesselink, digiconsulent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63